Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

MYTOLOGICKÉ PRVKY V KOMIKSU (15) – HRDINKY: BOHYNĚ, ČARODĚJKA

08.12.2005, autor: Alena Oswaldová

V mnoha světových mytologiích se objevuje nejčastěji bohyně Velká Matka (Magna Mater), která měla silné postavení za matriarchátu, jenže její vláda skončila. Velká Matka tedy chce získat zpět své výsostní postavení. Tato silná mytologická postava je zároveň stvořitelkou i ničitelkou a její role je bipolární.
Své nepřátele tvrdě perzekvuje, ale zároveň zosobňuje všechny síly země a přírodní moudrost. Tím symbolizuje i postavení lidí k přírodě, zemědělství (právě  snad  nejdůležitější bohyně – Matka – byla symbolem zemědělství, symbolem  zrodu člověka; její vliv ale slábnul s postupem patriarchátu, až v západních společenstvích téměř zaniknul)a jejich životu vůbec. To ona dává život, stejně jako ho může brát. V komisech se objevují její různé mutace, ovšem většinou transformované (jako ostatně všechny mytologické postavy) komiksovými „požadavky“. U žen konkrétně je požadován „sexy-look“, což se projeví i na bohyni Laimě v Hellboyovi – napůl ženě a napůl hadovi („Abstraktní a nehmotná vyšší bytost má v mnoha příbězích o stvoření hmotný živoucí protějšek v podobě obrovského hada. Tato nadpřirozená bytost, spojovaná s vodou či duhou, symbolizuje prvotní chaos, jenž je zároveň zdrojem vší energie a hmoty“ Kolektiv autorů: Světová mytologie, str. 198). Tato bohyně je symbolem chaosu, který má být opět na zemi nastolen.
 
Komiks přesně vystihuje tradiční smýšlení o ženském božstvu – krásné bohyně plodí život i zlo. Ne nadarmo se jich muži bojí a snaží se je potlačit mužskými bohy. Právě tento svár mezi ženskými a mužskými principy je častým motivem hlavního příběhu komiksů, popřípadě leitmotivem.
 
Magická postava (věštkyně, čarodějka)
 
Magické postavy ženského rodu mají stejnou funkci jako postavy mužského rodu. Samozřejmě ne v zásadě stejné, odlišnosti jsou určeny převážně mytologickým původem, i společenskými zvyklostmi. Magické postavy ženského rodu bývají vizuálně odpudivé, vlastní atributy čarodějnictví, magie, a nutno podotknout, že u těchto postav často převládají různé stereotypy, nežli mytologické funkce a významy. Postava Baby Jagy odráží ve slovanské mytologii kult bohyně spojený se smrtí podsvětím (právě cesty do podsvětí podnikal šaman). Když Rasputinovi Baba Jaga v Hellboyovi ukrývá půl duše v kořenech Yggdrasilu, znamená to, že Rasputin se stává nesmrtelným.
 
Zejména v postmoderních komiksech (Hellboy, Sandman, Sláine) se objevuje Hékaté – trojjediná žena (stejně jako je v křesťanské tradici trojjediný Bůh). Tato žena symbolizuje tři podoby ženy: pannu/ženu/stařenu. To je i nejzákladnější rozdělení komiksových hrdinek obecně.
 
Panna láká hrdiny svou čistotou, avšak hrdina na ni reaguje chtíčem. Žena již má životní zkušenosti, je tedy i obtížnější dělit ženu na zlou či dobrou. Stařena má magické vlastnosti; značí válku, neštěstí, smrt, avšak i „vyšší“ moudrost.
 
V Šinklovi se objevuje magická postava, která opět mění tradiční (zejména literární) pohled na vědmu: vědma podobná spíše chobotnici se promění v přitažlivou (obnaženou) ženu, Šinkla promění v mužného černocha a vyžaduje po něm pohlavní styk, neboť jedině tak ona věští („Tak pojď, ty můj hlupáčku, pustíme se do práce.“ In Šinkl, str. 30).
 
Text je součástí bakalářské práce Aleny Oswaldové Mytologické prvky v komiksu, Fakulta sociálních věd UK, Praha 2005. Redakčně upraveno.
Autor:


Autor článku: Alena Oswaldová

Související články:


theoriá
12.06.2014 Yellow Kid: První komiks na světě otiskli v bulváru!
01.05.2014 Studia komiksu: Jak se čeští vědátoři vrtali v komiksech? - 50 %
08.06.2012 Komiksové publikum (12) - Závěr


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!