Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

VYSOKÉ A NÍZKÉ (2) – CHARAKTERISTIKA KOMIKSU JAKO MÉDIA

28.06.2005, autor: Zuzana Andělová

Komiks je spojenectví výtvarného umění a literatury. Mohlo by se zdát, že se jedná o médium poměrně nové, ale pátrání po jeho kořenech nás zavede do doby, kdy lidé zjistili, že na skálu se dá kreslit a zároveň pocítili potřebu zaznamenat událost. Vyprávění příběhu je primárním účelem komiksu. Jeden obraz postačí ke sdělení podstaty příběhu, řada obrazů, i když zjednodušených, dokáže přiblížit příčiny, průběh, důsledky. Jazyk je schopný vyjádřit abstraktní souvislosti a myšlenky. Spojení obojího, totiž obrazů a jazyka (písma), má zvláštní moc. Tam, kde nestačí jedno, nastupuje druhé.
Výsledek je názorný a tudíž srozumitelný širokému okruhu příjemců. Jaroslav Pížl píše: "Comics je... patrně nejkomunikativnější tištěné médium sloužící k vyprávění příběhu. Díky spojení obrazu a slova je nejkomunikativnějším výtvarným oborem a současně nejkomunikativnější vrstvou literatury. Každý jednotlivý obrázek zpřítomňuje polaritu slova a obrazu a současně jejich jednotu. Polarita je vždy znovu překlenuta významovou koherencí slova a obrazu, jednota je vždy znovu rozrušována dvojím kódem vyjádření, dvojdomostí jazyka comics. Neustálý svár a opět sjednocování, a k tomu, k dovršení vší paniky, pohyb v čase. Odtud, z neustálého vzájemného průniku a vyvažování těchto tří dimenzí - obrazu, slova a času -, které se vždy znovu odehrává v každém dalším rámečku vymezujícím svět příběhu, odtud se patrně bere ona zmíněná komunikativnost... Odtud také zřejmě vyvěrá hypnotická přitažlivost, kterou mají comics pro statisíce svých příznivců na celém světě. Odtud také všechny problémy." (Pížl, J.: Od pornografie k holocaustu, in: Neon, č. 2, 2000, s. 27)

Komiks má jako médium nejblíže k filmovému jazyku. Vše se tu odehrává před očima, není třeba se zatěžovat skládáním představy akce z pouhého slovního popisu. Jednoduchý obraz spojený se slovem umožňuje zkratku, proto často vyjádří myšlenku obratněji, než dlouhé věty. Hrdina z dob začátků komiksu si zde zároveň může dovolit mnohem víc, než v soudobém filmu. Filmové triky byly v plenkách, kdežto obrázek v rámečku spolu se špetkou fantazie dokáže zobrazit téměř cokoliv, navíc barevně. Téměř neomezené technické možnosti současného filmu ale nijak neubraly komiksu na přitažlivosti. Naopak, film a komiks jsou nyní vzájemným zdrojem inspirace. Čtenář komiksu chce vidět svého hrdinu ozvučeného a v pohybu (Spider-Man, Liga výjimečných, Sin City), filmový fanoušek zase touží sejmout toho svého z plátna a nosit jej v kapse (např. komiksy produkované zároveň s filmem Matrix).

Zdá se, že v době digitálních médií schopných nabídnout scény lepší než život sám, s možností opakovat je kolikrát chceme (jenže naprosto závislých na elektrickém proudu) lidé tím více potřebují držet své příběhy v ruce, zapsané na tak primitivním médiu, jakým je papír. Komiksy často vycházejí jako tzv. "grafické romány" v kvalitní, lákavě barevné vazbě. A vlastnit knihu, to už přece něco znamená.

Text je součástí diplomové práce Zuzany Andělové Vysoké a nízké (umění), Pedagogická fakulta Univerzity Hradec Králové, Hradec Králové 2004. Praktickou částí práce je soubor 20 komiksů Veverka a zajíc.
Autor:


Autor článku: Zuzana Andělová

Související články:


theoriá
03.09.2018 Jeden skvělý tip jak číst recenze filmů, komiksů nebo knih
12.06.2014 Yellow Kid: První komiks na světě otiskli v bulváru!
01.05.2014 Studia komiksu: Jak se čeští vědátoři vrtali v komiksech? - 50 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!