Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

O PŮLNOCI ZEMŘU

06.02.2007, autor: pav

Hodiny pomalu ukrajují poslední minuty roku 1999. Nastane konec světa v důsledku problému Y2K? Zvrtne se život na Zemi ve zběsilý chaos vynulováním všech počítačů? Ve Slovinskostánu, tam začal nový rok dříve, už vědí, že to je v pr... Ale co v New Yorku? Tam pár lidem přeskočilo v hlavě mnohem dřív. Larry právě spolykal tubu prášků, protože však Y2K působí mnohem rychleji a okolnosti ho donutí během pikosekundy změnit názor na život, musí rychle sehnat protilátku. Jinak o půlnoci zemře…
. Jediným autorem, kreslířem i scénáristou tohoto komiksového dílka (64 stran) je pán jménem Kyle Baker, mimochodem držitel pěti „Eisnerek“. Dvě z nich obdržel za ujetý komiks Letitia Lerner, Supermanova chůva (DC 1999). Příběh, ve kterém se malý Superman promenáduje v zapnuté mikrovlnce nebo pije mléko přímo z kravského vemene, příběh, který se zdál vedoucím představitelům v DC Comics natolik ulítlý, že ho krátce po vydání stáhli z prodeje. Naštěstí se pár kousků dostalo do Velké Británie a Baker se stal rázem slavným, za což je papalášům z DC dodnes a upřímně vděčný. I u nás byl již autor představen, v roce 2004 se v časopise Crew2 č. 9 objevila krátká woodyallenovská konverzačka Show kovboje Wallyho (Marlowe and Company 1996). A jelikož pozitivní ohlasy převážily nad negativními, nakladatelství Crew zariskovalo a vydalo na konci minulého roku Bakerovu grafickou novelku O půlnoci zemřu (Vertigo 2000).

. Humor je vlastní téměř všem, i Norům. Bakerův humor však nemusí sedět úplně každému. Tohle je riziko, které podstupujeme zakoupením tohoto dílka a tím pádem i Crew riskovala jeho vydáním. Sám jsem byl po prvním přečtení lehce rozčarován. A příběhem, kde se všichni chovají jako pitomci, a který máte doslova sfouknutý za deset minut (při ceně 249 Kč) zklamán. Až postupem času a s opakovaným přečtením jsem začal objevovat další a další nuance Bakerova chytrého humoru. A tak se tak nějak stalo, že se mé hodnocení rázem obrátilo o 180 stupňů. Příběh Larryho, Muriel, jeho ex- a znovu se navrátivší milenky a lásky, jejího ex-milence Charlieho a Gigi, Larryho jediné možné zachránkyně, z nichž se Charlie snaží udělat ex-živé bytosti během posledních minut letopočtu začínajícího jedničkou, je opravdu zběsile vtipný a úchvatný. Plný absurdních situací proložených parádními konverzačními dialogy, ale parodujících i sebe samy (viz reklamy na Bakerova díla na Time Square). Humor je vetknutý i do Bakerovy kresby, je skoro disneyovská, proložená stínovými přechody a sem tam halucinogenními, nebo uměleckými obrázky. Celá počítačová, hodně používající prvků animace jako zaostřování bližších či vzdálenějších předmětů v prostoru. K charakteru animovaného filmu nebo přinejmenším filmového storyboardu přispívá i fakt, že se celý komiks obejde bez klasických bublin a veškerý text je vepsán pod obrázky. Výborný je překlad Štěpána Kopřivy, k tomu snad jen jedna technická poznámka. V jedné pasáži chce Larry po Charliem číslo na Gigin mobil a vzápětí jí volá na pevnou linku. To ale může vlastně být způsobeno i nedůsledností autorovou a vůbec, komu to vadí, je hnidopich! Že?

Troufám si říct, že v tomhle případě byl risk nakladatelství Crew vydat tenhle velice originální komiks zisk – určitě pro nás čtenáře a snad i pro Crew. Doufám.
Autor:


Autor článku: pav

Detaily o komiksu:

Titul: O půlnoci zemřu
Scénář: Kyle Baker
Kresba: Kyle Baker
Překlad: Štěpán Kopřiva
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2006
Počet stran: 64
Formát: 170 x 253
Vydavatel: Crew
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


Intelektuální komiks
04.11.2016 Proč nehodnotím umělecká díla padesáti procenty - 50 %
27.05.2014 Dítě s hvězdičkou: Vznikl Maus pro děti - 100 %
04.04.2012 KDYŽ ZAČALA NOC - 30 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!