Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

VELISLAVOVA OBRÁZKOVÁ BIBLE – PERLA ČESKÉHO „STŘEDOVĚKÉHO KOMIKSU“ (2. KREV A HRDINOVÉ)

16.01.2008, autor: Tomáš Novák

Scény plné krve, vyhřezlých vnitřností a zlámaných kostí provází současný komiks velmi často. Někdy to až odpuzuje, kvalita komiksu přeci není v tom, kolik v příběhu vyteče krve. Krvavé scény ve výtvarném umění nejsou ale jen záležitostí dneška. Velislavova bible není obrázková knížka pro děti na dobrou noc a krvavých scén je v ní velmi mnoho.
Úvod do problematiky čtěte zde.
Hned kniha Genesis přináší scénu, kdy Kain zabíjí svého bratra Ábela motykou. Z Ábelova spánku stříká k obloze pořádná sprška krve. Andělé vyslaní vyhubit obyvatele Sodomy, utínají hlavy neřestníků a kolem se v krvi válí spousta dalších useknutých hlav. . Při soubojích, popravách a bitvách vidíme useknuté hlavy, z nichž proudí k zemi krev, z krků k nebi fontány červené barvy. Hrozný pohled je i na naseklé krky, z nichž opět velmi intenzivě crčí rudé praménky. Objevují se v bitvách nebo v příběhu Judit, která spícímu Holofernovi uřezává hlavu. Samson pobíjí třicet Pelištejců (všichni mají na těle dlouhé krvavé šrámy) a jejich mrtvoly se kolem něj jen vrší. Bezohledně a krvavě je ubodán svatý Václav.

Pozornosti nejsou ušetřeny ani krvavá zranění očí. Samson je oslepen jejich vypíchnutím, nepoctivému pekaři v Josefově příběhu vyklobávají oči vrány. Drasticky vypíchávají Antikristovi pohůnci oči jednomu z jeho odpůrců. Naproti tomu bičovaný Ježíš je od krve jen velmi málo. Rovněž scéna s opékáním svatého Vavřince krutě nepůsobí, naopak je skoro až komická.

Scén plných krve je mnohem více, ale toto jsou hlavní druhy násilí, krvavých scén a morbidních výjevů. Na příkladu Velislavovy bible můžeme vidět, že násilí se ve středověkém knižním umění nevypouštělo nebo neschematizovalo, ale bylo zobrazováno realisticky, někdy až zbytečně krutě.

.

Superhrdinové a netvoři
Práce se zázračnem a fantastickými nestvůrami pochopitelně ve středověku chybět nemůže. Hlavními „superhrdiny“, dá-li se to tak říct, jsou ve Velislavově bibli Bůh-Otec, Ježíš a Ďábel, případně i Antikrist. Bůh stvoří svět a řídí jej, komunikuje se svým lidem a dělá zázraky (ať už pomáhá nebo trestá). Ježíš uzdravuje nemocné, vyhání zlé síly, Lazara dokonce nechá vstát z mrtvých. Ďábel, pokušitel lidí, je zpodobněn s netopýřími křídly, s dlouhýma ostrýma ušima a dlouhým ostrým nosem, vespod je obdařen ptačíma nohama. Dále jsou tu andělé a různé druhy ďáblíků. Andělé jsou bezvousé mužské postavy s bělostnými křídly. Jejich rysy jsou jemně mladické. Podoba malých ďáblíků kopíruje ďáblovy rysy.

Z lidí lze jako „superhrdiny“ označit Mojžíše a Árona, kteří s pomocí Boží sesílají na Egypt deset zhoubných ran nebo Izraelitům otvírají průchod Rudým mořem. Výrazným „superhrdinou“ je i Samson, který spojuje svou lví sílu s dlouhými vlasy. S pomocí pouhé oslí čelisti dokáže přemoci nepřátelské vojsko.

Pro přesnost jedna poznámka – pro Boha Otce, Ježíše, svaté nebo i pro Mojžíše a Árona používá malíř prakticky stejné rysy, vlasy, vousy a oblečení. Nadto mají všichni svatozář. Jak je rozeznat? Bůh Otec má za hlavou kříž s mohutnými rameny, Ježíš má naproti tomu kříž vyznačený tenkou linií. Ostatní lze poznat jen podle kontextu nebo českého komentáře vydavatele.

Dále v kodexu nalezneme různé druhy nestvůr. Ve viděních proroka Daniela vystupují nejprve čtyři nestvůry – lev s dvěma orlími křídly, leopard s čtyřmi křídly a pěti hlavami, medvěd s třemi žebry v tlamě a nestvůra se železnými zuby a deseti rohy. V tomto obrazu má své místo i mužská postava, která drží v rukou zlomená křídla. Její nohy jsou srstnaté, zakončené zahnutými zvířecími drápy. V jiném Danielově vidění spolu zápasí beran a kozel. Každý kromě svých obvyklých rohů nese na čele jeden vysoký roh. Vítěznému kozlovi upadne prostřední roh a na jeho místě vyrostou čtyři jiné podivně tvarované rohy. V příběhu o Antikristovi vidíme mrtvé (připomínající zombie), kteří na pokyn Antikrista vstávají z hrobů. (Mimochodem Antikrist je ve tváři téměř identický s Ježíšem.) V Apokalypse se objevují draci (jednohlavý i sedmihlavý), mantikory (lvi s orlími křídly a lidskou hlavou), příšera s rysy býka s lvíma nohama nebo kůň s několika lvími hlavami.

. .

Příště: Postavy promlouvají.
Autor:


Autor článku: Tomáš Novák

Související články:


theoriá
12.06.2014 Yellow Kid: První komiks na světě otiskli v bulváru!
01.05.2014 Studia komiksu: Jak se čeští vědátoři vrtali v komiksech? - 50 %
08.06.2012 Komiksové publikum (12) - Závěr


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!