Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

COMICS - ÚVOD DO PROBLEMATIKY (17) – SUPERHRDINOVÉ V.: MOTIVACE A TAJNÁ IDENTITA

14.07.2005, autor: Daniel Kumermann

Motivace hrdinů je takřka vždy naprosto jednoduchá. Někteří získají své schopnosti a jsou současně naplněni pomstychtivostí vůči zločinu, který se jich předtím nějak dotkl. Později tento negativní přístup bývá nahrazen pozitivním, tj. snahou obhajovat zákon.
Jiní hrdinové najdou k pozitivnímu přístupu cestu ihned; když si začnou uvědomovat své možnosti, nenapadne je prostě nic jiného, než je využít ve prospěch dobra.
 
Aby se hrdinům ulehčil výběr protivníků, jsou většinou jejich nepřátelé ztělesněním čistého zla, ať už k němu přišli jakkoliv. Tato motivace zločinců slouží také k tomu, aby se mohlo odhlédnout od sociálních faktorů působících zločinnost. Superhrdinové až na výjimky své nepřátele nenapravují, ale snaží se je totálně eliminovat. Poslední dobou se už v některých časopisech objevili zločinci se sociální motivací a náprava byla hledána v odstranění příslušného sociálního zla. Je tedy pravda, že klasický superhrdina je indiferentní ke zdrojům zla, že vidí svět v omezených intencích střední třídy, ke které většinou patří. Tento postoj se však také vyvíjí, jak už jsem dříve ukázal, a motivace hrdinů se začíná stávat komplexnější, začíná přihlížet k sociální realitě americké společnosti.
 
Tajná identita
Tajná identita je nutná složka každého superhrdiny. Každý z nich má dva životy, jeden, ten pravý, do kterého se zrodil a v kterém je jako každý jiný občan; superhrdinové jsou v těchto životech pravým opakem svého super-já, slabí a zranitelní. Druhý život je život superhrdiny, oblečeného do nejfantastičtějších trikotů a plášťů. Jedinou výjimkou je Superman sám, neboť on je ve skutečnosti Superman a Clark Kent je jen maska.
V oblečení nacházejí Reitberger a Fuchs moderní verzi jedné z nejklasičtějších lidských snah, hrdina se snaží už svým zjevem zastrašit ono substanciální zlo, proti kterému bojuje. Africký kouzelník s absurdní maskou vymítající duchy v dnešním světě.
I vzhled v trikotu se postupně mění. Zatímco z počátku byli hrdinové kresleni s absurdními svaly, jak tomu bylo v době zrodu kulturismu a nadšení z každého dalšího centimetru objemu svalu, dnešní hrdinové se vracejí ke klasickému řeckému ideálu harmonie.
Tajná identita slouží autorům často k rozehrání milostného trojúhelníku. Tak Superman i Thor jsou milováni dívkami, které ve své superpodobě odmítají, zatímco ve své podobě občana je milují. Protože však jako občané vystupují v nepříliš přitažlivých podobách, jsou dívkami odmítáni. Dochází tím k vnitřnímu napětí v superhrdinově duševním životě. Hrdina se tak vlastně stává masochistou, který obětovává i svůj potencionální milostný život ve prospěch svého poslání.
V zásadě však má toto rozdělení osobnosti sloužit k tomu, aby se umožnilo člověku ušlápnutému břemenem všedního života povznést se do světa představ. Vždyť kdo ví, zítra se mohou v těle toho kterého nenápadného, nic neznamenajícího človíčka objevit schopnosti, které mu umožní zachraňovat jiné, prosazovat zákon, být obdivován atd.
 
 
Tento text je součástí diplomové práce Daniela Kumermanna Comics - úvod do problematiky, FF UK, Praha 1977. Redakčně upraveno.
Autor:


Autor článku: Daniel Kumermann

Detaily o komiksu:

Titul: Superman´s Metropolis
Série: Superman
Scénář: Jean-Marc Lofficier
Roy Thomas
Kresba: Ted McKeever
Lettering: Bill Oakley
Žánr: Akční, superhrdinové.
Rok vydání: 1997
Počet stran: 64
Formát: 170 x 260
Vydavatel: DC Comics
Země vydání: USA
Země původu: USA
Související články:


theoriá
12.06.2014 Yellow Kid: První komiks na světě otiskli v bulváru!
01.05.2014 Studia komiksu: Jak se čeští vědátoři vrtali v komiksech? - 50 %
08.06.2012 Komiksové publikum (12) - Závěr


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!