Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

FILMOVÉ ADAPTACE KOMIKSU (7) - OSMDESÁTÁ LÉTA: PŘÍCHOD NOVÝCH HRDINŮ – PEPEK NÁMOŘNÍK

13.12.2005, autor: Tomáš Pekárek

Se zařazením dalšího filmu, který vznikl v roce 1980, by možná řada lidí nesouhlasila s tvrzením, že se nejedná o adaptaci komiksu. Pepek námořník (Popeye, r. Robert Altman) je sice známější z animovaných grotesek, avšak před vstupem do světa filmu ovládl stránky novin v kresleném stripu.
Postavu Pepka námořníka vytvořil kreslíř Elzie Segar, autor obrázkového seriálu Thimble Theatre, jenž vycházel od raných dvacátých let a původně v něm vystupovala Oliva Olejová, její příbuzenstvo a nápadník. Pepek se do tohoto komiksu dostal až v roce 1929 a postupně se z něj stala jedna z nejpopulárnějších kreslených postav. Segar se Pepkovi věnoval do roku 1938, od té doby se na postu výtvarníka vystřídalo několik tvůrců, z nichž nejznámější je Bud Sagendorf (viz Markstein, D. D.: Popeye the Sailor. Don Markstein´s Toonopedia, 7. 3. 2005). Ve třicátých letech začalo studio Maxe Fleischera točit ony známé kreslené grotesky, které Pepka proslavily ještě víc než původní strip (mimochodem, Fleischer natočil i kreslený seriál o Supermanovi, jenž před několika lety nenápadným způsobem uvedla televize Nova, a který je vychvalován pro svou dokonalou animaci).
 
Pepek je obdobou Asterixe na počátku dvacátého století. Nebojuje sice s Římany, ale v nouzi pojídá špenát, který mu dodává spoustu energie, stejně jako Asterix v nebezpečí pije Panoramixův posilující lektvar. Pepkovým častým protivníkem bývá námořník Bluto a většina příběhů se zabývá tím, jak oba soupeří o lásku své vyvolené Olivy Olejové.
 
Ve filmu připluje Pepek (Robin Williams) do přístavního města Sweet Haven, kde hodlá najít svého otce. Brzy se seznámí s rodinou Olejových, kteří jej ubytují ve volném pokoji. Zde také potká Olivu (Shelly Duvallová), která má být během několika dní provdána za místního banditu Bluta. Komplikace nastanou, když je Pepkovi a Olivě ponecháno miminko Swee Pea na hlídání. Bluto si vzniklou situaci špatně vyloží a Swee Peaho s Olivou unese, aby se námořníkovi pomstil. Pepkovi tak nezbývá nic jiného, než překonat odvěký odpor ke špenátu a pozřít ho, aby získal sílu, díky které může Bluta porazit.
 
Snímek kombinuje zdařilé vizuální efekty a kaskadérské kousky a vytváří tak hranou alternativu kreslené grotesky, ve které není nic nemožné. Robin Williams je jako Pepek téměř dokonalý, ostatní herci poměrně dobře vystihují typy původních postav. Vše je záměrně přehnané tak, aby byl vytvořen dojem remaku kreslené Fleischerovy grotesky: divoké pěstní souboje, bláznivé výrazy obličejů i hlasy. Fyzické výkony, které by v našem světě nebyly možné a působily by, mírně řečeno, zvláštně, jsou ve světě Pepka námořníka přirozenou součástí běžného života (viz Schoell, W.: Comic Book Heroes of the Screen. Citadel Press, New York 1991, s. 168). Proto i neoblíbené zpívané pasáže jsou nutnou součástí filmu, neboť byly i v kreslených groteskách, které tento snímek inspirovaly především.
 
Jenže efekty a zdatní herci nestačí. Podle Jiřího Pavlovského je Pepek námořník „...nelegrační film, kde Altmanovu těžkopádnou režii nezachránil ani Robin Williams s nafukovacími bicepsy. Pepek námořník byl tak hrozný, že ho od té doby překonal snad jen Zidiho Asterix a Obelix.(Pavlovský, J.: Comics ve filmu. Živel, č. 21)“
 
V hlasování návštěvníků Internet Movie Database získal film 4,8 bodů z deseti, což není příliš lichotivé, a to hlasovalo přes 4 600 lidí (Popeye (1980), Internet Movie Database, 7. 3. 2005). Nejčastěji mu bývá vytýkán nesouvislý tok děje, který je rozdělen na volně navazující epizody. Williams i Altman se k snímku vyjadřují jen velmi neradi, avšak uvedení Pepka námořníka na DVD v roce 2003 mu údajně vylepšuje nevalnou reputaci (Simon, B.: DVD Rewiev of Popeye (1980). DVDtoons!, 19. 6. 2004).

Text je součástí diplomové práce Tomáše Pekárka Filmové adaptace komiksu, Univerzita Palackého v Olomouci, 2005.
Autor:


Autor článku: Tomáš Pekárek

Související články:


Komiks na stříbrném plátně
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizovánotheoriá
01.05.2014 Studia komiksu: Jak se čeští vědátoři vrtali v komiksech? - 50 %
23.01.2008 VELISLAVOVA OBRÁZKOVÁ BIBLE – PERLA ČESKÉHO „STŘEDOVĚKÉHO KOMIKSU“ (3. POSTAVY PROMLOUVAJÍ)
16.01.2008 VELISLAVOVA OBRÁZKOVÁ BIBLE – PERLA ČESKÉHO „STŘEDOVĚKÉHO KOMIKSU“ (2. KREV A HRDINOVÉ)


    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!