Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

PERSEPOLIS 2

16.07.2007, autor: Mig

První – a hned nejlepší! – íránský komiks všech dob! Tímto sloganem na zadní straně se prezentuje komiks Persepolis 2. Slogan vyvolává trochu úsměv, ale nenechte se zmást, jde o velmi kvalitní zábavu pro ty, kdo hledají serióznější čtivo. Persepolis má hloubku a vážnost příběhu Mause, kresba je klonem Padoucnice, děj se odehrává v atraktivně tajemné lokalitě – v Íránu, a dotýká se v dnešní době velmi populárního a zároveň kontroverzního tématu: islám a šaríja.
. Persepolis je autobiografické vyprávění Marjane Satrapiové, které nás zavede do míst velmi vzdálených, která jsou pro oko Evropana málo známé. Naše představy o nich jsou velmi povrchní a zkreslené útržkovitými reportážemi z televizních zpráv, v lepším případě z novin. Málokdo z nás ví, jak vypadá íránský život. Slýcháváme o „jaderných rozhovorech“, o zlém prezidentovi a o spekulacích, že pokud bude někde další válka, tak tam. Nevíme zhola nic o „obyčejném“ životu. S komiksem Persepolis nahlédnete poutavou formou do neznámého světa, kde věci, které by člověk často očekával, že budou jiné, jsou stejné a věci které by očekával stejné, jsou jiné.

Z Íránu tam a zase zpátky
První díl Persepole nás provedl dětstvím autorky. Příběh začíná za doby sekulárního Rézy Páhlavího. Její rodiče jsou perzekuováni kvůli levicovým, pravděpodobně trockistickým politickým názorům. Vězení, mučení a popravy jsou součástí krutého života. Následná islámská revoluce, která byla radikální změnou, znamenala pro rodinu Satrapiů zhoršení už tak špatné situace. „Utahování šroubů“ a nadcházející válka byla pro liberálně a demokraticky smýšlející rodiče impulzem odeslat svoji dceru do Rakouska.

. Druhý díl nás provádí příběhem dívky, která se hledá, je ztracená a neví si příliš rady v těžkém životě. Pobyt v Evropě je těžký a spletitý a je mu věnovaná úvodní část tohoto dílu. V druhé části se setkáváme s Marjan znovu v Íránu, kam se vrátila. Írán se změnil, Marjane taky. V Evropě je divnou a zpátečnickou Íránkou a v Íránu je pokleslou a zkaženou Evropankou – Marjane není nikde doma.

Aktuální a čtivý
Persepolis 2 navazuje na předchozí díl, je pokračováním pro Evropana velmi poutavého příběhu, unikátní příležitostí seznámit se s něčím, co je pro dnešní dobu tak aktuální. Navíc autorka podává příběh s překvapivou lehkostí a s velkou dávkou sebeironie. Kresba nezapře Francii, kde Satrapiová žije - inspirace Davidem B. je více než patrná. Tento typ kresby je přehledný, názorný a snadno čitelný.

Persepolis je vynikající koktejl sestavený z mnoha ingrediencí, které jsou zárukou úspěšného komiksu. Příběh je natolik silný, že se koncem roku dočkáme filmového zpracování, český divák se může těšit na listopad tohoto roku. Persepolis nabízí kromě zábavy i velké poučení (což u komiksu není tak časté, že? :-)) a i proto jej lze hodnotit velmi vysoko. Po titulech jako Maus či Pod dekou tu máme další opravdu vážné téma, zpracované ve formě komiksu. Příznivci vážného komiksu se mohou radovat, protože se blýská na lepší časy – do konce letošního roku se od BB/artu dočkáme ještě jednoho příběhu z Palestiny a jednoho z Jugoslávie. Snad se nám tenhle chlebíček nepřejí…
Autor:


Autor článku: Mig

Detaily o komiksu:

Titul: Persepolis 2
Série: Persepolis
Scénář: Marjane Satrapiová
Kresba: Marjane Satrapiová
Překlad: Richard Podaný
Žánr: Ostatní (CZ).
Rok vydání: 2007
Počet stran: 180
Formát: 162 x 234
Vydavatel: BB/art
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Francie
Související články:


Intelektuální komiks
27.05.2014 Dítě s hvězdičkou: Vznikl Maus pro děti - 100 %
04.04.2012 KDYŽ ZAČALA NOC - 30 %
07.04.2008 MODRÉ PILULKY


    
Joachym


Články nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sr*čka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!