Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

COMICS - ÚVOD DO PROBLEMATIKY (19) – SUPERHRDINOVÉ VII.: ZÁVĚR A SUPERSATIRA

28.07.2005, autor: Daniel Kumermann

Po tom, co jsem zde uvedl, doufám, že se mi podařilo dokázat tezi, že superhrdinové jsou moderní mýtus a pohádka. V době, kdy většina světové kultury došla k jakémusi přelomu, kdy se technika vyvinula více než za celou předchozí dobu, kdy vznikají zcela nové přístupy ke všem základním prvkům života, není možno nadále udržovat staré mýty. Mohou sice zůstat, ale je nutno je doplnit novými.
Abych se opět vrátil k výroku J. Feiffera: „… když šance byly odhadnuty, je zřejmé, že člověk musí být superhrdina, aby se protloukl.“ A skutečně, vyvinuli jsme se od bájných draků k atomovým útokům z vesmíru, jen naše zásoba hrdinství zůstávala stále na rovině Honzy, snad je vyzbrojeného lepšími zbraněmi.
Dále je celkem zřejmé, že je v dohledu doba, kdy bude možno zasahovat do dědičnosti. Už dnes se rodí lidé poznamenaní léky před narozením, slovo mutant je ve slovníku celkem běžné a comics přinášejí odpověď na tato nebezpečí.
A nakonec v další rovině, vlak poznamenal uvažování lidí schopností myslet v intencích kontinentu. Letadla v intencích celé Země. Dnes už si lidé nemyslí, že v Číně žijí draci, jako v době Marca Pola. Nastupuje však věk kosmických letů a mýtus – pohádka musí pokročit, musí předstihnout realitu a vyrovnat tak ztrátu za realitou, kterou doposud měla. Vždyť stačí si jen uvědomit, jak nepřipravené zastihla lidstvo druhá světová válka, jak šokované bylo po jejím konci vražednou realitou, kterou rozpoutala.
Zde je ještě nutno se zmínit o protiválečné funkci světa superhrdinů. Každý z nich je prakticky neustále v boji proti nebezpečí ohrožující lidstvo, a u mnoha z nich je toto nebezpečí ukázané v podobě války. Mnohé příběhy jsou nezakrytě mentorské, ukazují cizí civilizace, které se zničily válkami a varují. Mnohé také naznačují možnost spojení celého světa proti tomuto nebezpečí. V comics je zásada kolektivní bezpečnosti a mírového soužití již dávno zdomácnělá. Proto si myslím, že pokud bude ještě pokračovat liberalizace a pokud se zvýší sociální uvědomění comics, jak to současné tendence ukazují, získá si mytologie superhrdinů zcela oprávněně důležité postavení v kultuře.
 
Supersatira
Zde se ještě zmíním o odrazu světa superhrdinů v jiných comics. Ve všech typech humorných comic books se objevují satirické postavy „superhrdinů“. Ve světě zvířat je to supergoof – alterego Googyho, přítele Mickey Mouse. V Archie sérii je Captain Hero jiná podoba Jugheada atd.
I ve světě superhrdinů se taková sebereflexe objevuje. Třeba the Web nejenže bojuje proti směšných zločincům, ale hlavně proti své ženě a tchýni, před kterými musí neustále svou superkariéru omlouvat a schovávat, zkrátka superhrdina pod superpantoflem.
 
 
Tento text je součástí diplomové práce Daniela Kumermanna Comics - úvod do problematiky, FF UK, Praha 1977. Redakčně upraveno.
Autor:


Autor článku: Daniel Kumermann

Související články:


theoriá
12.06.2014 Yellow Kid: První komiks na světě otiskli v bulváru!
01.05.2014 Studia komiksu: Jak se čeští vědátoři vrtali v komiksech? - 50 %
08.06.2012 Komiksové publikum (12) - Závěr


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!