Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

MYTOLOGICKÉ PRVKY V KOMIKSU (17) – DÍTĚ

22.12.2005, autor: Alena Oswaldová

Prvotní komiksy zobrazují děti (zejména tedy chlapce) převážně jako uličníky (příhodný je název „l´enfant terrible“ ). Úkolem komiksu je v takovém případě přinášet jak zábavu, tak ponaučení. Konkrétně u komiksu Max a Moritz je vyústění příběhu a ponaučení poněkud překvapující. Oba chlapci jsou zavražděni, neboť jejich uličnictví dostoupilo vrcholu (spáchali sedm smrtelných hříchů, i když v jakési dětské podobě) a společnost je nadále nemůže, nebo spíše nechce, tolerovat. Protagonistů, jakými jsou Max a Moritz, najdeme u prvotních komiksů nespočet. V pozdějších letech se uličnický motiv změnil v neuvědomění či smolařství.
. Například u Denise the Menace se nejedná o žádnou škodolibost, či touhu provádět lotroviny. Denis má jen přebytek energie a upřímnosti, která je ve světě dospělých poněkud nemyslitelná. U novodobých dětských hrdinů je patrná silná vazba na rodiče; kupříkladu u Peanuts je tato vazba vysloveně pozitivní, přesto se takové komiksy nedají považovat za moralistické a výchovné, jen proto, že zobrazují „kvalitní“ vztah dítěte k rodičovi. I takový Superman je částečně dítětem, když se do příběhu vrací jako postavy jeho rodičové; opět dochází k přibližování postav ke čtenáři, neboť ten buď dítě ještě stále je, anebo jím kdysi (bezpodmínečně) byl. V komiksu se pak často charaktery dítěte a dospělého prolínají tak, že obvykle vzniká karikatura dospělosti: děti mají zlozvyky dospělých, ale vzhledem k pojetí světa dětmi jsou tyto zlozvyky absurdní a pro dospělého čtenáře naprosto zřetelné.
 
Dítě může svou naivitou a především čistotou symbolizovat nezkažený svět. Je jakýmsi odkazem do prvotního ráje. V komiksovém příběhu brzy přichází Had, který chlapce láká podobně jako biblickou Evu k pokušení. Naštěstí u chlapce vítězí vrozená morálnost. V komiksu Poslední pokušení například chlapec tíhne ke Zlu, čímž se zvyšuje pocit zvrhlosti a beznaděje. Čtenář se těžko vyhne určitým sympatiím a přáním, aby vše dobře dopadlo. I výše zmíněný Denis je lákán k pokušení, zde se ale nejedná o morální dilemata, spíše o „ovladatelnosti“ energie dítěte.
 
. Dítě je i hlavním protagonistou společenského komiksu Padoucnice. Malý Pierre-Francois vzpomíná na své dětství, které bylo, vlastně jako celý jeho život, poznamenáno bratrovou nemocí – zdémonizovanou epilepsií. Pierre-Francois (vypravěč a autor) vidí svůj ideál v zuřivých bojovnících – historických postavách – a vyrovnává se jejich pomocí s bratrovou nemocí a svou nemohoucností mu pomoci. Jeho bratr naopak pokládá za ideál Hitlera (později Stalina), nahrazuje si tak svou slabost a neoblíbenost u ostatních – alespoň ve svých představách tak získává moc a sílu ovládat davy lidí, když ve skutečnosti nedokáže ovládat ani sám sebe. Ideál Hitlera ovšem nesouvisí v tomto případě s antisemitským kontextem, jak autor sám poznamenává.

Text je součástí bakalářské práce Aleny Oswaldové Mytologické prvky v komiksu, Fakulta sociálních věd UK, Praha 2005. Redakčně upraveno.
Autor:


Autor článku: Alena Oswaldová

Související články:


theoriá
12.06.2014 Yellow Kid: První komiks na světě otiskli v bulváru!
01.05.2014 Studia komiksu: Jak se čeští vědátoři vrtali v komiksech? - 50 %
08.06.2012 Komiksové publikum (12) - Závěr


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!