Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

LEGENDY POLSKIE ANEB KOMIKSEM ZA NÁRODA SLÁVOU A HRANICE

22.11.2007, autor: Sakyk

O Grzegorzovi Rosinském se u nás ví především v souvislosti s Thorgalem, někdo si vzpomene i na Šinkla či Hanse a pár opravdových znalců dokáže jmenovat ještě třeba Complainte des landes perdues nebo Western. O jeho původních polských komiksech se však doposud nikdo obsáhleji nezmiňoval (něco padlo v Aarghu č. 3) a neví se o nich skoro nic. Přitom v 70. letech, tedy před svým odchodem do zahraničí, pracoval Rosinski jako výtvarný redaktor legendárního časopisu Relax a kreslil také komiksy.
Mimo esenbákovské série o kapitánovi Zbikovi, dobrodružného cyklu Pilot smiglowca, fotbalového propadáku Od Walii do Brazylii či sci-fi Najdluzsza podroz to bylo také zpracování tří pověstí z mýtické polské historie.

. První z nich vyšla v roce 1974, zbývající dvě o tři roky později. Jejich úprava byla poněkud netradiční, totiž – dvoujazyčná. Protože měly ve Spojených státech sloužit jako pomoc ve výuce jazyka a dějepisu dětí polských emigrantů, všechny texty v nich nalezneme jak polsky, tak anglicky. A to rovnou v bublinách, přičemž nejrozšířenější světový jazyk je pro snadnější orientaci vytištěn černě a polština modře. Možná odtud pochází Rosinského záliba v bublinách zasahujících do dvou sousedících obrázků, jelikož je možné je takto zvětšit a umístit do nich více textu (nehledě na to, že to vypadá velice efektně). Jelikož sešity byly úspěšné, objevily se postupně v dalších jazykových mutacích: francouzské, německé a sovětské (v SSSR to byly jedny z prvních komiksů vůbec).
. Letos na jaře je v jednom knižním souboru pod názvem Legendy polskie vydalo nakladatelství Egmont Polska jako 500. titul ve své edici Klub Swiata Komiksu. V řadě Klasika polského komiksu se tak ocitnul po boku takových legend jako Kajtek a Koko, Funky Koval či Tytus, Romek a Atomek. Jazyková variabilita knihy společně s docela nadstandardní úpravou (tvrdá obálka, barevný tisk na lesklé křídě, vázaná vazba – k dokonalosti chybí snad už jen záložka) a volbou tématu (prezentace polského státu a jeho historie) dělá z polských legend vzorovou ukázku polského komiksu a ideální dárek pro zahraniční přátele. Jistě, vylepšit by se dala spousta věcí (např. doplnit anglický překlad medailónků tvůrců, odborný text zasazující pověsti do reálného dějinného kontextu, předmluvu atd.), ale i tak se jedná o reprezentativní dílo nadprůměrné redakční úrovně, kterým bychom se mohli jen inspirovat (nabízejí se třeba Obrázky z českých dějin a pověstí).

. Horší už to je s vlastní náplní knihy, i když se pro ni najde řada omluvenek. Především musíme brát v potaz, že zde prezentované polské pověsti se – při vší úctě a sebekritice – s těmi českými nemohou příliš poměřovat (ať hloubkou či rozsahem). Dále nesmíme zapomenout na dobu vzniku – polovinu 70. let. Barbara Seidler už tak neměla k dispozici námětově nijak silný materiál a když ho navíc přetavila do scénáře poplatného schématům své doby, tj. natáhla, rozmělnila, napěchovala texty a patřičně sterilizovala, výsledek nemůže být nijak valný. K tomu přidejme Rosinského kresbu, která sice vůbec není špatná, avšak podvědomě ji budeme stále srovnávat s „thorgalovským“ standardem a nutně proto nepůsobí nijak mimořádně. Rosinski však už zde ukázal, proč o pár let později získal záplavu cen za Thorgala: ctí smysl pro detail i celek, skvěle udržuje atmosféru, tempo a dynamičnost, akční scény jsou srozumitelné. Nevyhne se však bohužel určitému . posilování naivity, která z obrázků čiší od první do poslední stránky. Což by u pověstí nemusel být problém, jenže určitá logika, respekt k souvislostem a dobová důvěryhodnost by měly být zachovány. Pak se nemůže stát, že drak lidožrout vypadá jako hasič Soptík (O smoku wawelskim i krolewnie Wandzie) nebo že královna Wanda spáchá sebevraždu jen kvůli příkazu ke sňatku od posla německého vládce Rytygiera, kterému nedlouho předtím uštědřila tvrdou vojenskou porážku (O smoku wawelskim i krolewnie Wandzie). Posluha krále Popiela připomíná spíše anglického lokaje z Windsoru 19. století (Opowiesc o Popielu i myszach) a zásoby v komoře truhláře Piasta (O Piaste kolodzieju) záhadně, bez jakéhokoliv vysvětlení, neubývají. Ale to jsou spíše drobnosti, celkově všechny tři příběhy vypadají dobře, až roztomile (Rosinski kresbu často zinfantilňuje).

Jednoduše řečeno: U pověstí se ledasjaký logický nesmysl přejde mávnutím ruky a navíc se čtenář seznámí s kusem legendární historie našich severních sousedů. Takže ve výsledku – proč ne, ale pozor, konzumovat s rozmyslem!!
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Legendy polskie
Scénář: Barbara Seidler
Kresba: Gregorz Rosiński
Žánr: Historický.
Rok vydání: 2007
Počet stran: 104
Formát: 170 x 260
Vydavatel: Egmont Polska
Země vydání: Polsko
Země původu: Polsko
Související články:


Thorgal a jeho parta
05.11.2007 THORGAL 30 – MOI, JOLAN ANEB JEN TAK DÁLE!
30.10.2007 THORGAL 29 – LE SACRIFICE ANEB PAPAPÁ, TATÍNKU!
25.09.2007 THORGAL 7 – DÍTĚ Z HVĚZD ANEB O JEDNOM NEŠŤASTNÉM POKUSU


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!