Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ANČA A PEPÍK

05.08.2005, autor: Mig

Vzpomínáte? Anča a Pepík se s Vámi dělili o své příběhy celá devadesátá léta. Jejich polodetektivní historky zaplňovaly stránky Čtyřlístku, kde dělali radost nejen dětem ale i některým dospělým. Nakladatelství Academia vydává knihu, kde se můžeme znovu setkat s dvaadvaceti příběhy těchto roztomilých myšek.
V dobách, kdy jsem sfoukával méně svíček, než jsem měl prstů, jsem se pravidelně každý měsíc těšíval na nové číslo Čtyřlístku. Dětí jako já bylo mnoho – a není se co divit, Čtyřlístek byl dlouhodobě jediným kvalitním, čistě komiksovým dětským časopisem, navíc zbavený veškerého ideologického nánosu. Tradičně, krom oblíbeného vyprávění z Třeskoprsk, se tu objevovaly i jiné příběhy, mezi něž v roce 1990 přibyly dvě myšky z ruky Lucie Lomové  Anča a Pepík.

 

Dušín by pukal závistí

. Prostředí, v němž se Anča a Pepík pohybují, je velmi rozmanité, některá pokračování jsou zasazená do reálného světa podobného tomu dnešnímu a jiná zase nechávají uzdu fantazie na dlouhých otěžích. Lidé jsou vyměněni za myšky, vše ale zůstává jako ve skutečnosti: obydlí, jídlo, města i chování. Zvířecí hrdinové (zde můžeme hledat určitou paralelu se Spiegelmanovým Mausem) se setkávají se skřítky, zachraňují kamaráda, utíkají před zlodějem, vedou prostě dobrodružný život a čekají, až se k nim nějaký mladý čtenář připojí. Anča a Pepík jsou zde  především pro zábavu a ne proto, aby děti strašili!

Naši myšáčci žijí na malém městě. Jsou to zvídavé děti školního věku, ničeho se nebojí, nekradou, zastávají se slabších, pomáhají babičkám a dědečkům; zkrátka jsou to takoví malí Mirkové Dušínové. Pro (pře)citlivé rodiče mohou být rozumnou variantou americké a japonské kreslené (televizní) zábavy, bez nadsázky je lze označit za vhodný dětský vzor…

Velké plus si u mě Anča a Pepík vysloužili svojí „genderovou“ korektností. Jejich vzájemný vztah, krom toho že je přátelský a upřímný, je také vyrovnaný: Pepík nedělá pseudonáročnější práce a Anča není pouze do počtu. (Pro odvážné: Jen si otevřete dětský slabikář, vybafnou na vás obrázky, kde chlapec dívku tahá za vlasy a ona se u toho ještě směje!) Anča a Pepík jednají spolu jako rovný s rovným, což je na dětskou literaturu docela zázrak.

 

Dobrá zpráva

. Kniha se prodává v pevné vazbě na bílém papíře a na 160 stranách v ní najdete dvaadvacet pečlivě vybraných příběhů (v zásadě žádný není nudný, což se občas v Čtyřlístku stávalo). Škoda, že nenarazíte na žádný nový, „bonusový“ – kniha je totiž určena spíše novým čtenářům než pamětníkům. Shrnuto: Sebrané myšky je sborník krásného čtení pro děti kolem deseti let. Můj desetiletý synovec dostal Anču a Pepíka pod stromeček, byl nadšen a bavil se tři dny. Příběhy jsou zasazeny do laskavého, mírumilovného světa, který pro některé rodiče může být anti-mainstreamovou alternativou současného počítačově-televizního násilí. Už jenom proto Anču a Pepíka stojí za to koupit jako dárek někomu mladšímu, komu chcete udělat radost.
Autor:


Autor článku: Mig

Detaily o komiksu:

Titul: Anča a Pepík
Série: Anča a Pepík
Scénář: Lucie Lomová
Kresba: Lucie Lomová
Žánr: Pro děti (CZ).
Rok vydání: 2004
Počet stran: 160
Formát: 170 x 245
Vydavatel: Academia
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Čtyřlístek
27.02.2013 Čtyřlístek ve filmu: Komiksu chybí záporná postava - 60 %
20.11.2012 Velký přehled časopisů s komiksy (15) - Čtyřlístek Speciál
30.10.2012 Velký přehled časopisů s komiksy (12) - Čtyřlístek pro dívky: Ahoj, tady Fifi - Aktualizováno


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!