Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

COMICS - ÚVOD DO PROBLEMATIKY (13) – SUPERHRDINOVÉ I.: VZNIK SUPERHRDINŮ

17.06.2005, autor: Daniel Kumermann

Je opravdu složité najít jednotnou charakteristiku pro superhrdiny, vždyť jich dodnes vzniklo přes 8 000, byť někteří nepřežili víc než jedno číslo. Také názory na ně se silně liší. Například Jules Feiffer je nazývá „junk“ a pokládá je za pouhou zábavu. Mnoho jiných autorů je považuje za důležité, za nové mýty technokratické společnosti.
Existují v zásadě dva mírně rozdílné typy superhrdinů – rozdíl opět daný vydavatelem. Prvním významným se stala společnost EC a teprve později nastoupily Marvel Comics s novým typem hrdiny.

Vznik superhrdinů
SupermanPrvní byl Superman od Joe Schustera a Jerryho Siegela, který se poprvé objevil v červnu 1938. Na Supermanově rodné planetě, Kryptonu, mělo dojít k nevyhnutelné tragédii a nebylo úniku, proto se jeho rodiče rozhodli pokusit se ho zachránit. Uložili ho do pokusné rakety a vyslali směrem k Zemi. Superman přistál v Americe a byl nalezen rodinou Kentových, která se ho ujala a dala mu jméno Clark. Už v dětství si začal Superman uvědomovat svou výjimečnost; když později dospěl, stal se sice redaktorem, jeho pravý život se ale odehrává, když má na sobě svůj trikot s pláštěm a když využívá svých schopností k boji proti zlu. Jako mimozemec je takřka absolutně silný, nezranitelný, vládne rentgenovým zrakem, skvělým sluchem, velice rychlým mozkem atd. Jeho síla mu zpočátku umožňovala pohyb velkými, mnohakilometrovými skoky. Když byl později uveden do kresleného filmu, ukázal se jeho způsob pohybu poněkud směšný a byla mu proto dodána schopnost létat. Má zkrátka všechny představitelné superschopnosti.
Ze začátku byl Superman nezranitelný, později se však ukázalo poněkud nudným, když bylo jasno, že nemůže být poražen. Proto se zavedením superzločinců byla jim dána možnost Supermana zahubit nezemskými prostředky. Hlavní z nich je zelený kryptonit, nerost, který může během krátké doby Supermana oslabit a při delším působení zabít.
Supermanův podivný oděv založil „módní styl“ pro jeho následovníky. Skládá se z přiléhavého trikotu, aby byly vidět svaly, a z volného pláště, přichyceného u krku.

Batman Druhý v pořadí je Batman od Boba Kanea, který vlastně superhrdinou není. Je to pouhý člověk, jehož jednotlivé schopnosti jsou vytrvalým tréninkem dovedeny až na hranice možností. Když byl ještě dítě, byli jeho rodiče zabiti zločincem. Bruce Wayne, což je Batmanovo pravé jméno, zdědil po nich obrovský majetek a nenávist vůči zločinu. Peníze mu umožňují nezávislou existenci, která mu zajišťuje dost času na jeho „poslání“, a dávají mu možnost získat nejmodernější technické prostředky. Superman a Batman stojí prakticky na dvou krajních bodech spektra superhrdinů a oba mají superschopnosti komplexního charakteru, tj. ve všech směrech. Většina příštích hrdinů má jen jednu, či jistou omezenou množinu schopností.

Captain MarvelDalší ze zakládající trojice superhrdinů je Captain Marvel od Fawcet Publications. Byl to v reálném životě Billy Batson, rozhlasový reportér, kterému stačilo říci slovo SHAZAM (S pro Salomon – moudrost, H pro Herkules – síla, A pro Atlas – vytrvalost, Z pro Zeus – síla, moc, A pro Achilles – odvaha, M pro Merkury – rychlost), aby se stal hrdinou takřka rovným Supermanovi. Avšak Captain Marvel měl jeden z nejpodivuhodnějších osudů v dějinách comic books. Neskončil zákeřnou ranou zločince, ale soudním procesem. Společnost DC zažalovala Fawcet Publications pro plagiarismus a proces se pomocí jednotlivých odvolání táhl tak dlouho, až se společnost Fawcet vzdala dalšího boje a Captaina Marvela zrušila. Byla to škoda, protože tato série obsahovala dávku humoru a sebeironie, která se později objevila až u Marvel Comics (nic společného s Cpt. Marvelem). Tak se mohlo stát, že Captain bojoval několik čísel s nebezpečnou bandou, aby se nakonec ukázalo, že vedoucí bandy je směšný a že tudíž celé vítězství je jaksi pochybené.


Tento text je součástí diplomové práce Daniela Kumermanna Comics - úvod do problematiky, FF UK, Praha 1977. Redakčně upraveno.
Autor:


Autor článku: Daniel Kumermann

Související články:


theoriá
12.06.2014 Yellow Kid: První komiks na světě otiskli v bulváru!
01.05.2014 Studia komiksu: Jak se čeští vědátoři vrtali v komiksech? - 50 %
08.06.2012 Komiksové publikum (12) - Závěr


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!