Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Smrt 2: Sandman znovu klepe na dveře – 80 %

23.01.2013, autor: Rézie

Kdo po léta četl Sandmana, nemusí smutnit. Smrt, nejlepší čas tvého života je druhý příběh ze série o další člence z rodiny Věčných. Stejně jako předchozí sešit, i tento je stavěn na krátkém uceleném příběhu. Zdánlivé nekonečnosti Sandmana se zde nedočkáme, vaše otázky Smrt v okamžení zodpoví.
Ačkoli by název mohl naznačovat, kdo bude v příběhu hrát prim, Smrt se nám zde paradoxně ukazuje jako vedlejší postava. I tak uhrane podoba mladé krásné dívky, především však její skutky. Je mocná, spravedlivá a i když vlastně jen průvodkyně, je důstojnou spojnicí knih. Díky ní je vcelku všední příběh hned o něco zajímavější. Hvězdami příběhu jsou Foxglove a Hazel, rocková zpěvačka a její přítelkyně. K tomu je nám navíc představen velmi úzký okruh jejich přátel. Fox a Hazel žijí vcelku spokojeně, alespoň navenek. Avšak uvnitř začínají být prázdné.

Obě ženy cítí, že něco není v pořádku, necítí se ve své kůži, ale zatím nemají potřebu své životy měnit. Do doby, kdy do všeho „jemně“ zasáhne sama Smrt a uzavře s jednou z nich zvláštní výměnný obchod. Tím je obě donutí přehodnotit svoje životní cesty. Příběh se pozvolna mění na více či méně abstraktní zápověd těchto dvou žen tváří tvář Smrti. Staneme se tak svědky trochu smutného vyprávění, dozvíme se, jak vypadá svět rockových hvězd z jiných pohledů a uvidíme hned několik různých podob lásky. Člověk by totiž nevěřil, co se v něm skrývá, když dojde na lámání chleba.

Celý svět, který obklopuje Smrt a ve kterém se odehrává isérie Sandman, je neuvěřitelně zajímavý a nabízí celou řadu mrazivých vyprávění, všemožných stvoření a postav. I když nás tato kniha nedostane o moc hlouběji do mýtického universa, tyto příběhy alespoň osvětlují nové zakroutí. Přitažlivost Gaimanových knih tkví v také tom, že tento svět je naprosto vysněný a alespoň během čtení se můžeme odprostit od šedé reality a každodennosti. A vždycky dokáže, že po dočtení poslední strany aspoň chvíli na takový svět uvěříme.

Smrt je úzký sešit plný divokých kreseb, které rozvíjejí barevné sny a neuchopitelné myšlenky postav. Temné, tlumené strany, kde se občas mihne něco křiklavého, skvěle doplňují celkovou atmosféru. Strany jsou většinou členěny do pravidelných panelů s klasickými obdélníkovými okny. Což místy působí trochu nudně, protože se dokola opakují. Tu a tam se objeví i část, která to vše nabourá a rozdmýchá. Třeba když hlavní hrdinka doslova prochází svou minulostí a dvojstrany jsou plné strnulých, nehybných vzpomínek. Nebo když Foxglove ve svých snech létá v mracích. Oživení se objevuje na správných místech, jakoby byla zkoušena naše pozornost.

Neil Gaiman je jeden z nejúspěšnějších scénáristů, kteří v současnosti píší komiksové příběhy. V jeho knihách se nikdy nesetkáte s tradičním pohledem. Naopak, nic není obyčejné a nic není nudné. Jeho snový styl Sandmana je naprosto ojedinělý. Je natolik zábavný a zvláštní, že si získal čtenáře po celém světě a to zcela jistě právem.

Gaiman je ale i úspěšným autorem prózy, spolu s Terry Pratchettem napsal knihu Good Omens pojednávající o osobitém konci světa. Úspěch měla i kniha American Gods, která popisuje boj bohů z nového hlediska: jak bude vypadat toast, když se utká Bůh Médií s Odinem? Knihy Hvězdný prach a Coralina se dokonce dočkaly i filmového zpracování. Jeden z největších lákadel na jeho tvorbě totiž je, že nic není nemožné a to na správné snílky platí v jakékoli podobě.

Hlavní linie příběhu je poměrně jednoduchá. K tomuto komiksu přistupujete s jistým očekáváním. Nad Gaimanovým vyprávěním je často třeba se zamyslet, vracet se, hloubat a žasnout na vším, co vidíte. Smrt rozhodně nemá hloupý příběh, ale je krátký. Atmosféra Sandmana je cítit, ale slaběji. Smrt rozhodně nemá špatný příběh, ale je nezvykle krátký a trochu prostý.

Délka je věc, která po jakoby nekonečném Sandmanovi čtenáře překvapí, ale není přímo slabinou komiksu. Je to spíše celkové tempo vyprávění, které je místy zdlouhavé, což se týká hlavně nekonečných dialogů i monologů. Z jedné situace se skáče do druhé, čtenář cítí, že něco přichází, ale vlastně se jen mluví a nic se neděje.

Postavám se určitě podaří ve vás vyvolat sympatie, nejsou ploché, především Hazel dokáže dojmout. A sama Smrt také poodhalí něco ze sebe, ale jen tolik, aby vás naladila na další sešit. Gaiman je spisovatel s vizí a fantazií, která se hned tak nevidí a ačkoli je příběh možná v lecčem děravý, v konečném výsledku budete stát o další sešit. Už jen proto, abyste se o Smrti dozvěděli něco víc!

Pokud máte zkušenosti se Sandmanem, zapomeňte je a užívejte si nový pohled. A pokud je to naopak váš první Gaiman, velmi rychle se na něj naladíte a poznáte, že filosofické hloubání má něco do sebe. Smrt: nejlepší čas tvého života od svých čtenářů očekává představivost a víru v nadpřirozeno v podobě, kterou jinde jen tak nenajdete. Na oplátku vám nabídne svět, kterému velmi snadno podlehnete a rádi se do něj budete vracet.
Autor:


Autor článku: Rézie

Detaily o sérii

Série: Sandman
Země vydání: USA
  Země původu: USA
Související články:


Sandman
02.08.2012 Sandman: Domeček pro panenky (2. vyd.) - 100 %
01.10.2007 SMRT: VYSOKÁ CENA ZA ŽIVOT
26.02.2007 SANDMAN 5 – HRA O TEBE


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!