Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

COMICSOVÉ LEGENDY 10 – WOLVERINE 3 ANEB HOLIL JSEM HITLERA, PÁNOVÉ

04.04.2005, autor: Yan

Další atraktivní příběhy oblíbeného cholerika. Není nouze o nic, co by vám v Stříbrném comicsovém věku mohlo chybět: rozliční superhrdinové i padouši, X-men, Wolvieho drápy a sarkastické hlášky, a nechybí dokonce ani cyborg, který měl tu možnost přiložit Adolfovi H. břitvu na krk a nevyužil toho. Byli to totiž kámoši…
.    "Slova nezabírají, takže už nám zůstávají jenom drápy!"
 
   Wolverineova oblíbenost se táhne delší dobu - už před vznikem své vlastní série, co by jeden z X-men, na tom byl docela slušně. "Ten největší magor" z X-men přitahoval čtenáře stejně jistě, jako rozličné problémy. Rozčiluje se, pije tvrdej, dělá problémy, zabíjí. Na druhou stranu, má svědomí a řídí se jím… Zkrátka vděčné téma, vděčný netradiční superhrdina, s kterým je navíc sranda. Jeho sarkastické hlášky nemohou chybět ani v této knize a mají říz dobře načepované Plzně. Vychutnáte si je, na druhou stranu je správné, že se s nimi neplýtvá…
 
   Compadres, pojďme bojovat!
   Vraťme se do roku 1988. Po Chrisu Clearmontovi a Peteru Davidovi převzal scénáristické otěže Wolverinea Archie Goodwin, o kresbu se po slavném Billu Sienkiewicovi postaralo duo John Byrne a Klaus Jansen. A přichystali nám zábavné počteníčko.
   Začínáme (a končíme), jak tomu bylo v době vzniku samostatné Loganovy série zvykem, v Madripooru; indonéské království, kam se Wolverine ukryl poté, co byli X-men svého času prohlášeni za mrtvé, známe z předchozích knih. Víme také, že se zde občas Logan alias Patch postaral o pořádné pozdvižení. Jeho nepřáteli jsou generál McCoy a jeho nohsledi, Roughouse a Bloodscream, v oblibě ho nemá ani madripoorský vládce, princ Baran…
.    A o co vlastně jde v téhle knize? O Roughouse! Nepříliš inteligentní svalnatý obr se stane obchodním artiklem pro novodobé ztělesnění Adolfa Hitlera v jedné banánové (nebo spíše kokainové) republice. Diktátoru Caridadovi našeptává Gaist (německy duch), starý a vetchý muž v robotím brnění, který za Třetí říše již radil samotnému diktátorovi No.1. Gaist má navíc zajímavý a pro mnohé čtenáře jistě inspirativní holící fetiš… A proč Roughouse? Je tvrdý, odolný. Hodí se na genetické pokusy pomocí zvláštního kokainu. Caridad totiž hodlá stvořit pro svou zemi pravého a nefalšovaného superhrdinu, takového, jako mají… třeba v Americe.
   A co na to Wolverine? Nemůže přeci nechat starého nepřítele na holičkách, zvlášť když po první setkání s Gaistem přibývají nevyřízené účty. Atraktivní soukolí, ve které jde o pochybné ideály, nacistickou orlici, obchody Winstona Fiska, o genetickou manipulaci, rozpoutání revoluce a dávky kokainu, o superhrdiny a především o jedno prastaré zlo, se začíná roztáčet. A pokud se vám z toho nezatočí hlava, nepřestanete číst, dokud se nedostanete ke konci.
 
.    Točí se hlava, točí
   A to točení hlavy? Čeká pravděpodobně čtenáře mladší generace, kteří si nepamatují (ne)slavné časy Semic Slovartu. Všechny odkojené kreslířskými manévry nových příběhů mainstreamových postav (vezměme si například kresbu v Spider-manově Návratu nebo Wolverineovo Ještě žiju) může poněkud starší a stroze účelová kresba odradit, nehledě na to že je černobílá. Ale také někteří protivníci, jejichž atraktivitu, mluvím například o Tiger Sharkovi, lze opravdu hledat pouze na konci osmdesátých let (konkrétně u T.S. ve stínu hitů Čelisti).
   To samé na nás čeká také ve scénáři. Jistě, některé scény jsou jaksi naivní a souřasný scénárista by si je nedovolil (třeba Wolverineovo sice originální, ale těžko představitelné zaražení do korálového útesu). (Na druhé straně si občas u amerických sérií dokáže i nyní připravit scénárista nejeden kopanec - co třeba zmiňovaný Ellisův Wolverine Ještě žiju s poněkud chaotickým závěrem?) Pokud se ale člověk do příběhu ponoří, čeká ho atraktivní, sice mainstreamová, ale z netradičního úhlu pohledu zabraná sprcha - zabraná z pohledu superhrdiny samotáře, superhrdiny zabijáka, Wolverina. A spolu s ním na nás číhá rozmanité množství jak hrdinů kladných, včetně X-menů, Matta Murdocka (slepý, ale šikovný pán v červeném, kdo je to?) či Tonyho Starka (bohatý, v železné kombinéze, je to kdo?), tak celkem slušná squadra záporná, v níž z velkých a nechvalně proslulých jmen jí dominují Winston Fisk a Magneto.
 
   Nechtěný kubismus?
   Kvalitní překlad Jiřího Pavlovského je nabouráván občasnou nekvalitní reprodukcí některých stránek - objevují se nezanedbatelně veliké počítačové pixely, které způsobují občasnou nepřehlednost především akčnějších scén. Jinak se sluší vyzdvihnou editorskou a redaktorskou práci, po skončení příběhu na čtenáře číhá oblíbené představování hrdinů a záporáků, které s takovým úspěchem započal už Semic.
   Wolverine je kvalitní čtení, je zajímavé sledovat dějepis jeho samostatného zrodu. Jména tvůrčího týmu sice nejsou tak známá, jak tomu bylo v předchozích knihách, ale dovolím si tvrdit, že tato kniha z nich má nejatraktivnější a nejzábavnější děj, který čtenáře určitě nebude nudit. Wolverine, vybavený adamantiovými noži tedy čeká na své čtenáře. Nejenom Gaist umí holit. Wolverine to dokáže také; jedním švihem a napořád. S celou hlavou.
Autor:


Autor článku: Yan

Detaily o komiksu:

Titul: Comicsové legendy 10 - Wolverine, kniha 3
Série: Comicsové legendy
Scénář: Archie Goodwine
Kresba: John Byrne
Překlad: Jiří Pavlovský
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2005
Počet stran: 164
Formát: 165 x 250
Vydavatel: Netopejr
Crew
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


Comicsové legendy
12.03.2007 COMICSOVÉ LEGENDY 14 – SPIDER–MAN 5
07.08.2006 COMICSOVÉ LEGENDY Č. 13 – WOLVERINE, KNIHA 4
21.12.2005 COMICSOVÉ LEGENDY 11 – SPIDER-MAN IV ANEB DNESKA JE DEN POŠUKŮ


    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!