Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

SMRT: VYSOKÁ CENA ZA ŽIVOT

01.10.2007, autor: dp

Dělat spin-offy je módní nejen v televizním, ale také v komiksovém průmyslu. Spin-off kvalitou někdy předčí originál, ale u Smrti, která se oddělila od bratříčka Sandmana, tomu tak nebude. Cílová skupina se posouvá o pár let níž, mystično ustupuje trochu stranou a zůstává příjemný příběh, který příliš nenadchne, ale ani neurazí.
. Smrt nejede ve vyjetých kolejích, ale snaží se přijít s něčím novým. Autor scénáře Neil Gaiman v příběhu nesrší šílenými nápady z všemožných okultních okruhů, ale vytváří poměrně jednoduchou, přesto zajímavou zápletku, jejíž didaktičnost však nemusí být každému po chuti. Smrt se jednou za sto let musí stát na den smrtelnou, aby pochopila, jak vysokou cenu jí lidé platí. Den přitom tráví ve společnosti puberťáka s existenciálními myšlenkami a sebevražednými sklony, z jehož pohledu je příběh víceméně sledován.

Motiv střetu dvou bytostí – jedné, která poznává život a užívá si každého kousnutí do párku v rohlíku, a druhé, která je životem otrávená – vytváří většinou očekávatelné situace a přichází se závěry, které sice rozhodně stojí za zamyšlení, ale nijak nedrásají ani neznepokojují. Zatímco sandmanovské příběhy můžete číst se zatajeným dechem ve světle svíček, Smrt: Vysoká cena za život si přečtete spíš v parku pod rozkvetlou jabloní. U Sandmana se budete mračit, budete zamyšlení a občas se fascinovaně zasmějete, u Smrti se sem tam podíváte na děti, jak si hrají s balónem, většinou se budete usmívat a párkrát se možná i uchechtnete.

. Zvolený styl civilní kresby Chrise Bachala a Marka Buckinghama odpovídá prostředí děje i celé zápletce. Ničím neoslní, ale příjemně ladí a neruší. A stejný efekt mají i hranaté obdélníkové panely, poměrně konvenčně řazené hezky jeden vedle druhého. Šílené obálky Davea McKeana, na které jsme zvyklí ze Sandmanů, se příliš nekonají.

Na atmosféru knihy vás v úvodu pěkně naladí předmluva od Gaimanovy kamarádky, zpěvačky Tori Amos – jen je trochu směšné, že její medailonek má stejnou délku. Jako bonus vás na konci knihy čeká poučný minikomiks o bezpečném sexu nazvaný Smrt mluví o životě, v němž Smrt nakreslená Davem McKeanem ukazuje jak navléct kondom a vůbec dává cenné rady. „Sex může být fakt prima, ale vážně nestojí za to kvůli němu umřít – obzvlášť, když se stačí řídit zdravým rozumem … jestli ne … no tak se brzo se uvidíme,“ říká mimo jiné s tajemným úsměvem. Potěší i krátký text rekapitulující účast Smrti v Sandmanových příbězích.

. Pokud si Smrt koupíte, bude hezkou položkou ve vaší sandmanovské sbírce, ale až si z ní budete chtít něco přečíst podruhé, zřejmě sáhnete po něčem jiném. Na druhou stranu však můžete jednou (nebo hned teď) tenhle komiks dát přečíst svému čtrnáctiletému synovi a být si celkem jistí hned několika věcmi: určitě to přečte, dobře se pobaví, možná aspoň na den přestane být tak nesnesitelný puberťák a až půjde s Evčou/Petrou/Pavlou na rande, koupí si kondom.
Autor:


Autor článku: dp

Detaily o komiksu:

Titul: Smrt: Vysoká cena za život
Scénář: Neil Gaiman
Kresba: Chris Bachalo
Mark Buckingham
Překlad: Viktor Janiš
Žánr: Sci-fi, fantasy (CZ).
Rok vydání: 2007
Počet stran: 104
Formát: 170 x 260
Vydavatel: Crew
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


Sandman
23.01.2013 Smrt 2: Sandman znovu klepe na dveře – 80 %
02.08.2012 Sandman: Domeček pro panenky (2. vyd.) - 100 %
26.02.2007 SANDMAN 5 – HRA O TEBE


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!