Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

COMICS - ÚVOD DO PROBLEMATIKY (15) – SUPERHRDINOVÉ III.: MARVEL, NOVÁ ÉRA

30.06.2005, autor: Daniel Kumermann

Společnost Marvel si zaslouží zvláštní pozornost, neboť její hrdinové změnili klasický černobílý charakter supercomics. Dále se u ní objevuje občas i dosti velká dávka společenského svědomí, a nakonec vytvořila zcela zvláštní způsob kontaktu se čtenářem.
V každém čísle se objeví dvě stránky věnované dopisům čtenářů, kde hlavní tvůrčí postava společnosti Stan Lee odpovídá na dotazy, občas si i dělá legraci z vlastní produkce, informuje o tom, co se chystá i o dotiscích starých příběhů. Druhá složka styku se čtenářem jsou občasné vstupy Leea do děje, kdy upozorňuje, kde v minulých číslech je možno nalézt vysvětlení toho, nač se v ději naráží. Lee sám prohlásil, že se snaží vytvořit cosi, co nazval marvelmánií, tj. zatažení čtenáře do celého systému Marvel Comics.

HulkKaždý Marvel hrdina je současně i antihrdinou. Každý z Fantastic Four je schopen obrátit se proti svým přátelům, na krátkou dobu samozřejmě. Johny se z mladické nerozvážnosti spojí dokonce i se zločincem, včas však prohlédne, Ben Grimm je vlastně pořád nabručený a neustále ostatním něco vyčítá.
The Hulk je přenesení problematiky Jekyll – Hyde do comics. Hulk je ve dne Dr. Banner, sympatický vědec, a v noci Hulk, zelená obluda nadaná obrovskou silou a velkou dávkou zla a nenávisti k lidem.
Spider-Man je vskutku výborně vykonstruovaná postava. V civilním životě je student, který právě kvůli své druhé identitě, jež mu zabírá velké množství času, není ve studiích moc úspěšný, kamarádi se mu posmívají, neboť se nemůže zúčastňovat společenských zábav, a dívky ho proto odmítají. I ve svém životě hrdiny je stálý smolař. Přestože nakonec zvítězí, vždy své vítězství zaplatí poraněními, potrhaným oblečením a velice často pochybnosti o smyslu svého poslání a o způsobu svého života.
Silver SurferNejrozporuplnějším Marvel hrdinou je Captain America. Svým úborem, který symbolizuje americkou vlajku, svým civilním postavením vojáka a obzvláště svým smýšlením je ztělesněním amerického patriotismu. Tento patriotismus dobře fungoval během války a v období po ní, ale dnes, kdy je velice zpochybňován na všech rovinách, se Captain America cítí méněcenným a je nucen pro sebe hledat nové uplatnění, novou ideologii.
Sociální kritika se objevuje u Silver Surfera. Surfer je ze zcela jiné galaxie a dostane se na Zem spolu s Galactusem, který chce Zemi zničit (ne ze zlých úmyslů, potřebuje prostě energii, kterou Země v sobě chová), a postaví se proti Galactusovi na stranu FF. Když je Galactus donucen vzdát se svých plánů, zbaví Surfera schopností cestovat vesmírem (Opět není motivem zloba, ale pocit povinnosti odebrat mu síly, které mu sám dal. Galactus zde představuje jakési absolutní bytí nejednající dle pocitů, ale dle maxim.) Surfer se od té doby pohybuje po planetě a snaží se napravovat zlo. Občas ztrácí trpělivost a chce Zemi zničit. Nejvíce ho však udivuje fakt, že lidé jsou jediní tvorové ve vesmíru, kteří zabíjejí ve jménu spravedlnosti.
Green LanternU Marvela se poprvé objevil černý superhrdina: the Black Panther jako host FF comics. Jméno bylo zvoleno ještě před tím, než stejnojmenná organizace získala popularitu. Druhý černoch se objevil jako Green Lantern č. 2 k již dlouho existujícímu bílému hrdinovi. Vystoupil v jednom příběhu na obranu militantní černošské skupiny, která bojuje proti rasistickému starostovi. Bílý Green Lantern se ovšem postavil na ochranu pořádku ztělesněného starostou města. Tak se dostanou oba proti sobě, a nakonec černý zvítězí, když zjistí, že starosta se vedle svých špatných vlastností dopouští zpronevěry městských peněz. Bílý je tak postaven před problém nedůvěry v „establishment“. V jiné příhodě se bílý Green Lantern dostane do situace, kdy se jeden mladík snaží zničit sabotáží podnik, jehož pokusy ničí životní prostředí. Hrdina se postaví zpočátku na stranu zákona. Když však vidí, jak nenasytná touha po zisku způsobí, že společnost přivodí smrt mladého anarchisty, a že bezohledně pokračuje v pokusech, zničí svým prstenem celé pokusné zařízení.

Je vidět, že zvláště v případě Marvel comics přestává žánr být tím, čím býval. Stále je ještě morálka a zákon hlavní maximou, ale klade se otázka, zda společnost jaká existuje v Americe, je skutečně ztělesněním těchto maxim. Naivnost zlatého věku comics (30. a 40. léta) se nenávratně ztratila.


Tento text je součástí diplomové práce Daniela Kumermanna Comics - úvod do problematiky, FF UK, Praha 1977. Redakčně upraveno.
Autor:


Autor článku: Daniel Kumermann

Související články:


theoriá
12.06.2014 Yellow Kid: První komiks na světě otiskli v bulváru!
01.05.2014 Studia komiksu: Jak se čeští vědátoři vrtali v komiksech? - 50 %
08.06.2012 Komiksové publikum (12) - Závěr


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!