Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

PREACHER/KAZATEL 3 – LOVCI ANEB NEDĚLNÍ CHVILKA SODOMIE

02.07.2007, autor: Yan

Poté, co Jesse Custer odložil kolárek na hřebík, měl poměrně smůlu. Potkával šílence, masové vrahy, jeho vlastní rodina se pokusila zabít mu přítelkyni Tulip. On sám má krev na rukou. To vše bude ve zběsilém tempu pokračovat v jeho již třetí knize Preacher/Kazatel 3 – Lovci. Nejenže po něm pátrá hnutí křesťanských zabijáků Grál, střežící dávné tajemství, ale především navštíví jednu bizarní sexuální party, na které je vše dovoleno. Tedy z hlediska sexuálního ukájení. Co na to náš kazatel?
. Jesse Custer je texaský kazatel, toho času bez oveček, protože celá jeho farnost byla vyvražděna. Ke kazatelství ho donutily poněkud „nestandardní“ a poněkud „drsnější“ okolnosti, jako třeba fyzické mučení či vražda jeho rodičů.

Česky se objevuje ve třetí knize zábavných krváren, vydaných pod taktovkou tandemu Crew a BB Art. Stejná zůstává autorská dvojce, kreslíř Steve Dillon a scénárista Garth Ennis (spolupracující již od dob, kdy ještě tvořili pro anglickou comicsovou stáj Egmont Fleetway), takže se dá očekávat pokračování s nadhledem podanými příběhy plnými násilí, úsměvných hlášek i sexuálních narážek.

Zatímco první dvě knihy byly přeplněné vraždícími, sériovými maniaky a bolestnými vzpomínkami na dětství, tato kniha je do jisté míry odlehčená. Odlehčená, ale o to perverznější. Vše se točí kolem večírku sexuálních maniaků, větší drogové zásilky a jak tomu tak bývá, kolem pravdy o úmrtí Ježíše Krista. Hnací motto celé série, tedy hledání Boha (sestoupil mezi své ovečky a skrývá se někde v Texasu), zůstává.

Rekazatelace
V první rozsáhlé knize Jako pára nad Texasem jsme se seznámili s hlavním hrdinou, alkoholikem a duchovním pastýřem jednoho texaského městečka, kterého zrovna posedlo boží stvoření Genesis. To sice vyhladilo celé město, ale darovalo Custerovi příjemnou schopnost ovládat pouhým hlasem lidi ve svém okolí. Sledovali jsme Custerovy eskapády, neuvědomujícího si svou nově nabytou sílu, při které se z věty „narvi si tu svojí bouchačku do prdele“ stává rozkaz s následky fatálními.

Do příběhu vstupují další dvě zásadní postavy. První je Jesseho expartnerka Tulip, toho času nájemný zabiják, která nechápe, proč ji před lety Jessie nechal. Druhou postavou je další notorický alkoholik Cassidy, upír pocházející z Irska (Ennis jako správný a hrdý Ir do většiny svých příběhů vždy nějakého toho ryšavce nacpe). Sledujeme dobrodružný zájezd po Texasu plný mrtvol, abychom se následně přesunuli na dobrodružnou poznávací cestu do New Yorku - plnou mrtvol.

V druhé knize Až do konce světa jsme měli možnost poodhalit minulost Jesseho Custera, dozvědět se co (hlavně tedy kdo) ho donutilo stát se knězem a opustit Tulip. V drsném a krvavém příběhu odehrávajícím se ve dvou rovinách se poprvé objevil ten nejvyšší, tedy samotný Bůh.

.

Zprznit, jakkoliv!
Na co konkrétně se můžeme těšit v této knize, co si pro nás připravil choromyslný scénárista Garth Ennis? No přece sex! Točí se kolem něj celá kniha! Tak třeba Jesse s Tulip si užívají tzv. „králičí prázdniny“ po přepadení banky v San Franciscu... Ve Friscu se ale také chystá velký mejdan, orgie s tunou heráku, kde pozvaný může nechat ukojit své zvrácené chutě, ať už jsou jakékoliv - ani taková soulož s pískomilem tady není žádné tabu. Pořadatel Ježíš De Sade dělá čest svému zvrácenému jménu, na pořadu dne není jenom zoofilie či homosexuální hrátky…

Na scéně se objevují dva sexuální vyšetřovatelé, Bobby a Freddy, odpovědní za smrt Cassidyho přítelkyně. Ten je přirozeně celkem nakrknutý a jako jeden z mála na sex chuť nemá, spíš by se rád bestiálně pomstil. Chuť na sex zato má ale Herr Starr, člen tajemného hnutí Grál, střežícího jako například v Da Vinciho kódu tajemství Kristova rodu. Herr Starr chce dostat Jesse Custera, ale také touží po sexuálních zážitcích s lehkými děvami, což se samozřejmě může ještě zvrtnout.

Tento různorodý dějový uzel scénárista elegantně rozplétá. Přesně po vzoru Quentina Tarantina se odlišné dějové linky a různé postavy v určitém místě setkávají: nastává velký grupáč, sodomie, posléze přestřelka a divácky vděčný masakr.

. Zábava i povrchnost
V této knize najdeme pět sešitů z roku 1996 (13 až 17) vycházejících u Vertiga, odnože nakladatelství D.C. Ennis si tak může dovolit poněkud drsnější a morbidnější scénář. Ústřední hrdinové nejsou rozhodně typičtí „klaďoni“, ale když vidí něco, co se jim nezdá správné, zasáhnou. Někdy to může působit až povrchně a absurdně, na druhou stranu jinak by to asi vydávat v USA nešlo. Tak třeba to, že v celém příběhu jsou znásilňována zvířata, je podáváno jako velmi zábavná skutečnost, ale když se hrdinové dostanou do místnosti, kde se natáčí pedofilní porno, samozřejmě že správňácky zasáhnou…

Jinak scénář evokuje již zmiňovaného Tarantina, ať už v propletenosti dějových linií, ale také třeba vychytanými brutalitkami, především oblíbeným střílením lidí zblízka do hlav či jiných částí těl. Příjemné, zvrácené, zábavné, odlehčené. Vtipné narážky, rozsekávající hlášky. To vše klasicky v překladu mistra sprostých novotvarů Štěpána Kopřivy, na druhou stranu se ale čtenář někdy poněkud ztrácí.

Kresba Steva Dillona pasuje ke klasickému superhrdinskému mainstreamu, ale autor se přesto od svých kolegů odlišuje, především morbiditou. Nejdrsnější scény se ale odehrávají „mimo záběr“. Obálky pojal po svém další starý známý (ať z předešlých knih či z magazínu Crew2) Glenn Fabry.

Třetí kazatelova kniha se do jisté míry čte sama. Ano, je přímočará, někdy možná až moc. Toto dobrodružství je jakýmsi odlehčením série neposouvající dějovou linku někam zásadně dál. Možná proto by se Lovci dali označit za nejslabší ze tří u nás vydaných dílů Kazatele, přestože si samozřejmě drží velmi slušný standard. Zkrátka ukázka toho, čemu ve světě comicsu říkáme zábavná brutalita. Smát se totiž je rozhodně čemu!!!
Autor:


Autor článku: Yan

Detaily o komiksu:

Titul: Preacher / Kazatel 3: Lovci
Série: Preacher
Scénář: Garth Ennis
Kresba: Steve Dillon
Překlad: Štěpán Kopřiva
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2007
Počet stran: 128
Formát: 170 x 260
Vydavatel: Crew
BB/art
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


superHRDINOVÉ
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
08.12.2014 Jak přežít (2): Naučte svou kočku sednout na povel - 100 %
01.12.2014 Jak přežít téměř cokoli (1): Přečetl, přežil, nepoblil jsem se - 100 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!