Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

PERSEPOLIS

27.03.2007, autor: M@P

Těžko dnes najdeme komiks, který by se trefil tak dobře do ducha doby, jako Persepolis Marjane Satrapiové. Íránská autorka se rozhodla zpracovat svůj životopis ve formě komiksu ovlivněna francouzskou komiksovou scénou, zejména pak Davidem B., který jí s dílem pomáhal.
. Marjane Satrapiová měla to štěstí, že se narodila jako žena a to ještě v zemi, která je dnes na indexu. Bylo pro ni tedy teoreticky snadné uplatnit svůj ženský pohled na mocenský vzestup islámských fundamentalistů v Íránu a patrně by jí to samo o sobě stačilo na mediální pozornost. Naštěstí pro nás ale není Satrapiová surfařkou na vlně zájmů o ženská témata a islámský svět, ale především dobrou komiksářkou.

To, že začala tvořit pod ochrannými křídly Davida B. a převzala jeho způsob tvorby, může škarohlíd snadno napadnout jako pouhé plagiátorství, zvlášť když ani není tak dobrou výtvarnicí jako její vzor. Nicméně celý vtip je v tom, že Satrapiová autora Padoucnice nezkopírovala, nýbrž pochopila, a to je zásadní rozdíl. David B. byl ten, který prorážel s novým stylem, Satrapiová je ta, která ho zpopularizovala. Persepolis se, na rozdíl od Padoucnice, stala i velkým čtenářským bestsellerem, který svými náklady překročil hranici jednoho statisíce, a to jak v Evropě, tak i za oceánem.

. Zatímco ve Francii vyšla celá Persepolis postupně od roku 2000 ve čtyřech dílech, které mapují jednotlivá období autorčina života, v USA pak sáhli po dvoudílné verzi, ve které je zlomem autorčin odjezd do Evropy. Je trochu škoda, že český nakladatel sáhl po americkém vzoru a nevydal celý příběh v jednom svazku. Při černobílém ztvárnění by to nebylo až tak nákladné a čtenář by si užil fascinující četbu na jeden zátah.

Persepolis je totiž knížka silně návyková a když jsem se do ní jen zkusmo začetl, tak jsem po chvíli zjistil, že se v tom vezu a nebylo jiné cesty než ji dočíst do konce. Satrapiová je výborná vypravěčka s perfektním citem pro stylizaci a dokáže tak na relativně malém prostoru, který poskytuje komiks, sdělit ohromné množství informací. Zároveň dokáže výborným způsobem skloubit osudy své rodiny s děním v celém Íránu. Kniha je tak nejen osobní zpovědí, ale i poučnou exkurzí do dějin země, zmítané po staletí vnějšími i vnitřními vlivy.

Persepolis obsahuje několik emociálně opravdu silných momentů, představujících zrůdnost fundamentalistického režimu. Např. osud propuštěných politických vězňů či nábor mladých dobrovolníků do probíhajícího irácko-íránského konfliktu.

. Do toho je promítáno myšlení mladé íránské dívky, která postupně přichází o iluze a začíná mít ponětí o tom, co se kolem ní děje. Toho jsou si vědomi i její rodiče a rozhodnou se proto mladé Satrapi zajistit vzdělání v Evropě. V tomto momentu kniha končí a čtenáři nezbývá než vydržet do května, kdy vyjde druhý díl.

A ten, koho by ani ten neuspokojil, si musí počkat na filmový festival v Cannes, kde bude uveden stejnojmenný animovaný film opět pod taktovkou Marjane Satrapiové. Něco málo o něm se dozvíte zde či zde. Otázkou samozřejmě je, zda u nás bude mít takový film premiéru. Nicméně rozhodně tu minimálně zůstává špičkový komiks, ke kterému není problém se vracet.
Autor:


Autor článku: M@P

Detaily o komiksu:

Titul: Persepolis 1
Série: Persepolis
Scénář: Marjane Satrapiová
Kresba: Marjane Satrapiová
Překlad: Richard Podaný
Žánr: Ostatní (CZ).
Rok vydání: 2006
Počet stran: 160
Formát: 162 x 234
Vydavatel: BB/art
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Francie
Související články:


Intelektuální komiks
04.11.2016 Proč nehodnotím umělecká díla padesáti procenty - 50 %
27.05.2014 Dítě s hvězdičkou: Vznikl Maus pro děti - 100 %
04.04.2012 KDYŽ ZAČALA NOC - 30 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!