Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

VYSOKÉ A NÍZKÉ (1) - ÚVOD

21.06.2005, autor: Zuzana Andělová

Projevovat se, to je pro člověka nutnost. Reagovat na projevy ostatních, to je také nutnost, pokud člověk nežije v izolaci. Projevovat se umělecky, to je nadstandard. Reagovat na umělecké projevy je nutnost. Pokud nežijeme v izolaci. Umění a kultura, ať už má co říci, nebo ne, ovlivňuje život každého člověka a vyžaduje jeho odpověď. Základem jeho odpovědi je buď přijetí nebo odmítnutí, v obojím je obsaženo hodnocení. Hodnotit - rozlišovat umělecké projevy na vysoké a nízké je potom také nutnost.
Odpovídat na umění uměním je přirozené. Účastníci rozhovoru musí používat vzájemně srozumitelný jazyk. Konflikt mezi vysokým a nízkým uměním je zaviněn vzájemnou neschopností dorozumět se. Umění používá jazyk zasahující a vybroušený. Pokleslé umění pak jazyk nezávažný a otupený, paradoxně schopný napáchat větší škody. Vysoké umění dokáže použít jazyk nízkého, a přesto zůstat vysokým. Nízké může využít jazyk vysokého, ale přesto zůstane pokleslým. Vysoké nízkému rozumí, ale neakceptuje ho. Nízké existuje a nestará se.
Smyslem této práce není vnést nové světlo do protikladu vysokého a nízkého umění a posunout dále teoretické úvahy na toto téma. Soustředila jsem se na zkoumání tzv. pokleslého umění, masové, spotřební kultury. Téma je velmi široké a zahrnuje mnoho specifických problémů. Masová kultura je stále více založena na vizuální komunikaci, na níž se podílí různá média. Komiks je jedním z nich.

Ačkoliv je komiks, zvláště v nevelkém českém kulturním prostředí, médiem okrajovým, jako umělecký obor a zároveň prostředek komunikace je velmi zajímavý. Tradičně totiž spadá hluboko pod hranici toho, co umělecká veřejnost přijímá jako umění. Tradice však mnoho neznamená, pokud ji nebereme příliš vážně. Komiks je médium hodné pozornosti, může být bizarním hybridem slov a obrázků, ale také spojením výtvarného umění a krásné literatury. Stejně jako jiná média může komiks dosáhnout uměleckých výšin.
V praktické části své diplomové práce jsem se odrazila od poněkud okleštěné podoby komiksu, která je známá největšímu počtu lidí. I ti, kteří se o komiks vůbec nezajímají, čtou noviny a tak se setkávají se stripy - krátkými komiksy. Mým cílem bylo prostě vyzkoušet, co toto médium obnáší, jak s ním lze pracovat a čeho lze jeho prostřednictvím dosáhnout.

Text je součástí diplomové práce Zuzany Andělové Vysoké a nízké (umění), Pedagogická fakulta Univerzity Hradec Králové, Hradec Králové 2004. Praktickou částí práce je soubor 20 komiksů Veverka a zajíc.
Autor:


Autor článku: Zuzana Andělová

Související články:


theoriá
12.06.2014 Yellow Kid: První komiks na světě otiskli v bulváru!
01.05.2014 Studia komiksu: Jak se čeští vědátoři vrtali v komiksech? - 50 %
08.06.2012 Komiksové publikum (12) - Závěr


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!