Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

FILMOVÉ ADAPTACE KOMIKSU (12) - KAČER HOWARD

20.07.2006, autor: Tomáš Pekárek

Pomalu, ale jistě se přesouváme po žebříčku kvality snímků stále níž. Nyní přichází na řadu další kritikou odepisovaný film. Do kin se dostal dva roky po Superdívce a jeho hrdinou je mimozemšťan kačer Howard, jehož postavu vymyslel Steve Gerber (S filmem Kačer Howard se mohli diváci u nás seznámit na obrazovkách televize Nova).
Poprvé se objevil v roce 1973 jako vedlejší postava v komiksu Adventure into Fear o tři roky později vznikla jeho vlastní série, kterou Gerber psal až do roku 1978, dokud nenastaly neshody s nakladatelstvím Marvel, jež následně Gerbera z práce na komiksu odvolalo. Tím se uzavřelo období největší slávy seriálu Howard the Duck. Gerberův odchod poznamenal selou sérii, jež nepřežila sedmdesátá léta. Marvel ji nakrátko oživil ještě v roce 1986 u příležitosti uvedení Kačera Howarda na stříbrné plátno (Howard the Duck. Answers.com, 15. 2. 2005).

. Postavy z nakladatelství Marvel jsou především různí superhrdinové. Howard se vyjímal nejen tím, že se jednalo o kačera, ale také obsahem svých příběhů. Na masově distribuovaný komiks byly netradičně plné satiry a parodovaly všechno možné. Kačer nosil původně jen kravatu a košili, ale po soudním sporu se společností Disney ho museli tvůrci začít oblékat také do kalhot. Nezbytnou součástí Howardovy osobnosti je zapálený doutník v zobáku. Co se týče jeho osudu, na planetu Zemi se dostal z rodného Duckworldu časoprostorovou smyčkou do Clevelandu, kde se seznámil s dívkou Beverly. Howard nemá žádného stálého protivníka, většina z nich vystupovala pouze v jednom příběhu a šlo o parodické verze různých fantastických a hororových hrdinů, případně politiků (viz Markstein, D. D.: Howard the Duck. Don Markstein´s Toonopedia, 15. 2. 2005)

V Kačeru Howardovi (Howard the Duck, 1986) režírovaném Willardem Huyckem se Howard také dostane záhadným způsobem z rodné planety do Clevelandu, a také potká Beverly (v podání Ley Thompsonové). Časem se mezi nimi vyvine vztah a ve filmu je dokonce i milostná scéna. Při pokusu poslat Howarda zpět na jeho planetu vstoupí mimozemský parazit do doktora Jenningse (Jeffrey Jones). „Vetřelec“ chce využít vynálezu a hodlá transdimenzionální bránou vpustit svůj národ na Zemi, kterou má v úmyslu ovládnout. Howard s Beverly a laboratorním asistentem Philem (začínající Tim Robbins) mu nakonec ve všem zabrání a povede se jim naši planetu zachránit.

. Howarda filmoví tvůrci neanimovali, hrála ho skupina malých herců ve speciálním obleku, v čele s Edem Galem.

Spoustě recenzentům vadilo až nadměrné množství vizuálních efektů, přitom děj je poměrně zábavný i napínavý a je v něm spousta vtipných scén. Schoell se domnívá, že kdyby se jednalo o nízkorozpočtový snímek pouze s nejnutnějšími efekty (bez kterých by se film opravdu v určitých pasážích obešel), tak by jej odborná kritika přijala kladněji (viz Schoell, W.: Comic Book Heroes of the Screen. Citadel Press, New York 1991, s. 158.). Velký počet vizuálních triků je patrně důsledkem skutečnosti, že snímek produkoval George Lucas. Producenti původně plánovali volné pokračování, ale natáčení si rozmysleli poté, co diváci Kačera Howarda ignorovali.


Text je součástí diplomové práce Tomáše Pekárka Filmové adaptace komiksu, Univerzita Palackého v Olomouci, 2005.
Autor:


Autor článku: Tomáš Pekárek

Související články:


Komiks na stříbrném plátně
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizovánotheoriá
01.05.2014 Studia komiksu: Jak se čeští vědátoři vrtali v komiksech? - 50 %
23.01.2008 VELISLAVOVA OBRÁZKOVÁ BIBLE – PERLA ČESKÉHO „STŘEDOVĚKÉHO KOMIKSU“ (3. POSTAVY PROMLOUVAJÍ)
16.01.2008 VELISLAVOVA OBRÁZKOVÁ BIBLE – PERLA ČESKÉHO „STŘEDOVĚKÉHO KOMIKSU“ (2. KREV A HRDINOVÉ)


    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!