Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

COMICSOVÉ LEGENDY Č. 13 – WOLVERINE, KNIHA 4

07.08.2006, autor: Yan

Cholerik, sice malý postavou, ale beze strachu - vyhledává bitky a když ho někdo opravdu naštve, z ruky mu vyjedou drápy. Taky rád hraje poker, někdy někoho zabije a má za sebou poněkud divokou minulost. Dovedete si představit Comicsové legendy bez Wolverina?
ObálkaV Comicsových legendách se rosomácký prcek s adamantiovými drápy dávno zabydlel. Souhrnného černobílého vydání se v legendách dočkáváme už počtvrté. Wolverine se chová cholericky, mlátí a zabíjí lidi, hraje hazard, pije alkohol. A ještě k tomu občas pronese sarkastickou hlášku - tudíž je s ním celkem sranda. To byl důvod, proč v roce 1988 dostal šanci se trhnout z X-menů a zkusit si to ve vlastní sérii, která se odehrává v asijském ostrovním království Madripooru. Wolverine alias Logan je zde znám pod jménem Patch. Nacházíme ho ve chvíli, kdy se snaží udržet jakousi rovnováhu v Madripoorském podsvětí. Jak se dá očekávat, bude mít plné ruce… tedy drápy práce. Špinavé.

Wolverine má ve městě své nepřátele i spojence. První skupinu dokonale vystihuje generál Coy, vietnamský veterán, kterému už několikrát jako Patch zkřížil plány. Nejinak tomu samozřejmě musí být i v tomto sešitě. Vládnoucím monarchou princem Baranem je potížista Patch víceméně tolerován. K těm, kteří se dají počítat do úzkého okruhu Wolverinových známých, patří především stálice v sérii: vůdkyně jednoho z místních gangů - Tiger, pilot Archie, a dvojka amerických děvčat Linsay a Jill Drew (ex Spider-woman).

V této knize se dočkáme sedmi sešitů z původní série. První tři tvoří uzavřený příběh sám o sobě. Poslední čtyři patří k mini sérii Projekt Lazarus, kde na konci nenápadně startuje další mini série, jejíž dokončení se dočkáme příště. Co se týče rozvržení scénáristického a kreslířského, dočkáme se rozličných marvelovských es jako jsou Peter David, Jo Duffy, Larry Hama, Gene Colan, Klaus Janson, Steve Buscema či dokonce Marc Silvestri.

Podívejme se tedy na jednotlivé sešity v této knize konkrétně: První kreslený příběh se honosí názvem Sněžná slepota. Nájemná vražedkyně, mutantka, známá jako Sněhová královna, se objevuje v Madripooru. Pracovně. Kufřík s bombou jí ale ukradne jedno z místních chudých dětí. Královna se jen stěží ovládá, do cesty se jí staví Wolverine. Ani jeden z nich netuší, že bomba jej již odjištěna, nastává nelítostný souboj mezi dvěma mutanty i souboj s časem… O poměrně našláplý příběh se postaral zkušený veterán Peter David (třináct let „dělal“ Hulka) a dynamickou kresbou ho doplnil Gene Colan.

V dalším příběhu Ochránce následníka nám Wolverine odhalí další ze střípků své minulosti. Během hlídání mafiánského synka vypráví poněkud netradiční pohádku o jednom prckovi a rosomácích… O vykreslenou kresbu se postaral starý známý John Buscema (Conan, Spider-Man) a celkem hutný příběh se slušnou řežbou na konci napsal Jo Duffy. Ten se postaral také o další příběh, Ztracený klid. Tento příběh se může těšit nejsyrovější atmosférou. Sledujeme retrospektivní vyprávění, odehrávající se souběžně v Madripooru a v Japonsku. Wolverine se vydává pomstít zbytečnou smrt svého dobrého přítele a jeho rodiny. V pomstě mu nezabrání ani mafiánský boss ani to, že viník má nůž na břiše, odhodlán spáchat sepukku… Sílu tohoto příběhu podtrhuje vyšrafovaná složitá kresba Klause Jansona, plná temných stínů. Poměrně markantní rozdíl oproti kresbě v předcházejícím příběhu.

No a nyní se tedy dostáváme konečně k čtyřdílnému Projektu Lazarus. Na větším množství stran může opět Jo Duffy rozehrát už poněkud rozvětvenější příběh. Vše se točí kolem podivuhodného artefaktu, který je ukryt na jednom z ostrovů, kde ho ochraňují domorodí rybáři. Wolverine s pomocí raněné Jill objevuje spiknutí v paláci prince Barana, do kterého je také zapleten starý známý generál Coy. Po souboji s destruktivním robotem Wolvieho zasáhne chemikálie, jenž mu bere vzpomínky. Ten tak netuší, kdo je, nezná ani svoje mutantské schopnosti. Jen ho něco táhne do jisté rybářské vesnice, kam současně směřuje armáda hrdlořezů…

Na atraktivitě příběhu určitě přidávají Wolverinovi protivníci: nájemní žoldáci, šílení vědci i tajemní bossové, a nezničitelní bojoví roboti. Naproti tomu Wolverine má pouze dva spojence, Karmu, která stejně jako on patřila k X-menům, a Targeta, snajpra, zneužitého ve hře mocných. Přestože se jedná o mainstreamový příběh, scénárista se v poněkud zamotaném a občas i mírně zmateném příběhu nebojí přitlačit na pilu. Dočkáváme se tak záběrů, kdy bezmocný Wolverine pouze řve se zaťatými pěstmi, zatímco před jeho očima žoldáci masakrují ženy a děti…

Zajímavě také působí fakt, že každý ze čtyř sešitů Projektu Lazarus kreslil jiný výtvarník. Všímavější čtenář si tak všimne určitých rozdílů, změn kresebných stylů. Ať je to jednoduchá kresba Johna Buscemy s inkerem Dana Greena v prvním sešitě, či kresba inspirovaná záběry z kultovních filmů o válce ve Vietnamu Barry Kitsona a inkera Keitha Wiliamse. O třetí sešit se sice postaral opět Berry Kitson, ale kresbou tuží ho tentokráte doplnil Al Milgrom. No a konečně o finále se postarala dvojce tužkou Bill Jaaska a tuší Jim Rubinstein.

Několik posledních stránek ještě vyplní příběh Zóna smrti. Jedná se o odstartování příběhu, vše podstatné se dozvíme příště. Scénář je tentokráte z pod ruky Larryho Hamy. O propracovanou kresbu se postaral Marc Silvestri, kterého známe třeba ze série Darkness.

Tím končí již čtvrtá kniha Wolverinových příběhů. Drsné bitky, sarkastické hlášky a samozřejmě zabíjení. Vše, na co jsme zvyklí, a vše, proč je tato postava tak oblíbená. A to v podání elitních kreslířů i vypsaných scénáristů začátku devadesátých let. O překlad se postarala dvojice Jiří Pavlovský a Marie Neumanová. Troška té comicsové historie určitě není na škodu, proto si ji směle vychutnejte, psanou Wolverinovými drápy…

Autor:


Autor článku: Yan

Detaily o komiksu:

Titul: Comicsové legendy 13 - Wolverine, kniha 4
Série: Comicsové legendy
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2006
Počet stran: 164
Formát: 165 x 250
Vydavatel: Netopejr
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


Comicsové legendy
01.04.2018 Ovocný komiks 3: Fazole s mákem s gustem souloží s burskými povidly - 0 % - AKTUALIZOVÁNO
01.04.2013 Vynálezy Petra Vávry: Český génius objevil perpetuum debile
12.03.2007 COMICSOVÉ LEGENDY 14 – SPIDER–MAN 5


    

fotografie


Vintíř

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiHipísáci už ztratili hajp!

Jaké megakorporace USA ovládají Marvel a DC Comics?

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

Facebook

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!