. Na pomoc si ho přivolává sám budoucí prezident Lincoln a netopýřího muže okamžitě posílá do náročné akce. Píše se rok 1863, válka zuří v plném proudu, pro Unii je každá pomoc dobrá a tak Batman odjíždí jako plukovník Wayne do Nevady. Zde je jeho úkolem zjistit, kam zmizely milióny, určené pro válečné účely. Jak bývá v Elseworlds zvykem, o způsobu teleportu hrdiny do minulosti a spojitosti s jeho reálným světem se tu moc nedozvíme, ale ono to ani není nijak důležité. Jde spíše o možnosti, které nová situace v universu postavy nabízí – jenže tato příležitost bohužel zůstává nevyužita.
Scénáristé Elliot Maggin a Alan Weiss totiž rozehrávají poměrně jednoduchý a nenápaditý příběh, v němž hlavní hrdina za pomoci indiánského agenta R (nikdo jiný než jeho věrný souputník Robin) pochopitelně svou misi splní. Musí při tom oželet ztrátu milovaného oře Apokalypsy, vyhnout se ráně z kanónu z bezprostřední blízkosti (čímž je míněno z bezprostřední blízkosti) a také rozdýchat jedno nečekané a škaredé překvapení související s krásnou dívkou. Absolvuje samozřejmě také řadu soubojů, přestřelek a honiček – všechny v pořádném kovbojském balení. Tváří se při tom značně sebejistě, pod nakrouceným knírkem hraje fešácký úsměv a když si ještě nasadí svou masku a navlékne tmavý úbor s kolty a zprzněným znakem, vypadá – kulantně řečeno – dost legračně.
. To už se ale činil kreslíř, kterým byl opět Alan Weiss. Jeho styl by se dal nejlépe přirovnat k seriálům Bezhlavý jezdec či Vzpoura mloků Jana Štěpánka z Komety na přelomu 80. a 90. let. Což by samo o sobě nevadilo (vždyť album vzniklo v roce 1992), jenže někdy se jedna postava na více obrázcích příliš nepodobá sama sobě a občas kvantita vítězí nad kvalitou – to především, když se autor snaží zachytit větší bojové scény. Nepříliš nadšený pocit z celého alba, na němž je nejlepší technické zpracování obálky (recyklovaný papír se slepotiskem), pak korunuje nevkusný lettering.
Nakladatelé většinou dlouho a pečlivě rozmýšlejí, komu svěří realizaci pokračování zavedené série. V případě alba Batman - The Blue, the Grey and the Bat to evidentně nikdo neudělal a to je škoda. Ze zajímavého a zřejmě i stěží opakovatelného námětu se dalo vymáčknout rozhodně mnohem více.