Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

OZVĚNY KOMIKS!FESTU – PROGRAM

14.03.2007, autor: Hibi

Program multižánrových Ozvěn KomiksFEST!u, provázených a prošpikovaných komiksem, byl včera zahájen v experimentálním prostoru Roxy / NoD vernisáží výstavy ARCH518.TK. Co první ročník akce, ideově navazující na loňský KomiksFEST!, během několika následujících týdnech nabídne, se můžete dozvědět v následujícím podrobném programu.
. FILMY NA OZVĚNÁCH KOMIKSFEST!U
Přesuny mezi filmem a komiksem mohou mít různé podoby: pouhé inspirace, více či méně zdařilé adaptace, pokusy o přenesení vyprávěcích technik z papíru na plátno a zpět. Ostatně i na Komiks.cz o tom najdete textu dost a dost. Ozvěny KomiksFEST!u v tomto pátrání pokračují, a ukáží snímky jak hrané, tak animované. Filmy z Ozvěn přenesou diváky do různých krajin: Maďarska, Spojených států nebo do města, v němž zakázali čas…

Distrikt!
(Maďarsko, 2004; rež.: Áron Gauder; 90 min, další info zde)
Současná maďarská kinematografie stále znovu překvapuje. Mezi filmy jako Škyt!, Revizoři nebo Taxidermia zaujal i Áron Gauder a jeho celovečerní animovaný úlet v hip-hopově-cartoonové stylizaci Distrikt!. Slovy distributora je to „modernizovaná verze Romea a Julie, postkomunistický South Park, realita, protkaná abstraktními a absurdními epizodami, ve kterých se může stát cokoli, a taky se to obvykle stává“.
projekce: 13. 3. 20:00

Taxandria
(Belgie 1994; rež.: Raoul Servais; 82 min, další info zde)
Raoul Servais je považován za jednoho z otců belgické animace; Taxandria kombinuje hraný film s animovanými sekvencemi a pozadími. Nesnadno zařaditelný film o městě, v němž je zrušen čas a zakázáno umění, balancuje na pomezí pohádky, surrealismu a protitotalitní alegorie. Poněkud přímočarý scénář nezachraňuje ani jméno tvůrce francouzského nového románu Alaina Robbe-Grilleta, podepsané pod scénářem, nicméně je vyváženo zpracováním samotného města Taxandria, jehož poetika by se dala najít někde v průsečíku Karla Zemana, Terryho Giliama, René Magritta nebo Paula Delvauxe. Autorem pozadí je François Schuiten, z jehož legendární komiksové série Podivná města (spolu s Benoîtem Peetersem) film vychází.
Režisér Raoul Servais je čestným prezidentem letošního ANIfestu.
projekce: 20. 3. 20:00

American Splendor
(USA 2002; rež.: Shari Springer Berman, Robert Pulcini; 100 min, další info zde)
Hravý pseudodokument o loserovi, kterého z loser života vysvobodí jeho autorský loser komiks. Film si udržuje ironický tón stejnojmenné předlohy: sublimace vlastního ubíjejícího života do komiksu se pro Harveyho Pekara stává osobní psychoterapií (včetně knihy Náš rok s rakovinou) a zároveň cestou k uznání. American Splendor je kvalitní antidepresivum, když život nestojí za nic. Jedna z podstatných vedlejších rolí patří Robertu Crumbovi, legendě amerického komiksového undergroundu.
Film získal Hlavní cenu poroty na FF v Sundance 2003 a Cenu FIPRESCI na MFF v Cannes 2003.

Crash! Boom! Bang!
(různí; 53 min)
Osm krátkometrážních animací z celého světa, které s velkým úspěchem běžely jako předfilmy na KomiksFEST!u 2006, představí ucelený blok Crash! Boom! Bang! Blok sleduje vzájemné komiksové a animační inspirace – odkazy na japonské anime, cartoonovou stylizaci, práci s políčky, známé komiksové postavy. Ovšem nic pro suché formalisty – ve výběru se objeví Spider-Man z LEGA nebo poněkud drsnější švédská variace na Saturnina…

Všechny filmy uvádí Bio NoD/Roxy, a to vždy v úterý od 20:00, na adrese Experimentální prostor Roxy/NoD, Dlouhá 33, Praha 1. Vstupné je 80 Kč, pro studenty 60 Kč. Další informace najdete tady.


PŘEDNÁŠKY NA OZVĚNÁCH KOMIKSFEST!U
Jaký je vztah komiksu a architektury? Kdo ještě může za americký underground kromě Roberta Crumba? Jaké jsou teoretické i praktické přechody mezi komiksem a animací? Na tyto otázky odpoví přednášky na Ozvěnách KomiksFEST!u.

. Komiks a architektura
Sepětí komiksu a architektury tvoří významné téma Ozvěn KomiksFEST!u – je náplní letošního ročníku projektu Odpojeno. Spojeno! i výstavy ARCH518.TK, z belgické architektonické komiksové série Podivná města (Peeters/Schuiten) vychází film Taxandria.
Styčné plochy komiksu a architektury a realizované projekty z této oblasti představí Tomáš Prokůpek, redaktor architektonického časopisu Era 21, editor komiksového sborníku AARGH! a spolukurátor zmíněných výstav.
přednáška: 20. 3. 19:00

. Americký comix a alternativní komiks za posledních čtyřicet let
Od Zap pres Raw až k současné produkci Fantagraphics Books. Crumbův vklad, Panterův rozklad. Drogy, sex, vraždy, Ježíš, kočky a jiní hrdinové. Hippies, hardcore punk a feministky. I Kačer Donald si užil svůj LSD trip. Obrázky, které jste ještě neviděli a už nikdy vidět chtít nebudete. Je to opravdu špatně nakresleno, nebo to je všechno nějaký druh humoru, kterému se mimo ghetto nerozumí? Znásilnění Teletubbies v comixu jako třešnička na dortu.
Přednášku povede Michal Jareš, člen Ústavu české literatury AV, redaktor měsíčníku Tvar.
přednáška: 27. 3. 19:00

. Komiks a animace
Komiks a film jsou sourozenci – a v případě komiksu a animace se dá hovořit téměř o dvojčatech. Řada tvůrců se pohybovala v obou oblastech, vzájemné inspirace se přelévaly mezi obrázky statickými i rozpohybovanými.
Mix teorie, praxe i ukázek předvedou komiksový žurnalista a produkční, spoluzakladatel občanského sdružení na podporu komiksu SEQENCE o.s. Tomáš Hibi Matějíček, a režisér, animátor a dramaturg Bio NoD Adrian Kukal.
přednáška: 3. 4. 19:00

Všechny přednášky se konají v Bio NoD/Roxy, a to vždy v úterý od 19:00, na adrese Experimentální prostor Roxy/NoD, Dlouhá 33, Praha 1. Vstupné je 80 Kč, pro studenty 60 Kč. Další informace najdete tady.


VÝSTAVY NA OZVĚNÁCH KOMIKSFEST!U
… a co by to bylo za komiksovou akci, kdyby na ní chyběly samotné komiksy? Tomáše Kučerovského a Vladimira 518 můžete vidět v Roxy, belgické jazzové inpirace v Zastoupení Valonsko-Brusel a šestici dalších domácích autorů na spřátelené výstavě Odpojeno. Spojeno! Kdy a kde? Najdete uvnitř článku…

. ARCH518.TK – komiksy z časopisu Era 21
Každá stavba má své osudy, každý její tvůrce má svůj příběh – tu známější, tu očím skrytý. ARCH518.TK, výstava komiksů z architektonického časopisu Era 21, představuje dva vyhrocené kresebné styly, dva možné přístupy ke komiksovému ztvárnění architektury. Striktnější cyklus Výlety s ČSSA (scénář a kresba Vladimir 518) si všímá výrazných architektonických počinů z období normalizace, zatímco seriál Tomáše Kučerovského svými éterickými příběhy oplétá stavby neprávem pozapomenuté. Era 21 publikuje komiksy pravidelně od roku 2003; výstavu doprovodí ukázky z další komiksové tvorby obou autorů spjaté s tématem architektury.
pořádá Era 21
vernisáž: 13. 3. 19:00
výstava: 21. 3.–4. 4.
Experimentální prostor Roxy/NoD, Dlouhá 33, Praha 1

. Bubliny, jazz, blues – Když komiks swinguje
Když komiks swinguje – výstava, která podnítí milovníky komiksu k poslechu jazzu, a v jazzovém fanouškovi vzbudí chuť objevovat kreslené příběhy. Jazzová vyznání sedmadvaceti belgických autorů.
pořádá Zastoupení Valonsko-Brusel
vernisáž: 22. 3. 18:00
výstava: 23. 3.–18. 4.
Zastoupení Valonsko-Brusel, Myslíkova 31, Praha 1


KOMIKSFEST! DOPORUČUJE

. Odpojeno. Spojeno! – Architektura a komiks

Cyklus Odpojeno.Spojeno! je jedním z kurátorských projektů CCEA. Sleduje jeho snahu o propagaci mladé architektonické generace, propojování architektury s jinými uměleckými obory, prosazování atraktivní a srozumitelné formy prezentace architektury a popularizace architektury a dalších kreativních oborů. Kurátoři vybírají vždy z nejaktuálnějších architektonických diplomových prací, které byly obhájeny na všech českých vysokých školách architektonického zaměření. Již čtvrtý ročník cyklu nese podtitul Architektura a komiks – úkolem autorů komiksů je reagovat svým médiem na zvolený architektonický projekt, a vytvořit samostatně fungující dílo. Výstavu doprovází modely architektonických návrhů a dvouminutové komentáře jejich autorů, komiksové tvůrce reprezentují jak výsledné tisky, tak originální kresby a skici.

Diplomanty architektonických škol zastupují Pavel Táborský, Adam Gebrian, Petra Oplatková, Petr Horák, Jan Skoupý a Jiří Vokřál, komiksové autory pak Lela Geislerová, Jiří Grus, Jiří Zimčík, Karel Jerie, Jan Bažant a Petr Včelka. Kurátory výstavy jsou Jana Kostelecká, Yvette Vašourková a Igor Kovačević (CCEA); kurátory komiksové části projektu pak Tomáš Hibi Matějíček a Tomáš Prokůpek.
pořádá Centre for Central European Architecture (CCEA)
vernisáž: 21. 3. 19:00
výstava: 22. 3.–13. 4. 2007
Galerie Českých center, Rytířská 4, Praha 1
Autor:


Autor článku: Hibi

Související články:


v Ý s T a V y
02.05.2012 POZVÁNKA NA SVĚT KNIHY 2012
10.09.2007 PŘELOMOVÁ GENERACE NULA
09.05.2007 SVĚT KNIHY 2007 – FOTOREPORTÁŽcOny a cEny
03.04.2008 CRWECON 2008 – POZVÁNKA
12.03.2008 ANIMESHOW 2008
09.11.2007 JSME NA SPRÁVNÉ CESTĚ, ŘÍKÁ O KOMIKSFEST!U TOMÁŠ HIBI MATĚJÍČEK


    
Joakim


Recenze a blogpousty nebo reakce

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!

Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka.

     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!