Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

COMICSOVÉ LEGENDY 11 – SPIDER-MAN IV ANEB DNESKA JE DEN POŠUKŮ

21.12.2005, autor: Sakyk

Co to tady z výšky visí
Tu na střechu poskočí si
Padouch z tváří svých prach smývá
Hádejte: kdo za maskou se skrývá?
Samozřejmě, že se jedná o přátelského Petera Parkera ze sousedství, ukrytého pod maskou pavoučího muže. Spider-Man má v rámci Comicsových legend své pevné místo – a je to celkem logické, v Česku se těší dlouhodobému zájmu. Stačí vzpomenout na legendární sešity z Unicornu a Semicu, crwavocalibráckou řadu z přelomu tisíciletí, dvě samostatné knihy (Návrat a Odhalení). Připočteme-li k tomu dvojici celovečerních filmů, zůstává otázkou, považovat-li náklad 3000 kusů za úspěch či nikoliv. Na druhou stranu je dobře, že Spider-Man u nás (dá se říci pravidelně) vychází alespoň v této podobě.
 
Obálka čtvrtého Spider-Mana v rámci Comicsových legendKniha 4 začíná tam, kde skončila trojka, tzn. sešitem č. 76 ze září 1969. A přináší dalších sedm kousků včetně nepříliš povedeného listopadového speciálu. Scénáristicky je pod všemi podepsaný Stan Lee, jemuž se dá vytknout snad jen to, že některé pasáže jsou přitažené za uši až příliš (jako třeba zrození Kangara, který své schopnosti získal pobytem mezi klokany a studiem jejich života!). Kresbu stvořil John Buscema – s výjimkou posledního čísla, tam je to práce Johna Romity. Novinkou je tendence zkracovat jednotlivé příběhy tak, aby se vešly do jednoho sešitu. Díky tomu na 192 stranách najdeme slušnou řádku zlosynů: namyšleného Lizarda, nabitého Electra, nešťastného Prowlera, hopsavého Kangara, vychytralého Chameleona a k tomu se jako speciální host objevuje Human Torch. Záporáci však nejsou bohužel natolik výrazní, aby nějak hlouběji uvízli v paměti.
 
Lizard žije, V žáru bitvy
 
Spider-Man i Peter Parker jsou stále v akciNic nedokáže zastavit Lizarda! Obludnou nenávistí vůči lidské rase posedlý ještěr, disponující mimořádnou silou i mrštností, chce zničit Spider-Mana! Ten by agresivního plaza dokázal umravnit, ale nemůže, neboť by tím vzal otce Bobovi Connorsovi – navíc doktorově rodině Parker cosi dluží (viz. CL8 – Spider-Man III). Jako by situace nebyla dost zašmodrchaná, přimotá se do souboje ještě tvrdohlavý Human Torch! Hláška dne: „Nazdar obyčejní občané… Šel tudy Lizard?“ Za vše hovořící odpověď: „Nejdříve Lizard… a teď Spider-Man. Dneska je den pošuků.“ (Spider-Man při hledání Lizarda.)
 
Ohněm a pavučinou!
 
Mimořádné vydání, v němž se Spidey kvůli mizivé finanční situaci rozhodne prorazit v Hollywoodu. Netuší však, že jeho filmového angažmá se pokoušejí zneužít dva nebezpeční, vychytralí a sehraní lumpové. Nuda dne: „Koukněte, to je Spider-Man.“ „Jo? A co je novýho?“ (Nic, než že se náš hrdina právě objevil v Mecce fimu.)
 
Noc jako stvořená pro Prowlera, Konec Prowlera
 
Hobie Brown je mladý, chytrý, ambiciózní a „trochu“ netrpělivý – ideální kombinace proto, aby se z něj stal superpadouch. Spider-Man má pak plné ruce práce, aby hříšníka vrátil zpět do spořádaného života. Klikař dne: „Teď jsem si vzpomněl, že mi došel film.“ (Spider-Man chvíli poté, co se ujistil, že si vzal svůj foťák.)
 
Na stopě Chameleona
 
Kdo ukradl vzácné obrazy z výstavy v Uměleckém muzeu? A jak to, že podezření padá na kapitána Stacyho, otce Petrovy milé Gwen? Naštěstí je tady Spider-Man, aby pravého lupiče odhalil a potrestal. Trapas dne: „Jasně, že tě nechám! Jen co tě dostanu z tvé masky! (Nejde to dolů, je to opravdu kůže!)“ (Spider-Man sápaje se po domnělém podezřelém.)
 
Originální obálky sešitů 76 až 82
 
Přichází Kangaroo
 
…nebo spíš přiskakuje. Tenhle klokaní muž se však ocitl na špatné straně zákona. Navíc se do jeho držení dostala ampule se smrtícím virem, dvojnásobný důvod pro to, aby Spider-Man zasáhnul. Trouba dne: „To nejsou prachy! To je ňáká kovová ampulka. Asi v ní budou diamanty nebo tak něco.“ (Kangaroo právě otevřel ampuli s virem.)
 
A pak přišel Electro
 
Věčný Petrův problém – nedostatek financí – ho tentokráte dovede do televizního studia, kde bude vystupovat v talkshow. Bohužel však ve studiu pracuje i zlotřilý Electro, který má s panem Pavučinou nevyřízené účty. Schyluje se k souboji v přímém přenosu… Hospodyňka dne: Peter Parker s pytlíkem na hlavě pere svůj úbor ve veřejné prádelně za hromadného údivu ostatních zákazníků.
 
Stejně jako bylo jednoduché řešení naší úvodní hádanky, je prosté i hodnocení čtvrté knihy Spider-Manových příhod vydané v rámci Comicsových legend. Jedná se o klasiku nejklasikovatější, dělící čtenáře na fanoušky a zaryté odpůrce - avšak klasiku historií již prověřenou. Tudíž především chválíme: tohle by měl v rámci základní komiksové výchovy číst prostě každý.
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Comicsové legendy 11 - Spider-Man, kniha 4
Série: Comicsové legendy
Scénář: Stan Lee
Překlad: Jiří Pavlovský
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2005
Počet stran: 192
Formát: 165 x 250
Vydavatel: Netopejr
Crew
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


Comicsové legendy
01.04.2018 Ovocný komiks 3: Fazole s mákem s gustem souloží s burskými povidly - 0 % - AKTUALIZOVÁNO
12.03.2007 COMICSOVÉ LEGENDY 14 – SPIDER–MAN 5
07.08.2006 COMICSOVÉ LEGENDY Č. 13 – WOLVERINE, KNIHA 4


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!