Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

AUTOR VS. NAKLADATEL – JAK NA NÁMLUVY?

01.01.2007, autor: -LoM-

Přeskočme několik etap při tvorbě komiksu: máte již projekt svého alba v deskách. Je to očividně komiks století. Ale jak mu zajistit nejlepší šanci, aby byl publikován? Následující rady, jak správně a špatně předkládat dílo nakladateli vašich snů, pocházejí z portálu jednoho z největších frankofonních nakladatelství, Delcourt. Pro ilustraci poměrů v kolébce evropského komiksu přikládáme text bez podstatnějších zásahů; byť je u nás situace trochu odlišná, řada z doporučení jistě platí i pro domácí autory a domácí nakladatele.
ČITELNOST

Co dělat
To je prvořadý požadavek: vaše dílo musí být čitelné! Nejlépe je napsat text na stroji a nezapomenout na letráž komiksových stránek. Nezapomínejte, že nakladatel dostává průměrně 40 nabídek týdně – zjednodušíte-li mu práci, zvyšujete svoje šance.
Čemu se vyhnout
Škrtání, přelepování, texty psané vaším nejlepším perem, které umíte rozluštit jen vy sami.
Co je zakázáno
Texty v cizích jazycích: editoři nečtou ani persky ani řecky! Leda angličtina je povolena, a to ještě s výhradami!

POZNÁMKA O AUTORSKÉM ZÁMĚRU

Co dělat
Text max. na jednu stránku, přinášející základní informace: syžet vašeho příběhu, struktura projektu (počet dílů, epizod na pokračování, uzavřených epizod atd.), umělecké cíle. Uveďte také své případné trumfy, např. zda téma může být pro určitou vrstvu čtenářů přitažlivé.
Čemu se vyhnout
Doporučující dopisy od ostatních autorů nebo – což je ještě horší – od profesorů, přátel, od vaší matky: to neposlouží ničemu, naopak to popudí!
Co je zakázáno
Neopakujte stále, že váš projekt je fantastický a že se bude určitě prodávat v milionovém nákladu. Vytahování vás jen shazuje.

SCÉNÁŘ

Co dělat
Vytvořte synopsi o 2 až 5 stránkách, která jasně a jednoduše popisuje osnovu vašeho vyprávění. Je-li váš projekt na pokračování, přidejte krátký nástin následujících dílů. Jste-li scénárista bez kreslíře (tento choulostivý případ probereme níže), můžete přidat úryvek dialogu některé scény.
Čemu se vyhnout
Sáhodlouhé popisy a literární výlevy srdce. Scénář není román!
Co je zakázáno
Stostránkový balík textu bez přiloženého obsahu. Ušetřete známky a ponechte si jej pro své přátele.

KOMIKSOVÉ STRÁNKY

Co dělat
Přiložte kopie alespoň tří stránek v definitivní podobě (tj. vytažené tuší a otextované). Uvědomte si, že nakladatel může ocenit vaši práci i v černobílém provedení a že se může sám postarat o koloristu. Pokud máte stránky vybarvované přímo na originální kresbu (jako např. Bilal), dejte pozor na kvalitu barevných kopií.
Čemu se vyhnout
Můžete přiložit několik stránek provedené tužkou nebo storyboard, ale nemylte se – čím blíž budou vaše ukázky finální podobě, tím lépe.
Co je zakázáno
Nikdy neposílejte originály. Nakladatel není povinen vám je vracet... koneckonců, on vám je třeba vrátí, ale nerad – bod dolů pro vás!

DOPLŇKY

Co dělat
V oprávněných případech, pokud je váš projekt např. hodně rozsáhlý či složitý, přidejte doplňující informace: obraz prostředí, kde akce probíhá (např. geopolitický kontext ve sci-fi), životopisy postav (s ilustracemi), obrázky prostředí, vše stručně a efektivně.
Čemu se vyhnout
Váš projekt není určen k publikování v této fázi – nepouštějte se do stránkové sazby, do hýření grafickými efekty na propracované obálce (nesmějte se, to se opravdu stalo). Zaměřte svou energii na obsah, a ne na formu.
Co je zakázáno
Hromada skic stará jako Metuzalém, bez přímé souvislosti s projektem: vaše školní kresby tu nikoho nezajímají!

NAKLADATEL

Co dělat
Kontaktujte tolik nakladatelství, kolik si přejete, ale vyberte si takové, jejichž publikace jsou příbuzné stylu vašeho projektu. Tam budete také nejlépe přijati... a vaše album se bude nejlépe prodávat. Navíc se zařadíte k autorům, jejichž práci máte rádi.
Čemu se vyhnout
V prvé řadě neposílejte svoje dílo nakladateli, jehož produkce se vám nelíbí. Pokud řekne ano, nebudete vědět, zda máte souhlasit (s rizikem, že budete litovat), nebo odmítnout (s rizikem, že nenajdete jiného nakladatele).
Co je zakázáno
Nevytvářejte dojem (takovými malými detaily jako dopis bez podpisu), že je váš mail určen všem nakladatelstvím. Také váš vydavatel bude rád, že se ucházíte právě o něj.

ZÁSILKA

Co dělat
Neváhejte vše poslat jednoduše: v normálně ofrankované zásilce. Pokud nevíte přesně, kdo je v nakladatelství zodpovědný za přijímání nových projektů, jednoduše napište „Service éditorial“ (doslova „Vydavatelské oddělení“); váš projekt se dostane do správných rukou.
Čemu se vyhnout
Nedostatečně ofrankovaná zásilka (která nutí adresáta zaplatit místo vás), adresa špatně napsaná... Zkrátka vše, co brání vašemu dílu poklidně veplout do přístavu.
Co je zakázáno
Nikdy neposílejte originály! Není třeba posílat zásilku doporučeně, je to pracné a nákladné. Pokud chcete ošetřit své dílo po právní stránce, podívejte se níže.

INTERNET

Co dělat
Také můžete beze strachu poslat svůj projekt vydavateli přes internet. V tom případě se ujistěte, že máte správnou e-mailovou adresu odpovědného redaktora; pokud jde o spolehlivost, není nad poštovní služby.
Čemu se vyhnout
Zásilky příliš obsáhlé, obsahující obrázky v příliš velkém rozlišení. Vaši adresáti nemusí mít ani dost trpělivosti, ani tak vybavený software, aby prohlíželi každou položku. Ideální jsou obrázky ve formátu JPEG a textové soubory typu DOC, RTF nebo PDF.
Co je zakázáno
Jste si jistí, že se do vaší zásilky nedostal žádný počítačový virus? To si ověřte, protože pokud vydavateli vymažete všechny programy, nejspíš se na vaše věci nebude dívat příliš láskyplnýma očima.

ODPOVĚĎ

Co dělat
Klidně čekejte: lhůta na odpověď se pohybuje od 24 hodin (velmi dobré znamení) až do několika měsíců (špatné znamení). Dostane se vám odpovědi po telefonu (dobré znamení) nebo v písemné podobě (špatné znamení). Každopádně v případě živého zájmu, bude vás nakladatel chtít vidět, než se domluvíte napevno.
Čemu se vyhnout
Neustálé upomínání nakladatele. Ten je zaplaven nabídkami. Nedotírejte nebo se mu zapíšete do paměti neblahým způsobem. Avšak asi tak po měsíci, kdy se neozývá, je zcela normální ozvat se telefonicky nebo písemně.
Co je zakázáno
V případě negativní odpovědi nemá cenu na nakladatele naléhat, natož pak být agresivní. Nedonutíte ho změnit názor... a ničíte své budoucí šance pro svůj příští, tentokrát skutečně vrcholný projekt.

ZABEZPEČENÍ

Co dělat
Pochopitelně, důvěřujte nakladatelům, ale člověk nikdy neví a plagiátoři jsou všude... To jste ale pěkně paranoidní! Nicméně, malé právní zajištění nestojí (skoro) nic: 50 euro zálohy u SADC (Société des Auteurs et Compositeurs Dramatiques [Sdružení autorů a divadelních skladatelů], 11bis, rue Ballu, 75009 Paris).
Čemu se vyhnout
Můžete na své složce vyznačit, že je právně zajištěna. Ale netlačte na to: nedělejte dojem, že své nakladatele podezíráte z pirátství, mohli by se přinejmenším naštvat.
Co je zakázáno
Ve formuláři právní ochrany nevynechejte žádného z tvůrců projektu. Jinak by vás spoluautor, který není uveden na seznamu, mohl pohnat před soud!

ODPOVĚĎ ZNÍ: „NE!“

Co dělat
Nevěšte hlavu! Autorů, kteří hned napoprvé podepíšou smlouvu, není mnoho. Pokračujte ve své práci, nechte si poradit od profesionálů, jak se zlepšit. A zkoušejte to znovu.
Čemu se vyhnout
Požadovat po nakladateli, aby obhájil svou odpověď. Vzhledem k množství nabízených věcí nemají editoři čas podávat obsáhlá vysvětlení. To je základní pravidlo hry.
Co je zakázáno
Mstivý dopis nakladateli, ve kterém se říká, jak se úplně plete. S ním to nic neudělá... a hodně štěstí, až se na něj znovu obrátíte!

ODPOVĚĎ ZNÍ: „ANO!“

Co dělat
Ještě chvilku počkejte, než otevřete šampaňské: před konečným rozhodnutím vám bude nabídnuto setkání. Připravte se na ně, znovu promyslete klíčové body projektu, jichž se chcete držet.
Čemu se vyhnout
Nedostatek upřímnosti. Pokud vám nakladatel kladně odpověděl, ale vy už máte jinou kladnou odpověď, oznamte mu to. Vyhnete se nedorozumění.
Co je zakázáno
Brát si úvěr jištěný budoucími zisky z autorských práv: v této fázi dosud nic není jisté!

SETKÁNÍ

Co dělat
Buďte uvolnění, sebejistí, ale ne moc, veselí, brilantní... Není na škodu být přirození a vzít si z této diskuse co nejvíc: poslouchejte kritické poznámky vydavatele, jeho rady, a rozdělte se s ním o své nejistoty a o vlastní nároky na sebe.
Čemu se vyhnout
Zapomenout originály. I když nakladatel viděl kvalitní kopie, neznamená to, že se nezajímá o originály. Naopak, pokud se mu vaše práce líbí, bude chtít vidět víc: přineste také svoje náčrty.
Co je zakázáno
Všechny pokusy udělat na nakladatele dojem jinými prostředky než vaší prací. Není nutné přijít s velkými frázemi nebo se extravagantně vyparádit: vydávání knížek není divadelní představení.

SMLOUVA

Co dělat
A konečně, vytoužená smlouva! Před podepsáním si ji důkladně přečtěte. Dejte si na čas. Položte všechny otázky, které vás napadnou. Také není zakázáno vyjednávat o výši honoráře, máte-li více nabídek.
Čemu se vyhnout
Každá ukvapenost. Nejste povinni podepsat na konci setkání. Pokud si přejete, vezměte si smlouvu, přečtěte si ji v klidu doma s čistou hlavou, vyžádejte si rady...Smlouva, to je závazek (skoro) tak důležitý jako manželství...
Co je zakázáno
Říci „ano“ dvěma nakladatelům. I když máte oba dva rádi, je třeba si vybrat. Ano, také jsou takoví šťastlivci, kteří si mohou vybírat.

Text je převzat ze stránek nakladatelství Delcourt. Pracovní překlad Lucie Lomové laskavě přehlédl Vladimír "Zarkoff" Zavadil.

Autor:


Autor článku: -LoM-

Související články:


theoriá
01.05.2014 Studia komiksu: Jak se čeští vědátoři vrtali v komiksech? - 50 %
08.06.2012 Komiksové publikum (12) - Závěr
01.06.2012 Komiksové publikum (11) - EMPIRICKÁ ČÁST


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!