Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

VELISLAVOVA OBRÁZKOVÁ BIBLE – PERLA ČESKÉHO „STŘEDOVĚKÉHO KOMIKSU“ (2. KREV A HRDINOVÉ)

16.01.2008, autor: Tomáš Novák

Scény plné krve, vyhřezlých vnitřností a zlámaných kostí provází současný komiks velmi často. Někdy to až odpuzuje, kvalita komiksu přeci není v tom, kolik v příběhu vyteče krve. Krvavé scény ve výtvarném umění nejsou ale jen záležitostí dneška. Velislavova bible není obrázková knížka pro děti na dobrou noc a krvavých scén je v ní velmi mnoho.
Úvod do problematiky čtěte zde.
Hned kniha Genesis přináší scénu, kdy Kain zabíjí svého bratra Ábela motykou. Z Ábelova spánku stříká k obloze pořádná sprška krve. Andělé vyslaní vyhubit obyvatele Sodomy, utínají hlavy neřestníků a kolem se v krvi válí spousta dalších useknutých hlav. Naseklé, krvavé krky.Při soubojích, popravách a bitvách vidíme useknuté hlavy, z nichž proudí k zemi krev, z krků k nebi fontány červené barvy. Hrozný pohled je i na naseklé krky, z nichž opět velmi intenzivě crčí rudé praménky. Objevují se v bitvách nebo v příběhu Judit, která spícímu Holofernovi uřezává hlavu. Samson pobíjí třicet Pelištejců (všichni mají na těle dlouhé krvavé šrámy) a jejich mrtvoly se kolem něj jen vrší. Bezohledně a krvavě je ubodán svatý Václav.

Pozornosti nejsou ušetřeny ani krvavá zranění očí. Samson je oslepen jejich vypíchnutím, nepoctivému pekaři v Josefově příběhu vyklobávají oči vrány. Drasticky vypíchávají Antikristovi pohůnci oči jednomu z jeho odpůrců. Naproti tomu bičovaný Ježíš je od krve jen velmi málo. Rovněž scéna s opékáním svatého Vavřince krutě nepůsobí, naopak je skoro až komická.

Scén plných krve je mnohem více, ale toto jsou hlavní druhy násilí, krvavých scén a morbidních výjevů. Na příkladu Velislavovy bible můžeme vidět, že násilí se ve středověkém knižním umění nevypouštělo nebo neschematizovalo, ale bylo zobrazováno realisticky, někdy až zbytečně krutě.

Samson pobíjí třicet Pelištejců.

Superhrdinové a netvoři
Práce se zázračnem a fantastickými nestvůrami pochopitelně ve středověku chybět nemůže. Hlavními „superhrdiny“, dá-li se to tak říct, jsou ve Velislavově bibli Bůh-Otec, Ježíš a Ďábel, případně i Antikrist. Bůh stvoří svět a řídí jej, komunikuje se svým lidem a dělá zázraky (ať už pomáhá nebo trestá). Ježíš uzdravuje nemocné, vyhání zlé síly, Lazara dokonce nechá vstát z mrtvých. Ďábel, pokušitel lidí, je zpodobněn s netopýřími křídly, s dlouhýma ostrýma ušima a dlouhým ostrým nosem, vespod je obdařen ptačíma nohama. Dále jsou tu andělé a různé druhy ďáblíků. Andělé jsou bezvousé mužské postavy s bělostnými křídly. Jejich rysy jsou jemně mladické. Podoba malých ďáblíků kopíruje ďáblovy rysy.

Z lidí lze jako „superhrdiny“ označit Mojžíše a Árona, kteří s pomocí Boží sesílají na Egypt deset zhoubných ran nebo Izraelitům otvírají průchod Rudým mořem. Výrazným „superhrdinou“ je i Samson, který spojuje svou lví sílu s dlouhými vlasy. S pomocí pouhé oslí čelisti dokáže přemoci nepřátelské vojsko.

Pro přesnost jedna poznámka – pro Boha Otce, Ježíše, svaté nebo i pro Mojžíše a Árona používá malíř prakticky stejné rysy, vlasy, vousy a oblečení. Nadto mají všichni svatozář. Jak je rozeznat? Bůh Otec má za hlavou kříž s mohutnými rameny, Ježíš má naproti tomu kříž vyznačený tenkou linií. Ostatní lze poznat jen podle kontextu nebo českého komentáře vydavatele.

Dále v kodexu nalezneme různé druhy nestvůr. Ve viděních proroka Daniela vystupují nejprve čtyři nestvůry – lev s dvěma orlími křídly, leopard s čtyřmi křídly a pěti hlavami, medvěd s třemi žebry v tlamě a nestvůra se železnými zuby a deseti rohy. V tomto obrazu má své místo i mužská postava, která drží v rukou zlomená křídla. Její nohy jsou srstnaté, zakončené zahnutými zvířecími drápy. V jiném Danielově vidění spolu zápasí beran a kozel. Každý kromě svých obvyklých rohů nese na čele jeden vysoký roh. Vítěznému kozlovi upadne prostřední roh a na jeho místě vyrostou čtyři jiné podivně tvarované rohy. V příběhu o Antikristovi vidíme mrtvé (připomínající zombie), kteří na pokyn Antikrista vstávají z hrobů. (Mimochodem Antikrist je ve tváři téměř identický s Ježíšem.) V Apokalypse se objevují draci (jednohlavý i sedmihlavý), mantikory (lvi s orlími křídly a lidskou hlavou), příšera s rysy býka s lvíma nohama nebo kůň s několika lvími hlavami.

Mrtví připomínající zombie.Mantikory.

Příště: Postavy promlouvají.
Autor:


Autor článku: Tomáš Novák

Související články:


theoriá
12.06.2014 Yellow Kid: První komiks na světě otiskli v bulváru!
01.05.2014 Studia komiksu: Jak se čeští vědátoři vrtali v komiksech? - 50 %
08.06.2012 Komiksové publikum (12) - Závěr


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!