
Obě ženy cítí, že něco není v pořádku, necítí se ve své kůži, ale zatím nemají potřebu své životy měnit. Do doby, kdy do všeho „jemně“ zasáhne sama Smrt a uzavře s jednou z nich zvláštní výměnný obchod. Tím je obě donutí přehodnotit svoje životní cesty. Příběh se pozvolna mění na více či méně abstraktní zápověd těchto dvou žen tváří tvář Smrti. Staneme se tak svědky trochu smutného vyprávění, dozvíme se, jak vypadá svět rockových hvězd z jiných pohledů a uvidíme hned několik různých podob lásky. Člověk by totiž nevěřil, co se v něm skrývá, když dojde na lámání chleba.
Celý svět, který obklopuje Smrt a ve kterém se odehrává isérie Sandman, je neuvěřitelně zajímavý a nabízí celou řadu mrazivých vyprávění, všemožných stvoření a postav. I když nás tato kniha nedostane o moc hlouběji do mýtického universa, tyto příběhy alespoň osvětlují nové zakroutí. Přitažlivost Gaimanových knih tkví v také tom, že tento svět je naprosto vysněný a alespoň během čtení se můžeme odprostit od šedé reality a každodennosti. A vždycky dokáže, že po dočtení poslední strany aspoň chvíli na takový svět uvěříme.
Smrt je úzký sešit plný divokých kreseb, které rozvíjejí barevné sny a neuchopitelné myšlenky postav. Temné, tlumené strany, kde se občas mihne něco křiklavého, skvěle doplňují celkovou atmosféru. Strany jsou většinou členěny do pravidelných panelů s klasickými obdélníkovými okny. Což místy působí trochu nudně, protože se dokola opakují. Tu a tam se objeví i část, která to vše nabourá a rozdmýchá. Třeba když hlavní hrdinka doslova prochází svou minulostí a dvojstrany jsou plné strnulých, nehybných vzpomínek. Nebo když Foxglove ve svých snech létá v mracích. Oživení se objevuje na správných místech, jakoby byla zkoušena naše pozornost.

Gaiman je ale i úspěšným autorem prózy, spolu s Terry Pratchettem napsal knihu Good Omens pojednávající o osobitém konci světa. Úspěch měla i kniha American Gods, která popisuje boj bohů z nového hlediska: jak bude vypadat toast, když se utká Bůh Médií s Odinem? Knihy Hvězdný prach a Coralina se dokonce dočkaly i filmového zpracování. Jeden z největších lákadel na jeho tvorbě totiž je, že nic není nemožné a to na správné snílky platí v jakékoli podobě.

Délka je věc, která po jakoby nekonečném Sandmanovi čtenáře překvapí, ale není přímo slabinou komiksu. Je to spíše celkové tempo vyprávění, které je místy zdlouhavé, což se týká hlavně nekonečných dialogů i monologů. Z jedné situace se skáče do druhé, čtenář cítí, že něco přichází, ale vlastně se jen mluví a nic se neděje.
Postavám se určitě podaří ve vás vyvolat sympatie, nejsou ploché, především Hazel dokáže dojmout. A sama Smrt také poodhalí něco ze sebe, ale jen tolik, aby vás naladila na další sešit. Gaiman je spisovatel s vizí a fantazií, která se hned tak nevidí a ačkoli je příběh možná v lecčem děravý, v konečném výsledku budete stát o další sešit. Už jen proto, abyste se o Smrti dozvěděli něco víc!
Pokud máte zkušenosti se Sandmanem, zapomeňte je a užívejte si nový pohled. A pokud je to naopak váš první Gaiman, velmi rychle se na něj naladíte a poznáte, že filosofické hloubání má něco do sebe. Smrt: nejlepší čas tvého života od svých čtenářů očekává představivost a víru v nadpřirozeno v podobě, kterou jinde jen tak nenajdete. Na oplátku vám nabídne svět, kterému velmi snadno podlehnete a rádi se do něj budete vracet.