Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

SUPERMAN – PRO ZÍTŘEK 2 (KNIHA DRUHÁ ZE DVOU)

25.05.2007, autor: Ondřej Čížek

V druhé části velkolepého příběhu se titulní maník v pláštěnce konečně dostává na kloub tajemného Zmizení. Kdo tedy vlastně stojí za událostí, jež postihla miliony lidí na celé planetě? Je Lois naživu? A nemá s tím vším něco společného sám Supřík? Mnoho otázek a mnoho odpovědí ve druhé části velkolepého příběhu Superman – Pro zítřek z pera Briana Azzarella a tužky Jima Lee.
. Zatímco se v první knize příběh Pro zítřek postupně rozvíjel, v druhé části graduje od začátku do konce. Dočkáme se spousty odpovědí na otázky, jež se objevily v předchozím díle, zároveň ovšem přijdou otázky další, na něž si z velké části musíme odpovědět sami. Kompletní příběh zkrátka není šálek čaje úplně pro každého. Azzarello si pohrává se spoustou postav, spoustou klasických supermanovských symbolů, jež tu míchá s náboženskými motivy (Supermanův „ráj“ mimo planetu Zemi) a koneckonců i s tou akcí.

Ano, na rozdíl od první části se dočkáváme konečně nějakého toho nářezu. Šikula Brian upustil od (jinak vynikajících) flashbacků a mnohem více sází na plynulejší děj okořeněný dávkou nefalšovaných super-hrdinských bitek. Proklatě sexy (ostatně jako všechny ženské v Leeově podání) Wonder Woman vs. Superman, Superman vs. Kryptoňan, kterého nechceme prozrazovat atd.

. Aspoň malé štípnutí…
Druhá část je vskutku akčnější, ale přesto tu něco chybí. Nějaká ta jiskra. Problém je totiž v tom, že celý Pro zítřek se možná bere až moc vážně. Dobrá, kdekdo si řekne, že jde přeci o „příběh, který znovustvořil supermanovský mýtus“, což je pravda – těch mýtů tu je víc než dost, ale což takhle trocha nadhledu?
Azzarello balancuje na tenké hraně a naštěstí nikdy neklesne k trapnosti, jenomže v záplavě existencionálních problémů hlavního hrdiny by vůbec nebyla ke škodě alespoň špetka humoru, která v Azzarellově Supermanovi prostě není. Co kdyby třeba Zmizení postihlo i takového šéfa Daily Planet, který by pak Supermana neustále peskoval, neboť „bez novin to přece není žádný ráj“. Nebo jenom malé štípnutí typu klasických (to přece k Supermanovi taky patří) dotazů Lois: „Jaké I se píše ve slově Itálie?“ Že by to průběh děje jenom rušilo? Kdepak, spíš osvěžilo.

Přes všechny mušky je i druhá kniha jednoznačně nadprůměrné čtení. Azzarello napsal působivý vážný příběh se spoustou vychytávek (po takové romantické scéně by slintal i Bryan Singer), jež do „pohybu“ převedl téměř dokonalý Jim Lee. Není to čtení na jeden zátah, ale o to víc Azzarello potěší fajnšmekry, kteří nad luštěním všech symbolů a odkazů stráví nejeden večer. A to rozhodně není málo…
Autor:


Autor článku: Ondřej Čížek

Detaily o komiksu:

Titul: Superman - Pro zítřek 1
Série: Superman
Scénář: Brian Azzarello
Kresba: Jim Lee
Překlad: Michael Bronec
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2007
Počet stran: 160
Formát: 170 x 260
Vydavatel: BB/art
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


SuperMan
02.07.2014 Superman Action Comics 3: Zachraňte Supermana! Topí se v guláši nápadů - 40 % - Aktualizováno
16.06.2014 Superman Action Comics 2: Scénárista všechno naťukne, ale nic nedopoví - 80 %
22.05.2014 Superman: Slušný marketingový popcorn se šunkou a sýrem - 70 %


    
Joachym


Články nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sr*čka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!