Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

SUPERMAN – METROPOLIS

22.06.2005, autor: Sakyk

Supermanova Metropolis na první pohled vychází ze stejnojmenného klasického filmu Fritze Langa (1890 – 1976). Autoři komiksu to neskrývají – a nemají také proč. Původní temně futuristickou vizi geniálního německého režiséra totiž úspěšně přetransformovali a naroubovali do světa nejsilnějšího muže planety. Stane se Clarc spasitelem? Pomůže rebelii, kterou nevede nikdo jiný, než jeho femme fatale Lois Lane?
Metropolis je město zítřka. Město neradostných časů, kde je vše podřízeno masové velkovýrobě, kde je člověk ponížen na úroveň pouhého otroka a kde moc drží ve svých rukách hrstka vyvolených. Hluboko pod zemským povrchem hlomozí a duní kola a motory strojů a mašin. Tisíce dělníků beze jmen, minulosti a budoucnosti tu slouží k jejich obsluze, kterou mnohdy vykonávají na hranici života a smrti. Hypermoderní mrakodrapy obývá skupina privilegované elity, z níž nejvýše stojí Jon Kent. Realita je však ještě o něco horší: na první pohled sebevědomého a bezcitného muže ovládá tajemný a uhrančivý zlosyn s čarodějnými rysy Lutor. Cílem psychopatického vědce je vytvořit novou třídu dělníků – dokonalých robotů. Podaří se Kentovu synovi Clarkovi, jehož rysy jsou až nápadně podobné Supermanovi, zlomit kletbu technokratického velkoměsta?

. Minibook Superman´s Metropolis patří do edice DC zvané Elseworlds a zahajuje volnou trilogii na motivy klasických německých bijáků (následuje Batmanův Nosferatu a wonderwomanovská Blue Amazon). Scénáristé Roy Thomas (který má s kinematografickými adaptacemi zkušenosti, stačí připomenout JLA – Ostrov doktora Moreaua či Superman – Válka světů) s Jean-Marcem Lofficierem věrně sledují originální film, jenž byl natočen v roce 1927, tedy ještě v němé éře. Stál v přepočtu tehdy neuvěřitelných 30 miliónů eur, ovšem ve své době byl totálním kasovním propadákem. Teprve po válce se dočkal nebývalé renesance a stal se vzorem pro mnoho světových tvůrců (např. Ridleyho Scotta a jeho Blade Runnera, narážky nalezneme ale i v Top Tenu).
. V komiksu je propojeno především město vytvořené Langem a adoptivní druhý Supermanův domov stejného jména. Role herců z filmu obsazují komiksoví hrdinové: Rotwanga představuje Lutor, Marii ztvárňuje Lois atd. Navíc autoři pro další zvýraznění lehce upravili jména známých komiksových postav a proto Luthor je tady Lutor, Clark je Clarc apod. Thomas a Lofficier s prolnutím filmu a Supermanova života příliš práce nemají; Kentovci na Zem spadli v raketě z dalekého vesmíru. K nehodě stačí přidat ženu, závistivého a zneuctěného přítele a je tu typický příběh o zradě a pomstě, strachu a odvaze, slepé poslušnosti a prozření…

. Klasičtí hrdinové se v Elseworlds objevují ve zcela nečekaných a originálních místech a epochách. Dosahuje se tak zajímavých efektů a protože neortodoxně bývá obsazována i pozice kreslíře, výsledkem je většinou originální a nepřehlédnutelné dílo. To se naplno ukázalo i v tomto případě, temná a nekompromisní kresba Teda McKeevera při prvním pohledu působí poněkud nešikovně, ba deformovaně, ale právě tohle je její velký klad. A možná i nutnost: protože se snaží evokovat němý film, symbioticky se doplňuje s dějem, na mnoha místech ho dokonce předbíhá. Keeverův expresionistický výraz vytváří depresivní obraz fantaskní budoucnosti s důrazem na postavy a zvláště jejich obličeje. Těžká atmosféra neklidu, bujícího v pevně daném řádu, je cítit z každého obrázku a studie ničemného Lutora jsou jedním slovem vynikající.

Supermanova Metropole nepřináší sice nic nového ani objevného, avšak dynamickým, akčním dějem těžícím z minimálního rozsahu maximální účinek a výraznou kresbou uvízne ve čtenářově paměti. Navíc předvádí dokonalou symbiózu komiksu s filmem, kdy ani jedno médium na druhém neparazituje, nýbrž ho přetavuje ve zcela nový, originální umělecký počin.
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Superman´s Metropolis
Série: Superman
Scénář: Jean-Marc Lofficier
Roy Thomas
Kresba: Ted McKeever
Lettering: Bill Oakley
Žánr: Akční, superhrdinové.
Rok vydání: 1997
Počet stran: 64
Formát: 170 x 260
Vydavatel: DC Comics
Země vydání: USA
Země původu: USA
Související články:


SuperMan
01.09.2014 První Superman: Zničí auto a ztrapní se před svou holkou - 60 %
02.07.2014 Superman Action Comics 3: Zachraňte Supermana! Topí se v guláši nápadů - 40 % - Aktualizováno
16.06.2014 Superman Action Comics 2: Scénárista všechno naťukne, ale nic nedopoví - 80 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!