Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

COMICS - ÚVOD DO PROBLEMATIKY (14) – SUPERHRDINOVÉ II.: DALŠÍ SUPERHRDINOVÉ

23.06.2005, autor: Daniel Kumermann

Po nadšeném přijetí publikem se ihned každá společnost snažila uvést na scénu co nejvíce superhrdinů. Problém však byl, čím by měl ten který hrdina vynikat, neboť všestranný hrdina jako Superman už byl více méně předmětem autorských práv, jak ukázal případ Cpt. Marvela. Druhá potíž byla se vznikem superhrdinů. Narození na cizí planetě, které bylo prakticky nejlehčím vysvětlením původu, už bylo také zadáno, a tak přišla nejčastěji ke slovu věda.
Tak například Plastic Man, který byl duchovním dítkem Willa Eisnera, byl obrácený zločinec, jenž se při své poslední loupeži v laboratoři zranil a do rány mu vtekla neznámá kyselina. Tato nehoda způsobila, že se jeho tělo stalo plastickým, že mohlo být jakkoliv protahováno či modelováno. Tato schopnost vedla často ke skoro směšným akcím.
Captain AmericaStejně jako Plastic Man měl The Flash svou schopnost (rychlost, blížící se rychlosti světla, kterou v pozdějších číslech i překonával) také z laboratoře, kde se jako student nadýchal výparů těžké vody. Captain America zase dostal neznámé sérum od lékaře, který byl hned poté zabit nepřítelem. Captain America podobně jako Batman nemá nadpřirozené schopnosti, ale abnormálně vyvinuté běžné schopnosti lidského tvora.

Další způsob zrodu je umělý tvor, výrobek vědce; tím je třeba The Human Torch, který je vlastně ohnivým lidským obrysem schopným produkovat různé druhy žáru, vrhat ohnivé koule a hlavně létat. Stejně tak Metal Men je celá skupina robotů s prakticky všemi lidskými schopnostmi a navrch ještě s některými zcela specifickými jejich.

Human TorchAutoři občas sahají pro pomoc i do různých mytologií. Tak je The Mighty Thor superhrdinou v současné Americe a při tom i severským bohem v Åsgardu. Mytologická přesnost této série je taková, že její pravidelní čtenáři znají severskou hierarchii lépe než běžný Seveřan. Hawkman využívá zase mystických znalostí starých Egypťanů, a the Sub-mariner je přímo potomkem staré civilizace Atlantiďanů. První superhrdinka byla Wonder Woman, dcera královny Paradise Islandu, obývaného kmenem Amazonek, které jsou pod ochranou bohyně Afrodité.
Green Lantern získal své schopnosti, když se stal majitelem zelené lucerny, která, jak se později dozvěděl, byla na Zem poslána vyspělou civilizací z jiné planety, aby zde pomohla udržovat pořádek. Green Lantern má prsten, který je nositelem jeho moci, ale který musí být každých 24 hodin z lucerny nabíjen.

Wonder WomanPoslední ze způsobů vzniku superhrdinů je již poznamenán atomovým věkem. Spider-Man získal své pavoučí schopnosti poté, co byl kousnut ozářeným pavoukem. The Fantastic Four se skládají z Reeda Richardse, který má schopnosti jako Plastic Man a navrch velkou vědeckou invenci, jeho snoubenky a později ženy Sue Storm, která se může učinit neviditelnou a vytvářet silová pole, jejího bratra Johnyho, který má stejné schopnosti jako Human Torch, a nakonec Bena Grima, Reedova přítele, který se změnil v člověku podobný útvar pokrytý šupinami a nadaný nadlidskou silou, a který pro svůj vzhled sluje the Thing. FF získali své obzvláštní schopnosti, když byli při letu raketou ozáření kosmickým zářením. FF je v současné době asi nejlepší comics se superhrdiny.

The Fantastic FourProtože však ani lidských schopností, které lze učinit abnormálními, není mnoho, existují hrdinové se stejnou schopností od různých vydavatelství. Flash má jako paralely Lightning u Tower Co. a Quicksilver u Marvela.
Superhrdinové DC působí většinou ve fiktivních městech - Superman v Metropolis, Batman v Gotham City (kryptogram pro New York) atd. Vedle svého fiktivního města působí mnoho z nich po celých Spojených státech, celém světě, a pokud jsou jejich schopnosti skutečně na výši, i po celém známém vesmíru. Na druhé straně hrdinové „Marvel Universe“ se pohybují hlavně po New Yorku, kde je jejich centrum, a pak teprve dále jako ostatní.
The AvengersSuperhrdinové jsou také družní a vytvářejí spolky. DC má The Justice League of America a Marvel The Avengers. Tyto spolky slouží k tomu, aby hrdinové mohli potírat obzvlášť nebezpečné zločince, na které sami nestačí; a hlavně pro zvýšení obratu, neboť tyto spolkové série existují paralelně k sériím individuálním.
Za zmínku ještě stojí jedna specialita DC, takzvané imaginatory stories. V těchto příbězích si Superman prostě představuje co by, kdyby… a tak je možno, aby se v jednom čísle Superman oženil, a v příštím byl opět svobodný, či se může Superman i zmýlit apod.

Tento text je součástí diplomové práce Daniela Kumermanna Comics - úvod do problematiky, FF UK, Praha 1977. Redakčně upraveno.
Autor:


Autor článku: Daniel Kumermann

Související články:


theoriá
12.06.2014 Yellow Kid: První komiks na světě otiskli v bulváru!
01.05.2014 Studia komiksu: Jak se čeští vědátoři vrtali v komiksech? - 50 %
08.06.2012 Komiksové publikum (12) - Závěr


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!