Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

LVI Z BAGDÁDU

20.11.2006, autor: Elves

Komiksový román Bagdádská smečka se na pultech britských knihkupectví dlouho neohřál. Vyšel 13. září a zmizel prý rychleji než v 80. letech Mooreova V for Vendetta. Kvalita se zkrátka nezapře – scénárista Brian K. Vaughan a kreslíř Niko Henrichon na něm dřeli plné tři roky, ačkoli svá standardní díla Ex Machina a Runaways měli hotová za šest měsíců.
Inseminací alegorie byla kratičká zpráva stanice BBC o tom, že na jaře 2003 uniklo z bagdádské ZOO po náletu amerických bombardérů několik lvů. Nějaký čas bloudili pustými ulicemi, až je nakonec zastřelili američtí vojáci. Vcelku banální zpráva, ale Vaughanovi nešla z hlavy neodbytná myšlenka: co znamenala operace Irácká svoboda pro hrdé šelmy? A lze vůbec mluvit o svobodě, jsou-li ve hře tanky a bombardéry? Nebyl to spíše kolektivní návrat k zákonům džungle?

„Chtěl jsem mluvit o utrpění Iráčanů, ale pořád mi chyběl silný příběh. Je to zvláštní - když chce filmový padouch zabít dítě, dá se to vydržet, ale když zmasakruje psa, lidé prchají v slzách z kina. Soucítíme více s němou tváří než s lidmi,“ objasňoval svůj tvůrčí záměr Vaughan. Vydal se proto Ezopovou cestou a pomocí antropomorfních zvířat vyjádřil své rozporné úvahy nad otázkami osvobození, svobody a oběti.

. Velké kočky se jmenují Zill (otec), Noora (matka), Alí (lvíček) a Safa (lví babička). Zmatení a hladoví se snaží v bagdádských ruinách porozumět zmatku, který napáchali „dvounozí“. Na břehu Tigridu narazí na želvu, která je lakonicky poučí o tom, co je to válka: „Nejprve ztratíte svou ženu, pak děti, a nakonec i přátele. Všechny do jednoho,“ řekne obrněný plaz, stár tak, že pamatuje i první světovou válku. A ví, o čem mluví – v ropné skvrně přišla želva o celou rodinu. S šelmami raději dlouho neprodlévá a mizí v bezpečí řeky. Lvi už takové štěstí nemají.

. Pokud to zní jako naučná pohádka pro děti, označovaná recenzenty jako „Zvíření farma pro naši dobu“, pak vězte, že není. Lvi se mimo jiné stanou svědky děsivě brutálního znásilnění, anebo v pustých chodbách jednoho ze Saddámovývh paláců roztrhají v zoufalém boji medvěda. Každý z nich přitom vnímá podivný osud jinak: Zill je dobrácký oportunista, Safa si díky věku uvědomuje nebezpečí svobodného života a lituje ztráty bezpečné klece. Noora touží po svobodě, ale má o ní zkreslené představy. Alí je dítě, které si se změnou prostředí neumí poradit.

Označení románu za „grafický“ je zvlášť vhodné, protože děj je názorný tak, jak by měly být všechny válečné příběhy. Jenom tak se mohou stát opravdovým svědectvím, jak to vypadá, když se „pečující“ (jak lvi také lidem říkají) sami promění ve smečku.

Vydal DC Comics
Edice Vertigo
136 stran
Autor:


Autor článku: Elves

Související články:


Různé
24.10.2012 Simpsonovi Futurama: Simpsorama a Futusonovi útočí na vaše bránice - Aktualizováno
14.04.2008 ŽID FAGIN ANEB ROZPAROVAČ PRAVDY
10.04.2008 KOMIKS LEDEN-BŘEZEN 2008 – TRENDY, PŘEHLEDY, STATISTIKY


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!