Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

CREW Č. 1

02.11.2001, autor: Vojta

Byly to temné roky. Bezútěšný a beznadějný, „ten báječný nový svět“. Svět neomezených možností a neomezené svobody. A svět bez comicsu.
SVĚT BEZ COMICSU!!! Ó můj psí bože! Demokracie přišla, zvítězila a pohřbila. Pohřbila comics. Nic nevycházelo. A pak, jako krvavý pramen života, přišla ONA a vnikla nám do žil a do mozků. CREW číslo jedna. A začal se počítat rok nula nové comicsové éry. Ámen.
Ano, jinými slovy se ta událost ani popsat nedá. Vznik Crwe byl skutečně přelomový. Po pěti letech totálního comicsového sucha, kdy vycházel ještě tak maximálně Kačer Donald a kdy se většina z nás od comicsu už definitivně odvrátila, se u nás objevil comicsový magazín orientovaný zcela a výlučně na dospělé publikum. Na publikum dospělé ať už duchem či před zákonem a pomohl tak mnoha zbloudilým comicsovým ovečkám v návratu zpátky do lůna tohoto skvělého náboženství.
A tak proto, že Crew č.1 je dnes již beznadějně vyprodána, nelze než těm z vás, kteří ji nevlastní, připomenout, jaká že byla. Přišla, 68 stránek velká, s perfektní, plasticky vykreslenou obálkou od comicsového boha jménem Simon Bisley a psal se rok 1997.
Takže, co tedy v té Crwi naleznete? Tak hlavně a především comicsy, že? A jako první se na vás vyřítí drsný, a hlavně přesný pistolník jménem Hombre. Tento evropský comics s precizní černobílou kresbou a ještě drsnějším dějem se odehrává v typickém postkatastrofickém světě s rozpadajícími se pozůstatky civilizace a spoustou bídáků, kteří si přímo říkají o pár 9mm kulek z Hombrého pistolí. Čehož se jim samozřejmě nakonec také dostane. Hodnocení: kvalitní, sevřená a rychle odsýpající drsárna (znásilnění, nikdo nemá s nikým soucit a slitování, a to včetně hlavního hrdiny – stručně: postarej se sám, zabij nebo budeš zabit).
Burton & Cyb: Příští bůh už bude lepší, je další comics z Evropy (od stejných autorů jako Hombre, ale barevný), tentokrát však zasazený do daleké budoucnosti. O co je ale technický pokrok víc napřed, o to jsou lidé (a mimozemšťané) více stejní. A o tom je také příběh těchto dvou vesmírných podvodníčků, kteří jsou najati jistým mimozemským náboženským vůdcem. Úkol zní jednoduše: Zázrak. No jo, ale znáte to: když se něco může pokazit, tak se to taky pokazí! Zde to platí stoprocentně a tak…Hodnocení: asi nejslabší comics tohoto čísla, je ale krátký, vcelku neurazí a mírné zábavy se dočkáte.
A teď už přichází hlavní tahák této Crwe a to Lobo – Pěkně prsatý propadák. To že soutěže krásy nejsou zas až tak nevinné asi tušíte sami. A právě teď začíná univerzitní soutěž krásy Miss Voluptua 95. Bohužel žádná z účastnic není tím čím se zdá být, soutěže krásy už nejsou politicky korektní a všechny mravokárce už přestalo bavit jenom o morálce řečnit a teď radši používají raketomety a granáty. Tím pádem si můžete být jisti, že Lobo, který byl pro tuto soutěž najat jako ochranka, to rozhodně nebude mít nijak jednoduché. Hodnocení: spousta nenadálých zvratů, spousta zabíjení, spousta zábavy. Příběh, který rozhodně nenudí a ukáže vám Loba přesně takového jaký doopravdy je (ovšem pouze pokud je v dobré náladě, rozuměj – nadržený).
Pérák – jediný český superhrdina, bojovník s nacisty už svou soukromou druhou světovou válku málem prohrál a tak než by padl do německého zajetí, raději zvolí neobvyklý způsob hybernace a probouzí se po 45 letech do komunistického světa vexláků, pologramotných nadřízených a lidožravých psů a poznává, že i když Němci válku prohráli, tak pravda a láska zase nezvítězily, na což pak málem dojede. První část ze tří. Hodnocení: děsivá černobílá kresba známého českého sci-fi spisovatele Ondřeje Neff a naškrábané texty (jediný český undergroundový comics s nápaditým, bývalé komunistické nešvary a lidskou povahu tepajícím scénářem). Čistý (a kvalitní) underground.
Američané nemají rádi genetiku. A ani Batman nemá rád genetiku. Zkuste si zkřížit člověka se zvířetem a máte velkou smůlu. Vaše výtvory (a Batman) vás dostanou. Genetika, křížení, zrůdy, šílený vědec a Batman. Hodnocení: tento příběh není ani tak o logice, jako o atmosféře, o velmi temné a pochmurné atmosféře. Mrazivá historka z těch nejhlubších, nejzkaženějších a nejpochmurnějších gothamských zákoutí a stínů. Pěkná, mrazivá a krátká. Takovéto historky jsou vždy krátké a vždy bez konce.
A to by bylo z comicsů všechno, ale rozhodně to není všechno co v téhle Crwi stojí za to číst. Najdete tu totiž skvěle napsané, zábavné a hlavně informacemi nabité články, po kterých jsme celých těch pět let comicsové pustoty mohli jen snít. Najdete zde rozsáhlý profil Loba, zajímavý pohled na fenomén underground comicsu, krvavou a šťavnatou recenzi na krvavý a šťavnatý comicsbook Bodycount, tehdy Horké novinky zpoza ještě nedávné železné opony a úvodník Ondřeje Neffa. Co by jste chtěli víc? Aha. Takže překlad, tisk, papír, lettering a redakční práce jsou také v pořádku.
Tak, teď už víte jak to všechno vlastně začalo. Hned napoprvé nám bylo umožněno ochutnat vyváženou a výživnou směs kvalitních comicsů a článků v pěkné úpravě..
PS: Jeden můj známý zrovna zoufale shání Crew č. 1. Říkal něco o tom, že na ní napsal recenzi aniž ji četl. Neprodal by jste mu jí někdo? Jau! Sakra! Jak se říká: Za dobrotu, palicí po hlavě!
PS 2: Pro ty z vás, kterým se nepovede si Crew č.1 někde sehnat, tu mám adresu, kde si ji můžete přečíst alespoň on-line. Naskočte si na vxp.kgb.cz/pages/comics/crew.html

Hombre: Sólo pro Hombreho
Scénář: Antonio Segura, kresba: José Ortiz, překlad: Vláďa Veverka, 12 stran

Burton a Cyb: Příští bůh už bude lepší
Scénář: Antonio Segura, kresba: José Ortiz, překlad: Vláďa Veverka, 6 stran

Lobo: Pěkně prsatý propadák
Scénář: Alan Grant, kresba: Jim Balent, překlad: Šimon Španihel, 22 stran

Pérák: Toho dne byla mlha (1/3)
Scénář: Ondřej Neff, kresba: Ondřej Neff, 8 stran

Batman: Monstra ve stoce
Scénář: Jan Strnad, kresba: Kevin Nowlan, překlad: Šimon Španihel, 8 stran

Autor:


Autor článku: Vojta

Detaily o komiksu:

Titul: Crew č.01
Série: Crew
Scénář: Alan Grant
Ondřej Neff
Antonio Segura
Jan Strnad
Kresba: Jim Balent
Ondřej Neff
Kevin Nowlan
José Ortiz
Překlad: Šimon Španihel
Vladimír Veverka
Lettering: David Horák
Studio Calibre s.r.o
Žánr: Časopis (CZ).
Rok vydání: 1997
Počet stran: 68
Formát: A4
Vydavatel: United fans
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


CREW
02.10.2012 Velký přehled časopisů s komiksy (9) - Crew 2 - Aktualizováno
29.08.2012 Kůstek 3: Čas zabíjet draky - 100 %
27.03.2012 USAGI YOJIMBO: BEZMĚSÍČNÁ NOC - 90 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!