Abych se opět vrátil k výroku J. Feiffera: „… když šance byly odhadnuty, je zřejmé, že člověk musí být superhrdina, aby se protloukl.“ A skutečně, vyvinuli jsme se od bájných draků k atomovým útokům z vesmíru, jen naše zásoba hrdinství zůstávala stále na rovině Honzy, snad je vyzbrojeného lepšími zbraněmi.
Dále je celkem zřejmé, že je v dohledu doba, kdy bude možno zasahovat do dědičnosti. Už dnes se rodí lidé poznamenaní léky před narozením, slovo mutant je ve slovníku celkem běžné a comics přinášejí odpověď na tato nebezpečí.
A nakonec v další rovině, vlak poznamenal uvažování lidí schopností myslet v intencích kontinentu. Letadla v intencích celé Země. Dnes už si lidé nemyslí, že v Číně žijí draci, jako v době Marca Pola. Nastupuje však věk kosmických letů a mýtus – pohádka musí pokročit, musí předstihnout realitu a vyrovnat tak ztrátu za realitou, kterou doposud měla. Vždyť stačí si jen uvědomit, jak nepřipravené zastihla lidstvo druhá světová válka, jak šokované bylo po jejím konci vražednou realitou, kterou rozpoutala.
Zde je ještě nutno se zmínit o protiválečné funkci světa superhrdinů. Každý z nich je prakticky neustále v boji proti nebezpečí ohrožující lidstvo, a u mnoha z nich je toto nebezpečí ukázané v podobě války. Mnohé příběhy jsou nezakrytě mentorské, ukazují cizí civilizace, které se zničily válkami a varují. Mnohé také naznačují možnost spojení celého světa proti tomuto nebezpečí. V comics je zásada kolektivní bezpečnosti a mírového soužití již dávno zdomácnělá. Proto si myslím, že pokud bude ještě pokračovat liberalizace a pokud se zvýší sociální uvědomění comics, jak to současné tendence ukazují, získá si mytologie superhrdinů zcela oprávněně důležité postavení v kultuře.
Supersatira
Zde se ještě zmíním o odrazu světa superhrdinů v jiných comics. Ve všech typech humorných comic books se objevují satirické postavy „superhrdinů“. Ve světě zvířat je to supergoof – alterego Googyho, přítele Mickey Mouse. V Archie sérii je Captain Hero jiná podoba Jugheada atd.
I ve světě superhrdinů se taková sebereflexe objevuje. Třeba the Web nejenže bojuje proti směšných zločincům, ale hlavně proti své ženě a tchýni, před kterými musí neustále svou superkariéru omlouvat a schovávat, zkrátka superhrdina pod superpantoflem.
Tento text je součástí diplomové práce Daniela Kumermanna Comics - úvod do problematiky, FF UK, Praha 1977. Redakčně upraveno.