Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Manga Ježíš: Slabý odvar z Bible neosloví ani nenadchne - 30 %

04.03.2014, autor: Jo

Zpracování Nového zákona v manze od komiksového kreslíře Siku bohužel nenavazuje na vydařený pokus komiksového převyprávění celé Bible v předchozím díle jménem Manga Bible.
Komiksový kreslíř Siku si vzal na paškál nejznámější a nejstarší biblický příběh o Ježíšovi. Uchopil ho velmi osobitě po svém a bohužel to nedopadlo dobře. Tak třeba na několika prvních kresbách vidíme zvláštní ukřižování, odsouzený tam visí hlavou dolů. Snad to měl být vtip, jenže z historie víme, že takto byl ukřižován třeba svatý Petr, nikoli Ježíš. Podobných jakoby legrácek nebo spíš zkreslených gagů najdeme skrz knihu vícero, bohužel právě na úkor historických faktů. Patří mezi ně třeba dovádění zlobivého Ježíše a Jana Křtitele, když Janovi bylo třináct. Že se tyto dvě postavy setkaly, je jasné, avšak za úplně jiných okolností a navíc v době dospělosti. Jejich dětské zlobení pochází čistě z dohadů a fantazie kreslíře a scénáristy v jedné osobě, což by se dalo přičíst na vrub snahy přiblížit Ježíše jako člověka blíž k lidem. Janovy dredy se dají ještě skousnout. Jenže bude hůř.

Každá kapitola začíná přehlednou mapkou s vyznačením míst, kde se bude děj odehrávat. Ježíš postupně zakládá svoji sektu, apoštolové mezi sebou vtipkují a Ježíše oslovují Rabbi, Mistře a také šéfe. Píšu zde Ježíš, avšak toto jméno v celé knize vůbec nezazní, místo něj se tu hovoří o Ješuovi. Dlouho tedy člověk sleduje příběh malého chlapce Ješua a není si jistý, kdo to opravdu je. Podobné je to s mužem, kterému se tu přezdívá Skála. Jen na jediném místě si můžeme všimnout, že se tak označuje Šimon. Lidem, kteří se v apoštolech neorientují tak může zůstat skryto, že se jedná o Šimona Petra, toho svatého Petra, který je Ježíšem pověřen vedením církve a stane se prvním papežem. Skála pak může být odkaz na Ježíšův výrok, že Petr je skála, na kterém vybuduje svou církev. Podobné matení čtenáře nastává u postavy Jidáše, který je zastřeně oslovován pouze jako Iškariotský. Ale potěší, že jeho tvář má velmi výrazné rysy, takže aspoň obrazově je snadno rozpoznatelný, narozdíl od všech ostatních apoštolů, kteří si jsou podobní jako vejce vejci.

Ježíš za svůj život prováděl zázraky a vysvětloval své učení v podobenstvích. V Manze Ježíš se překvapivě setkáme jen s několika málo zázraky: Proměnění vody ve víno například. Tento zázrak je však zpracován docela ledabyle a v rychlosti.

Podobné je to se slavným kázáním Ježíše v synagoze o sobotě. V Bibli pojednává tento spor s farizeji o tom, zda lze uzdravovat nemocné i v sobotu, avšak v Manze se místo toho řeší rozdíl mezi uzdravováním pohanů a Židů.

Co se týká podobenství, na straně 196 jsem si přečetl jedno takové, které jsem dosud neznal. S největší pravděpodobností se tedy jedná o gnózi, což by však v knize vydávající se za převyprávění Nového zákona asi být nemělo. Stejně tak se zde mluví o jakési kauze votivních štítů. Nevím, jestli se nejedná o špatný překlad, každopádně obsah této kauzy rovněž v oficiální Bibli nenajdeme.

Rozkouskovaný rozhovor se Samařankou je o něco lepší, kdyby ovšem nebyl právě proložený jiným dějem. Zkrocení bouře na moři a chození po vodě je sfouknuto v jediném příběhu. Nejslavnější větu o tom, že Ježíšovo tělo je chléb a jeho krev víno, říká širokým zástupům a nikoli apoštolům na poslední večeři. To už by se dalo považovat za větší chybu.

V komiksu spatříme i několik stripových stránek s jednodušší kresbou.

Manga Ježíš nenadchne a z Nového zákona Bible přebírá velmi málo materiálu. Dokonce i v celé Manga Bibli je více informací a děje z evangelií než tady. Uvolněné místo bylo zaplněno příliš velkými zkratkami a spoustu toho bylo dovymyšleno nebo dodáno z neoficiálních zdrojů. Nový zákon je úchvatné dílo plné mnoha myšlenek a poučením, Manga Ježíš je jeho mnohokrát převařený slabý odvar.

Zatímco v recenzi na Manga Bibli jsem se rozplýval nad přístupem zpracování, zde v Manze Ježíš zpracování dost kulhá. Zůstala na první pohled složitější kresba na čtení, s občasnými vložkami povedenějších obrázků, na tom se nic nezměnilo.
Autor:


Autor článku: Jo

Související články:


manga
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu
30.10.2013 Manga Bible: Ježíš dostane do držky - 90 %
04.06.2013 Macbeth: Prokletí divadelní hry pokračuje i v komiksu - 60 %


    

fotografie


Vintíř

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiHipísáci už ztratili hajp!

Jaké megakorporace USA ovládají Marvel a DC Comics?

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

Facebook

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!