Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

KOMIKSOVÉ KRASOSMUTNĚNÍ JMÉNEM PŘÍLIŠ HLUČNÁ SAMOTA

13.06.2005, autor: - was -

Francouzské album Příliš hlučná samota podle stejnojmenné knihy Bohumila Hrabala mohli čeští komiksáři poznat na knižním veletrhu v Praze, kde bylo ozdobou stánku francouzské literatury. Jiní se mohli s touto adaptací seznámit v roce 2004 během multimediální výstavy v rámci oslav nedožitých Hrabalových devadesátin. Z kapšišky edice Glum nakladatelství Maťa se tak vytáhl onačejší dárešek na komiksový apetit, než byla rozpačitost jménem Basket Flora. Skoro se mi chce společně s tolkienovskou postavičkou zašišlat: "Štěstí je š námi, můj milášku! Počítám, že še dneš nabaštíme nebo ši ašpoň pošmákneme, glum!"
Kafka, Hospodin, Hrabal a ti druzí
Tvorba jakéhokoliv díla chce odvahu. Ještě větší odvahu člověk potřebuje, když si usmyslí nově pojmout už respektované dílo jiného umělce. Peter Kuper si musel asi hodně věřit, když se pustil do komiksového zpracování Kafkovy Proměny, jednoho z . největších literárních klenotů dvacátého století. Troufalost pánů Mika Maddoxe a Jeffa Andersona šla ještě dál, jinak by nemohli pracovat na svém velkoryse pojatém projektu Kreslené bible. Obojí ale dle mého názoru překonala adaptace Příliš hlučné samoty, protože Hrabalův lyrický text je nesen těžko sdělitelnou atmosférou, která se brání obvyklým komiksovým úpravám. Kafkovo dílo může lákat výtvarníka k originálnímu zobrazení přeměny Řehoře Samsy v odporný hmyz, bible má mnoho míst přímo burcujících umělcův talent. Co v tomto světle nabízí slavná novela českého spisovatele? Komorní příběh dělníka Haňti, zalezlého celý život ve sklepení sběrny odpadu, kde během lisování starého papíru neustále medituje o životě. Pro ostatní postavy zbyl prostor ve vzpomínkách hlavního aktéra, dialogů je pomálu, akce směřující k rozuzlení něčeho, co běžně nazýváme zápletkou, se v pravém slova smyslu nekoná. Dovedete si představit větší počet prakticky nepřekonatelných nástrah pro komiksového scénáristu?

Lekce pábení ze země galského kohouta
Ten odvážlivec se jmenoval se Lionel Tran a slouží mu ke cti, že nepodcenil přípravu. Ta trvala několik let a neobnášela jen pečlivou analýzu původního textu (ve Francii Hrabalova kniha vyšla už v roce 1983, u nás až v roce 1989 - do té doby v Čechách kolovala jen její samizdatová verze). Scénárista navíc strávil dva roky prací v tiskárně, kde důvěrně poznal prostředí blízké tomu z Haňťova života. Tranova přítelkyně, Valérie Bergeová, vytvořila řadu snímků zachycujících dělnické čtvrti Lyonu, které mají podobný genius loci jako některé části Prahy. Výtvarník Ambre s přispěním dodaných fotografií pak pro samotné album vytvořil netradiční kresby imitující kovoryt. A pečlivost se vyplatila.
. Trojice autorů se nesnažila různorodé motivy přerývaného Haňťova vyprávění otrocky zachytit do jednotlivých komiksových políček. To by vznikla maximálně beztvará slepenina (pokud vůbec!) a ne jednolitě působící dílo. Místo toho komiksoví tvůrci obrazem citlivě napodobili styl, jakým Bohumil Hrabal komponoval své dílo. Pražská periferie, knihy jako odpad čekající na sešrotování, lidi z okraje společnosti - to všechno jsou na první pohled nevábné prvky, ze kterých ale vyrůstá neopakovatelná Haňťova imaginace. Komiksové obrázky pohybující se někdy na hranici abstrakce mají v divácích navodit podobnou náladu. Pro Ambreho pseudorytiny je typická melancholická nostalgie po starých dobrých časech i zvláštní důstojnost, ať už zachycují třeba hospodské zátiší nebo detail presovacího stroje. Častá výtka na adresu kreslených seriálů, že kresby ničí čtenářovu představivost, v případě Příliš hlučné samoty neobstojí. Textová a obrázková část komiksu jsou dvě do značné míry samostatné roviny, které se ale navzájem obohacují.

Glum mezi francouzskými intelektuály ala Mot
České vydání se od francouzského originálu, prezentovaného na pražském veletrhu, ve dvou ohledech liší. Novým kladem je pevná vazba, negativněji už hodnotím upravení původního spíše čtvercového formátu na jednotný rozměr glumovské edice. Naopak písmo si plně zachovalo krásu francouzského originálu – kreslíř Ambre se totiž uvolil znovu napsat rozsáhlý text, tentokrát v našem jazyce. Haňťův monolog vepsaný do jednotlivých polí připomíná pomíjivé vzkazy na malých útržcích papíru. Pokud se odhlédne od hříšku v podobě předložek a spojek psaných na koncích řádků, tak může Francouzův lettering aspirovat na české komiksové ocenění ve své kategorii!
. Těžko se hledá komiks v českých knihkupectvích, který by šlo přirovnat k albu Příliš hlučná samota. Určitou podobnost lze najít s nenápadným titulem nazvaným Bondy - Velmi volně podle sklepních prací Egona Bondyho. Oba komiksy postrádají konvenční příběh, slova jsou pokaždé hlavním nositelem děje a obě adaptace se opírají o literární tvorbu českých undergroundových literátů. Ani jedna ze zmíněných knih se s největší pravděpodobností mezi bublinomilnou komunitou nestane bestsellerem. O to větší šance má francouzské album zabodovat mezi náročnějšími čtenáři beletrie, kteří zatím kouzlu kreslených příběhů nepřišli na chuť. Ať už patříte k jedné nebo druhé skupině, přepis Příliš hlučné samoty si určitě zaslouží vaši pozornost. Minimálně jako důkaz, že komiksové prostředky dokáží se ctí uchopit i dílo na první pohled tak vzdálené možnostem devátého umění jako je Haňťova litanie o světě…
Autor:


Autor článku: - was -

Detaily o komiksu:

Titul: Příliš hlučná samota
Scénář: Lionel Tran
Kresba: Ambre
Žánr: Ostatní (CZ).
Rok vydání: 2005
Počet stran: 88
Vydavatel: Maťa
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Francie
Originál: Une trop bruyante solitude
Související články:


Intelektuální komiks
27.05.2014 Dítě s hvězdičkou: Vznikl Maus pro děti - 100 %
04.04.2012 KDYŽ ZAČALA NOC - 30 %
07.04.2008 MODRÉ PILULKY


    
Jóachym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!