Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

COMICS - ÚVOD DO PROBLEMATIKY (20) – VÝCHOVNÉ, INFORMATIVNÍ A UNDERGROUND COMICS

04.08.2005, autor: Daniel Kumermann

Výchovné a informativní comics je asi tak nejslabší žánr comics books, neboť nevychází přímo z daných mu prostředků. Jsou to zaprvé díla literatury převedená do comics. Výsledek je asi takový jako zfilmování knihy. Ne každá kniha snese převedení z jednoho typu sdělovacího prostředku do druhého, a tak některé výsledky jsou dosti slabé. Původní literární esence knihy se ztratí a duch comics nezíská. Výsledek je pak nezáživný a prázdný. Hlavní výrobce těchto comics je společnost Gilberton Co.
Druhá významná skupina je od společnosti LC (její původní názve zněl Educational Comics). Ta vydávala Picture Stories from Bible, Picture Stories from American History, Picture Stories from World History a Picture Stories from Sciense. Úroveň těchto comic books byla vyšší, neboť události se snáze uvádějí do formy comics než literární díla. Přesto však tyto časopisy nikdy nedosáhly takové úrovně a takového zájmu čtenářů, jako ty, které se věnovaly tématům comics vlastním.
 
. Underground comics
Underground comics books existovaly v Americe prakticky od doby vzniku comics, ale teprve v nedávné době dosáhly rozšíření. Existovaly dohromady tři typy těchto comics.
První typ byl věnován zcela sexuálním záležitostem a nesl několik různých názvů, například eight pagers nebo Tiajuana bibles (dle místa vzniku). Některé z nich byly v tisku už během let dvacátých, jsou tedy neoficiálními prvními comic books, vrcholu ovšem dosáhly až v letech třicátých a od té doby postupně upadaly; dnes jsou již prakticky mrtvé.
Druhý typ se občas nazýval kinky comics. Opět převládá sex, ale od běžného deskriptivního přístupu se přešlo k různým extrémnostem a byl zaveden prvek humoru. Na rozdíl od prvního typu se již vyhýbaly realismu v kresbě, takže nebyly přímo protizákonné.
. Poslední typ se objevil až koncem let šedesátých a rozšířil se daleko více než předchozí dva. Začal vycházet v podobě stripů i comic books. První strip se objevil v listu East Village Other v roce 1965 a první časopis byl Zap v roce 1968. Největší podíl na vzniku těchto comics měl kreslíř Robert Crumb, který měl už předchozí zkušenosti z časopisu Help. Crumb vytvořil také první underground charakter Fritz the Cat.
Brzo se objevily další listy a časopisy s poetickými názvy jako Yellow Dog, Bijou, San Francisco Comic Book a Slow Death Funnies. Tyto comics nesou všechny rysy současných underground směrů v Americe: absurdní kresbu, sexuální volnost, drogy, prvky zen Buddhismu, rozbíjení klasického pojetí státu a pořádku, nepřátelský postoj vůči policii atd.
Dohromady se dá o těchto comics ještě málo říci, neboť existují teprve velice krátkou dobu, jsou dostupné pouze v omezeném množství a neustále se vyvíjejí. V každém případě slouží v současné měnící se americké realitě jako ukazatel směru.
 
 
Tento text je součástí diplomové práce Daniela Kumermanna Comics - úvod do problematiky, FF UK, Praha 1977. Redakčně upraveno.
Autor:


Autor článku: Daniel Kumermann

Související články:


theoriá
12.06.2014 Yellow Kid: První komiks na světě otiskli v bulváru!
01.05.2014 Studia komiksu: Jak se čeští vědátoři vrtali v komiksech? - 50 %
08.06.2012 Komiksové publikum (12) - Závěr


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!