Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

USAGI YOJIMBO 11 – ROČNÍ OBDOBÍ ANEB SAMURAJSKÁ VIVIVEKCE

25.12.2006, autor: Yan

Vemte si průměrného comicsového králíčka, ať Bugse Bunnyho nebo třeba Pinďu ze Čtyřlístku. Trpí chorobným návykem na mrkev. A já vám představím králíčka, který mrkev nemá rád. A nemá rád, když někdo někomu ubližuje, většinou se takových lidí zastává. A to pak musí nemilosrdně zabíjet. Tak jsme se dočkali pod hlavičkou Crwe již čtvrtého pokračování silných a emotivních příběhů roztomilých zvířátek: Usagi Yojimbo. Exkluzivní zpracování tohoto samurajského comicsu je zkrátka nezapomenutelné. Drsné a propracované příběhy ze starého Japonska, příběhy utlačovaných, nuzných a ponižovaných. No a k tomu si přidejte jednoduchou alegorickou kresbu, kde všechny postavy mají zvířecí obličeje. Že tohle nemůže fungovat? Právě naopak! Historické samurajské bajky s drsným scénářem!
Usagi - králík
. Kořeny tohoto postupu sahají až do osmdesátých let minulého století, kdy propukla revoluce animalistických či snad animálních comicsů (jistě vzpomínáte na Želvy ninja, které ostatně v Usagim (Stíny Smrti) také hostovaly). Usagi přečkal dodnes a stále září na neklidném comicsovém nebi. Navíc to dotáhl dokonce do renomované comicsové stáje Dark Horse (odsuď je také Sin City). To vše díky autorovi. Držitel Eisnerovy ceny Stan Sakai je Američan narozený v Japonsku a ve svých pracích dá se říci spojuje tyto naprosto odlišné kultury. Inspiruje se starojaponskými mýty a legendami (samotná postava je inspirována mýtem o šermířovi Miyamoto Musashim). Do toho ale přidává vlastní provázané, syrové a propracované příběhy; k tomu připočtěme netradiční výtvarné zpracování. Roztomilá zvířátka, která po otočení stránky vytahují meče a jdou se navzájem kuchat či provádět jiné rozličné druhy vivisekce. Kouzelné. Sakai se nebojí různých experimentů. V rozsahu jednoho příběhu tak sledujeme jak Usagi bojuje s hadem - démonem, v druhé půlce příběhu se dočkáme poučení formou starojaponské lidové moudrosti na příkladu rozkvetlých květin či stromů. Dále má autor rád historické údaje a fakta: sledujeme, jaký byl život chudých rolníků či třeba dokonale zachycený samurajský pozdrav před bojem.

Yojimbo - ochránce
. Hlavní hrdina se jmenuje Miyamoto Usagi. V dětsví veden k tomu, aby se jednou stal samurajem lenního pána. Základy boje a především etického kodexu se naučil u mistra Katsuichiho. Po studiu se stal ochráncem lorda Mifuneho. Ten ale padl v boji a z Usagiho se stává ronin – samuraj bez pána. Život tráví na cestách hledáním vnitřní rovnováhy, občas si přivydělává jako tělesný strážce či lovec lidí. Usagi je výrazně kladným hrdinou. Vždy se snaží pomoct těm, kteří to potřebují. Drží se svého samurajského kodexu, je skromný a nepovyšuje se. Přesto, nebo spíš snad právě proto, je na svých toulkách nucen bojovat a zabíjet. Svými vlastnostmi kontrastuje s rozličnými gildami vrahů, různými klany bojujícími o moc či zkorumpovanými úředníky. Na druhou stranu i přes vynikající šermířské schopnosti není neporazitelný. Potkává lepší soupeře, dokáže v souboji prohrát, udělat chybu a třeba i mít strach, který překoná. Velmi propracovaná je provázanost příběhů. Několik knih se pravidelně objevuje určitá vedlejší postava. Například oblíbený démon lišák Jei. Trvá x svazků než se s Usagim konečně setkají. Postava, která se objeví v jedné knize jen okrajově, v knize druhé zaujímá klíčovou roli. Usagi cestuje povětšinou osamocen, ale pravidelně se k němu přidávají staří známí z jiných knih. Konkrétně v tomto svazku se několikrát objeví nosorožcí lovec odměn Gen, z těch dalších známých z minulých knih například Chizu či Tamoe. Dokonce také kaplan Sanshuro, který se objevil v prvním českém Usagiho příběhu v magazínu Crew2 č.10.

Čtyři roční období
Tak jako si každé roční období spojíme s určitou různorodou barevnou škálou, jsou stejně různorodé příběhy v této knize. Spolu s Usagim se prodíráme nebezpečnou současností stejně jako navštívíme místa, která se nesmazatelně zapsala do Usagiho života již dříve. Tato zpřeházená časová posloupnost dělá příběhy ještě zajímavějšími. A jak napovídá název knihy, vše se bude odehrávat v rozličných ročních obdobích. Tato kniha přináší příběhy plné surového zabíjení a klanového válčení, stejně jako kouzelné a milé příhody pohádkového charakteru. To je asi největší deviza celé série. Spojení lehce načrtnuté alegorické kresby s nekompromisními příběhy mixovanými s poetickými kraťasy.

Typologie příběhů
. Začněme třeba nahlédnutím do pozadí rozličných konspirací, příběhů zrady a touhy po moci, plných bojů a střetů. Jmenovitě v příbězích Spiknutí osmi, První pravidlo či Zelený tomel. Krvavé řeži neujdeme ani v Usagiho vzpomínkách Návrat na planinu Adachi, kdy musel svému mrtvému pánovi, Lordu Mifunemu, useknout hlavu a utéci s ní z bojové pláně, aby nebyla potupně nabodnuta na kůl. Při tom se mu podařilo dokonce napadnout samotného temného lorda Hikijiho. Jiné roční období, ale zase velmi povedený příběh, který se jmenuje Trpělivost pavouka. To už se dostáváme k té slibované poetičnosti. Sakai čtenáře rád oslňuje historickými souvislostmi. Sledujeme tragikomický příběh generála Ikedy. Za povšimnutí stojí, že ačkoliv v příběhu se Usagi vůbec nevyskytuje, to co se zde odehraje velmi ovlivňuje jeho další cesty a činy. Další historické poučení na nás čeká již třeba v první kapitole knihy, Vyschlé pole. Zde se zas dozvíme pár nejasných informacích o Usagiho starém mistrovi. Dokonalou provázanost příběhů dokládá jak Pán sov, tak především drsný Přívoz. V prvním potkává Usagi muže, který dokáže vidět smrt v očích. S ním se v budoucnu ještě setká. To samé se dá říci o lišákovi Jeiovi. Ten se objeví v druhé zmiňované povídce. Jeho osudy a cestu vstříc souboji s Usagim sledujeme už v předcházejících knihách. Na cestě za jeho osudem sledujeme lišákovo pravidelné vyvražďování těch které potkává, to vše ve jménu bohů. Od minulé knihy se k němu přidala holčička Keiko. Ztvárnění dálnovýchodních legend pak přinášejí povídky Slib daný ve sněhu, dvojpovídka Hadi a květiny a Obakénko z klanu Geishu. Nestalo se mi to poprvé, ale mám pocit, že některé ze starojaponských legend znám z našich klasických pohádek, jen v trochu jiné úpravě.

Shrnutí?
. Tyto různorodé Usagiho příhody jsou příjemným čtením pro každého, kdo neopovrhne dobrodružnými příběhy, zároveň ale autor přidává něco navíc. Osobité a netradiční zpracování, řemeslně velmi dobře provedené, zaručuje, že se budete do Usagiho Japonska pravidelně rádi vracet. Každopádně je o co stát. Crew nám Usagiho vydala poněkud na přeskáčku. První se objevila devátá Usagiho kniha (Daisho), kterou jako první vydal Sakai u renomovaného Dark Horse Comics. Poté Crew představila desátou knihu (Mezi životem a smrtí) a docházíme k předchozímu crwáckému vydání (Stíny Smrti). Ta ale je v originále osmou knihou a vyšla ještě u původního vydavatelství, jímž bylo Fantagraphic Books. A aby nebyly náhodou zmatky, tak se v Crwi pojistili a příští díly budou dokonce první a druhá kniha. Raný Usagi by měl být ještě poněkud drsnější a hrubější, je na co se těšit. O předmluvu (trefněji spíš o poklonu) se postarala Lynn Johnstonová. Standardním bonusem je zařazení originálních obálek. O český překlad se postaral L’udovit Plata, samozřejmostí jsou v závorkách překlady různých japonských označení a hodností.

Za málo peněz hodně muziky. Černobílý dynamický samurajský seriál s chladivě temnou poetikou v comicsu. Je to zábava a už se těším na další králičí dobrodružství.

Autor:


Autor článku: Yan

Detaily o komiksu:

Titul: Usagi Yojimbo 11 - Roční období
Série: Usagi Yojimbo
Scénář: Stan Sakai
Kresba: Stan Sakai
Překlad: Ľudovít Plata
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2006
Počet stran: 200
Formát: 145 x 205
Vydavatel: Crew
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


manga
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizováno
04.03.2014 Slabý odvar z Bible neosloví ani nenadchne - 30 % - Aktualizováno
04.06.2013 Macbeth: Prokletí divadelní hry pokračuje i v komiksu - 60 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!