Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

BATMAN – BLUE, GREY AND BAT ANEB BATMAN MEZI MODRÝMI A ŠEDÝMI KABÁTY

09.09.2005, autor: Sakyk

Na našem pitevním stole máme po titulech Crimson Mist, Thrillkiller, Batman/Lobo, Kingdom Come a další kousek z Elseworlds. Tedy edice nakladatelství DC Comics, v níž jsou klasičtí hrdinové umísťování na netradiční místa či do neočekávaných epoch. Tentokráte to (opět) schytal Batman, který v příběhu The Blue, the Grey and the Bat bojuje v americké občanské válce 19. století.
. Na pomoc si ho přivolává sám budoucí prezident Lincoln a netopýřího muže okamžitě posílá do náročné akce. Píše se rok 1863, válka zuří v plném proudu, pro Unii je každá pomoc dobrá a tak Batman odjíždí jako plukovník Wayne do Nevady. Zde je jeho úkolem zjistit, kam zmizely milióny, určené pro válečné účely. Jak bývá v Elseworlds zvykem, o způsobu teleportu hrdiny do minulosti a spojitosti s jeho reálným světem se tu moc nedozvíme, ale ono to ani není nijak důležité. Jde spíše o možnosti, které nová situace v universu postavy nabízí – jenže tato příležitost bohužel zůstává nevyužita.
Scénáristé Elliot Maggin a Alan Weiss totiž rozehrávají poměrně jednoduchý a nenápaditý příběh, v němž hlavní hrdina za pomoci indiánského agenta R (nikdo jiný než jeho věrný souputník Robin) pochopitelně svou misi splní. Musí při tom oželet ztrátu milovaného oře Apokalypsy, vyhnout se ráně z kanónu z bezprostřední blízkosti (čímž je míněno z bezprostřední blízkosti) a také rozdýchat jedno nečekané a škaredé překvapení související s krásnou dívkou. Absolvuje samozřejmě také řadu soubojů, přestřelek a honiček – všechny v pořádném kovbojském balení. Tváří se při tom značně sebejistě, pod nakrouceným knírkem hraje fešácký úsměv a když si ještě nasadí svou masku a navlékne tmavý úbor s kolty a zprzněným znakem, vypadá – kulantně řečeno – dost legračně.
 
. To už se ale činil kreslíř, kterým byl opět Alan Weiss. Jeho styl by se dal nejlépe přirovnat k seriálům Bezhlavý jezdec či Vzpoura mloků Jana Štěpánka z Komety na přelomu 80. a 90. let. Což by samo o sobě nevadilo (vždyť album vzniklo v roce 1992), jenže někdy se jedna postava na více obrázcích příliš nepodobá sama sobě a občas kvantita vítězí nad kvalitou – to především, když se autor snaží zachytit větší bojové scény. Nepříliš nadšený pocit z celého alba, na němž je nejlepší technické zpracování obálky (recyklovaný papír se slepotiskem), pak korunuje nevkusný lettering.
Nakladatelé většinou dlouho a pečlivě rozmýšlejí, komu svěří realizaci pokračování zavedené série. V případě alba Batman - The Blue, the Grey and the Bat to evidentně nikdo neudělal a to je škoda. Ze zajímavého a zřejmě i stěží opakovatelného námětu se dalo vymáčknout rozhodně mnohem více.
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Batman - the Blue, the Grey and the Bat
Série: Elseworlds
Scénář: Elliot Maggin
Alan Weiss
Kresba: Alan Weiss
Žánr: Akční, superhrdinové.
Rok vydání: 1992
Počet stran: 64
Formát: 170 x 260
Vydavatel: DC Comics
Země původu: USA
Související články:


Batman
05.10.2021 Batman Země jedna: Recyklovaný Batman ze sekáče se válí v odpadcích - 80 %
24.06.2013 Batman Detective Comics 1: Batman si vystřelil z X-Menů – 70 %
02.11.2012 Joker: Už není šílenec, zblázní se z toho Batman? – 70 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!