Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

VĚČNÁ VÁLKA - 100 %

27.12.2011, autor: RoB

Nakladatelství Crew pro nás v ediční řadě Mistrovská díla evropského komiksu připravilo opravdovou lahůdku. Jedná se o komiks Věčná válka od kreslíře Marvana a spisovatele Joea Haldemana.
Tak trochu jiná válka

Předlohou komiksu je stejnojmenný román Joea Haldemana z roku 1974. Vypráví o osudech Williama Mandelly, vybraného do elitní vojenské jednotky pro boj s tajemným mimozemským nepřítelem v hlubinách vesmíru. Tvář vesmírné války je ale jiná a mnohem nemilosrdnější než ta, na kterou jsme zvyklí na zemi. Smrt může přijít kdykoliv a odkudkoliv, posthypnotická sugesce dělá z vojáků stroje na zabíjení bez vlastního vědomí a přesuny ve vysokých rychlostech vesmírem vrací vojáky na zemi, která mezitím zestárla o několik desítek let. William Mandella se tak proti své vůli stává soukolím vojenské mašinérie ve stovky let trvajícím konfliktu. Nechává za sebou svou minulost, spolubojovníky a nakonec také svou přítelkyni Marygay, sdílející podobný osud jako on.

Vesmír je jedna velká džungle

Přiběh Williama Mandelly je do veliké míry ovlivněný zkušenostmi Joea Haldemana z války ve Vietnamu a představuje tak jakousi "vesmírnou" paralelu tohoto střetnutí. Ačkoliv jde o zcela jinou válku, problémy jsou stále stejné, byť dohnané do extrémů daných charakterem meziplanetárního střetnutí. Komiks se takřka stoprocentně drží své předlohy a dostává tak silný protiválečný nádech. Kdo hledá lacinou space operu plnou vesmírných lodí, zlých mimozemšťanů a krvavých bitev bude zklamán. Samotná střetnutí s tajemnými Tauřany jsou intenzivně zachycena na několika málo stranách, jejichž úkolem je navodit atmosféru, dokreslit čtenáři peklo války, ve kterém se snaží William Mandella přežít a také připomenout, že válka je stále stejná, ať se jedná o boj s kameny a oštěpy na zemi nebo s nukleárními zbraněmi v hlubokém vesmíru.

Pár slov nakonec

Věčná válka je "must have" každého komiksového čtenáře. Na 168-mi barevných stranách na něj čeká vynikající příběh, podmanivá kresba a hlavně nadčasové vyznění celého díla. Závěrem snad zbývá dodat, že román, potažmo komiks, se dočkal pokračování (komiks zatím v češtině nevyšel, ale kdo ví, třeba nás nakladatelství Crew napřesrok znovu překvapí) a do budoucna se můžeme těšit také na filmové zpracování pod taktovkou Ridleyho Scotta.
Autor:


Autor článku: RoB

Související články:


CREW
29.08.2012 Kůstek 3: Čas zabíjet draky - 100 %
27.03.2012 USAGI YOJIMBO: BEZMĚSÍČNÁ NOC - 90 %
24.12.2007 CREW2 Č. 20 ANEB TŘI KROKY DO (KOMIKSOVÉHO) NEBE


    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!