Jules Feiffer odmítá ženské superhrdinky úplně a říká, že nejspíše vznikly tak, že se sešlo několik redaktorů, a během večera se donutili vytvořit ženskou hrdinku jako ústupek ženskému hnutí v Americe. Dále tvrdí, že Wonder Woman (první superhrdinka) nepůsobila ve svém poslání ani žensky a nakonec ani mužně, že zkrátka její příběhy nepůsobily upřímností. I přes tyto námitky se trh začal zaplňovat superhrdinkami, k Supermanovi přišla Supergirl, k Batmanovi Batgirl atd. Tyto hrdinky byly většinou jen odraz svých mužských protějšků. A teprve později začaly vznikat originální charaktery, a opět je mnoho z nich spojeno s Marvel Comics. Tyto hrdinky byly vybavovány vlastnostmi spíše přijatelnými pro ženy, mohly se učinit neviditelnými, vytvářet iluze apod.
Superzločinci
Zpočátku bojovali superhdrinové proti obyčejným zločincům: zlodějům, vrahům, únoscům apod. Protože však při střetnutí superschopností s obyčejnými pozemskými bylo vždy jasné, na čí straně je vítězství, museli se najít k hrdinům soupeři stejné kategorie, tj. superzločinci. Ukázalo se také brzo, že kvalitní zločinec je tak vzácný jako hrdina, neboť bylo těžké vymýšlet stále nová a nová nebezpečí hrozící Zemi. Řešilo se to tedy tak, že zločinec nebyl nakonec zabit, ale pouze utekl či byl odsouzen do vězení, což mu samozřejmě umožnilo objevit se po nějaké době zase.
Každý superhrdina má také v sobě příslušné odpůrce, jelikož každému byli nějací přiděleni s ohledem na jeho míru schopností. Dochází tím k jakémusi rozdělení kategorií, kdy v nejvyšších již stojí proti nebezpečí celá skupina hrdinů.
. Zajímavé jsou typy zločinců, se kterými se setkáváme. Snad nejčastěji to bývají vědci, kteří z nějakého důvodu zatrpknou vůči lidstvu a snaží se je zničit, či kteří propadnou megalomanii a chtějí svět zotročit. Vyjadřuje to strach obyčejného člověka z vědy, která se jednak dostala daleko za jeho chápání a zadruhé produkuje stále ničivější zbraně.
Další kategorií jsou vesmírní nepřátelé, ať už invaze cizích civilizací nebo jakési nevědomé nebezpečí v podobě třeba mlhoviny která ničí hvězdy a blíží se k Slunci. Tyto zase odrážejí otázku, kterou si lidé kladou poté, co je věda informovala, že ve vesmíru se dá předpokládat mnoho dalších civilizací mimo nás: jaké jsou tyto civilizace? A dále otázku, zda naši Zemi nemůže potkat to, co se stává jinde ve vesmíru, kde zanikají hvězdy a planety (koneckonců Superman v tom má už své zkušenosti). Proti těmto nebezpečím se zdá třeba Red Skull, zarytý fašista snažící se znova vzkřísit fašismus na celém světě a věčný nepřítel Cpt. America, směšným nic – je však nicméně daleko realističtější. Existují i takové případy, kdy se zločinec dal na stranu superhrdinů, například the Black Widow, toto je však ojedinělé.
Tento text je součástí diplomové práce Daniela Kumermanna Comics - úvod do problematiky, FF UK, Praha 1977. Redakčně upraveno.