Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

CREW2 Č. 13

29.06.2005, autor: Yan

Cítíte to? Kdepak, to nejsou moje nohy. To jen ze stránek Crwe2 č. 13 vykukuje trocha éterického neznáma. Na návštěvu totiž přichází starý známý John Constantine s jedním ze svých drsnějších a komplikovanějších příběhů…
Nerad bych, aby vážení čtenáři byli zmatení. Éterickým neznámem nemám na mysli nic jiného, než zjevení dávno ztracených amerických vojáků z vietnamské války. Ale ono to je takové složitější – takže se k tomu vrátím během hodnocení Hellblazera… Teď se věnujme Crwi jako celku: ta si střihla pravidelnou a předvídatelnou pauzu a tak jsme se kýženého třináctého čísla resuscitovaného magazínu nemohli dočkat. Nuže, čekání na dokončení Batmanova dobrodružství se soudcem Dreddem je u konce. Nyní tedy leží Crew přede mnou - jaké jsou dojmy? Nebudu nic zapírat, rozporuplné! Především díky výběru comicsů. Jedná se o různorodé příběhy (i když to není samozřejmě v Crwi nic nového a především na tom nic špatného není), které k sobě tentokráte ale moc nepasují a výsledně Crew netvoří správný hemoglobní (nebo jak je to slovo) celek.

. A že je tentokráte Crew comicsy napěchovaná více než obvykle! Což se ovšem projevilo na množství publicistiky - je jí zde méně. Někteří to možná přivítají: jednoduchá rovnice „míň článků = víc místa pro comicsy“ je einsteinovsky neúprosná. Ale nám, kteří stále rádi šprtáme a vzděláváme se o comicsech, budou muži na pitevním stole chybět. Ze stálých rubrik odolaly náporu kreslených příběhů comicsové milníky, manga koutek, obě dvě mučírny, dvojí aktuality (které ale nejsou příliš aktuální, vzhledem k několika měsíčnímu zpoždění, a navíc chybí ty o evropském comicsu, neboť ty crwavé stránky opustily nadobro), a ještě představení Straczinského Vycházejících hvězd. Tento book vydává také Crew a je na místě, že čtenář má možnost "ochutnávky" a tudíž snazšího rozhodování o koupi knihy. A ochutnávka je to opravdu znamenitá. Straczynského rukopis je nezaměnitelný, představuje se nám po Krajině půlnočních stínů a Spider-Manově Návratu potřetí. Opět jeho netradiční pohled na věc: tentokráte ukazuje, že život superhrdinů nemusí být nic exkluzivního. V krátké a atmosférické ukázce, která vás bezpochyby navnadí ke koupi knihy, uvidíte surovou vraždu "nezranitelného". O kreslířské otěže se postaral Keu Chua; kresba je na vysoké realistické úrovni, skvělý smysl pro detail i vykreslení ponurých stínů. Pokud bych měl najít podobného kreslíře Chuova stylu, nemůžu neříct jméno slavného Marca Silvestriho.

. Zmínil jsem, kdo je největším tahákem čísla. Hellblazer. Příběh Až přijde John z války domů je komplikovaný a složitě vyprávěný příběh. Scénárista Jemie Delano vás dokonale napumpuje tesknou atmosférou jak vietnamského pekla, tak amerického zapadákova v Iowě, kde se obyvatelé nemůžou ani po dvaceti letech smířit se ztrátou svých synů. A co se může stát, když se někdo snaží mrtvé buditi…?
John Constantine vlastně s celým příběhem nemá nic společného, jen ho zajímá, jak to všechno dopadne; celou situaci (včetně brutálního vraždění) stoicky komentuje. Syrová a sugestivní atmosféra je sice na místě, ale moc moudří z toho po prvním přečtení asi nebudete. Scénář je náročnější na přemýšlení, příběh v mnohém evokuje Davida Lynche. Uklidnění a hlavně pochopení (co se stalo ve Vietnamu a především co se to vůbec děje v Iowě) se dostavilo až po znovupřečtení… Přímý důkaz, že nejen Brian Azzarelo umí pěkně složité příběhy. Sugestivnost je navíc podtržena osobitou a jednoduchou černobílou kresbou Johna Ridgwaye. Dost možná, že tento styl kresby nebude každému čtenáři sedět, ale zkrátka se k tomuto drsnému příběhu náramně hodí.

. Koho Hellblazer nezaujme, třeba právě kresbou nebo náročností, může si smlsnout na dokončení crossoveru Batman vs. Soudce Dredd: Poslední hádanka. Jedná se totiž o pravý opak předešlého příběhu. Úžasná kresba Carla Critchlowa je pravděpodobně jediným důvodem toho, proč se tento příběh v Crwi objevuje. Dějově se jedná o slabší story, která nedokáže navázat na crossové pecky obou hrdinů z Modré Crwe Rozsudek na Gothamem a Zemřít smíchy. John Wagner i Alan Grant jsou sice zkušení scénarističtí matadoři a dobré příběhy umí (vzpomeňme si třeba na již zmíněný Rozsudek), zpočátku slibně se rozvíjející příběh ale byl "zabit" pravděpodobně nedostatkem prostoru pro využití silného potenciálu. Konec pak působí opravdu odflákle; totožnost mocného císaře Xera odhalí každý z vás mnohem dříve než Batman. Na druhou stranu, po Hellblazerovi se jedná opravdu o odreagování a již zmiňovaná Critchlowova kresba je pastvou pro oči.

. Posledním hřebíčkem do crwavé rakvičky je humorné pozastavení, o které se postaral Jack B. Quick Alana Moora. Moore patří do absolutního scénáristického top tenu, jeho comicsové aktivity jsou přepestré. Mladý vynálezce Jack B. Quick patří k nijak zvláště složitým a roztomilým humorným Moorovým hříčkám. Tentokráte se Jack v příběhu O ptáčkách a včeličkách rozhodne zjistit, jak je to doopravdy s oním magickým místem zvaném puberta. O kresbu, jako ve všech Jackových dobrodružstvích, se postaral Kevin Nowlan.

No a to je vše. Ještě abych zmínil autora skvělé (experimentální) obálky - není jím nikdo menší než Dave McKean. Crew je nadupaná comicsy, pár zajímavých článků se zde také objeví. Celkově se už určitě objevilo vyváženější číslo, než je aktuální třináctka. Na druhou stranu je k ní přibalen dáreček ve formě příjemného italského počtení z edice Nový komiks. A další skvělou zprávu najdete v rubrice o příštím čísle: vrací se černý panter Blacksad v ještě lepším, drsnějším příběhu s aktuálním společenským podtextem. S ním přijde Batman a snad se i dočkáme dlouho slibovaného Úsměvu zabijáka Richarda Corbena. Tak snad na čtrnáctku nebudeme čekat nějak zvlášť dlouho, a pak už snad brzy nebude Crew2 pod zákonem.

Hellblazer: Až Johny přijde z války domů (scénář Jemie Delano, kresba John Ridgway)
Jack B. Quick: O ptáčcích a včeličkách (scénář Alan Moore, kresba Kevin Nowlan)
Batman, Soudce Drad: Poslední hádanka (kresba Carl Critchlow, scénář Alan Grant, John Wagner)
Ochutnávka: Krátká ukázka z komiksu Vycházející hvězdy (kresba Keu Chua, scénář J. M. Straczynski)
Autor:


Autor článku: Yan

Detaily o komiksu:

Titul: Crew2 č. 13
Série: Crew2
Scénář: Jamie Delano
Alan Grant
Alan Moore
J. Michael Straczynski
John Wagner
Kresba: Keu Cha
Carl Critchlow
Kevin Nowlan
John Ridgway
Překlad: Viktor Janiš
Jiří Pavlovský
Richard Podaný
Kateřina Šeflová
Žánr: Časopis (CZ).
Rok vydání: 2005
Počet stran: 84
Formát: A4
Vydavatel: Crew
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


CREW
02.10.2012 Velký přehled časopisů s komiksy (9) - Crew 2 - Aktualizováno
29.08.2012 Kůstek 3: Čas zabíjet draky - 100 %
27.03.2012 USAGI YOJIMBO: BEZMĚSÍČNÁ NOC - 90 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!