Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

CREW2 Č. 18 ANEB O TUČŇÁCÍCH, LIDECH A ZABÍJENÍ

23.01.2007, autor: Yan

Nejnovější, osmnácté číslo oblíbeného comicsového crweplátku jsme našli pod vánočním stromečkem, pojďme si ho tedy trochu zrekapitulovat. Po otevření na nás dýchne pravá nefalšovaná vánoční atmosféra. A granáty. A pojídání lidského masa. A tučňáci. A taky Neil Gaiman.
Recenzi Crwe2 č. 17 čtěte zde.
Crew2 se nám již minule poněkud metamorfovala. Tedy především grafikou, ale i některými koncepčními kroky. No a musím se přiznat, že tento upgrade se poměrně povedl a „nová Crew“ se mi docela páčí. Tedy nic proti „staré Crwi“. Ta ale doplatila na starou lidovou pravdu, kterou nám už kdysi prozradil sám Quentin Tarantino: „Crew se sráží a smrdí.“ Zkrátka poslední čísla Crwe před změnou byla už poněkud „vyčpělejší“. Teď je tu ale Crew pozměněná a restartovaná. Slušně našvihnutá a už se to dere dopředu tím starým tempem nekompromisní parní lokomotivy poháněné nitroglycerínem s cirkulárkou na nárazníku.

. A proč tomu tak je? Co se změnilo? Zaprvé jasný a nejmarkantnější důvod, podle něhož se posuzuje kvalita comicsového magazínu, tedy nadupanost comicsových příběhů. Minule to skvěle rozjeli roztomilí požírači lidí Trollové z Troy. Když je nyní ještě doplní Lobovi tučňáci, pár stripů, totální plyšová vybíječka Happy Tree Friends a krátký příběh maestra scénáristy Gaimana, člověk si hned uvědomí, že byl celej rok hodnej (zabíjení lidí a satanské rituály se asi nepočítají) a dostal pod opelichanou vánoční štětku dáreček velmi povedený (nehledě na to, že se vánoční Crew podařilo vydat opravdu chvíli před Vánoci). Druhý důvod, proč se teď Crew dobře čte, je řazení veškeré publicistiky na začátek časopisu. Přečtete si tedy nějakých 15 stránek informací a pak rovnou akcelerujete do čtení comicsů. Ano, já vím, spousta z vás publicistiku rovnou přeskakuje a čte jenom comicsy, ale vy jste malověrní a nikdy si crwavé hody nevychutnáte tak jako my, kteří si svoji krevní konzervu vycucneme od začátku do konce na jeden zátah. Pak je tu ještě jeden důvod, proč se Crew tak dobře čte. Jako podklad pod stránkami totiž už nejsou použity hnusné barevné a rozplizlé ornamenty, které čtení článků poměrně znepříjemňovaly, i když tento problém se týkal především magazínů do čísla deset.

Stopy krve
Věnujme se tedy chvilku článkům a reportážím, se kterými se na stránkách setkáme. Máme zde samozřejmě pravidelné rubriky; k nim patří české a anglické aktuality, Turloghův manga koutek (tentokráte Lone Wolf and Cub), Mučírna, komiksové milníky (tentokráte s Nemem) a povedená reportáž z cesty na bratislavský Comics Salon. Dále se dočkáme vyhodnocení soutěže o nejlepšího scénáristu. A je opravdu na co se těšit, jelikož vítězný počin bude zpracován renomovaným comicsovým kreslířem. Na pitevním stole tentokráte neskončil žádný muž, ale hned dvě zvířátka, tudíž se spíše budeme věnovat vivisekci. Představení českého comicsového stripu Opice a Zajíc není bezdůvodné.

Kyblík plný bobtnající krve
. Tím důvodem je samozřejmě to, že s touto zvířecí dvojkou se setkáme v magazínu přímo v comicsové podobě. Příběhy Opice a Zajíce jsou kresebně totálně jednoduše vyřešené a příběhově velmi suché. Stripy o stavu počítačové scény určitě neurazí. Na druhou stranu se samozřejmě nemůžou rovnat jiným veličinám, které si v Crwi normálně tento prostor vyhrazují pro sebe, tedy Red Meatu či Garfieldovi. Následuje dokončení příběhu Trollové v mlze. Francouzská humorná fantasy Trollí války si i u nás udělala dobré jméno, bohužel nepřežila vybíravost tuzemského comicsového trhu. Dostává alespoň příležitost na stránkách časopisu, což je nejen fajn, ale přijde mi to i jako stěžejní poslání magazínu - představovat comicsy, které kdyby vyšly samostatně, neprodaly by se. Díky tomu nás nenavštěvují jenom trollíci, ale třeba i takový Blacksad a jiná skvělá pošušňáníčka. Dobrodružný příběh plný narážek z pera Christopha Arlestona je plný nadhledu a především černého humoru. Kresba Jean-Louise Mourniera na první pohled zavání jakousi infantilitou, ale po přečtení zjistíte, že tomu tak rozhodně není, pod veselou slupkou na čtenáře čeká v jádru kanibalistické násilí.

Poté následuje vánoční Lobův příběh, tedy Balada pro tučňáka. Ta navazuje na (po)vánočního Loba z minulého roku, popisuje, co se stalo s tučňáky poté, co Lobo vykuchal krutého arktického tyrana Santa Klause alias Krise „Drtiče“ Kringleho. O příběh se postaral Lobův dvorní romanopisec Alan Grant. Scénář tentokrát zas takové maso není. Ano, je to zábavné a násilné, leč určitě se najdou i lepší Lobovy kuchací story. O kresbu se postaral sám Rafael Garres (Lobo spoutaný) - mistra steroidových nabušenců s naběhlými svaly až v obličeji, odvržených končetin i poněkud vyvinutějších dívek netřeba představovat. Styl jeho kresby není tak úplně nepodobný Simonu Bisleymu, jenž začal k Lobovi přidávat hordu agresivních tučňáků…

Dál už musíme čerpat z jiné mísy krve a z příběhů plných zábavné brutality přesedáme jinam. Na schodech je krátký a typicky poetický příběh Neila Gaimana. Za pozornost ale stojí především díky osobité kresbě dánského autora Teddy Kristiansena. Ta je značně netradiční a značně avantgardní. Aby ne, autor nejenže s Gaimanem spolupracoval na Sandmanovi, ale kreslil třeba také Supermana a dokonce si odnesl Eisnerovu cenu za It’s a Bird.

Jako dezert si opět dáme zábavné násilí. Přicházejí totiž známá zvířátka ze série Happy Tree Friends. Myslím, že zde nemusím nic moc dodávat a že si naši hrdinové budou ubližovat opravdu hodně. Příběhy zplodili Ken Navarro a Warren Graf, kreslil prvně jmenovaný, o jeden příběh se postaral Rhode Montijo.

Mátovým lístečkem na konec hostiny je dvoustránková upoutávka na Hellblazera: Těžké časy (recenzi čtěte zde). No a to je vše, další brutalitky si redakce schovala zase na příště. Myslím si, že je na co se těšit, pod taktovkou Gartha Ennise se objeví irský alkoholický upír Cassidy z Preachera. Ano, Míla má emu, emu klove Míle oči a bude maso. Zvlášť když připočítáme jako doplněk Red Meat.
Autor:


Autor článku: Yan

Detaily o komiksu:

Titul: Crew2 č. 18
Série: Crew2
Scénář: Scotch Arleston
Neil Gaiman
Warren Graf
Alan Grant
Kenn Navarro
Kresba: Rafael Garrés
Teddy Kristiansen
Jean-Louis Mourier
Kenn Navarro
Překlad: Jiří Pavlovský
Ľudovít Plata
Richard Podaný
Šimon Španihel
Lettering: Alena Tejnická (Sarah)
Žánr: Časopis (CZ).
Rok vydání: 2006
Počet stran: 76
Formát: A4
Vydavatel: Crew
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


CREW
02.10.2012 Velký přehled časopisů s komiksy (9) - Crew 2 - Aktualizováno
29.08.2012 Kůstek 3: Čas zabíjet draky - 100 %
27.03.2012 USAGI YOJIMBO: BEZMĚSÍČNÁ NOC - 90 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!