Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

VESELÉ PŘÍBĚHY ČTYŘLÍSTKU ANEB PINK QUATRO ANIMAL PARTY

07.01.2008, autor: Sakyk

Skončí cesta mořských vlků až na nezkrotné řece? Zařídí to Bruchnička a napraví omyl Velkého mága? Přebývá Mistr Šarivari v perníkové chaloupce? Je horší hodina duchů nebo velký bengál? Na všechny tyto a ještě spoustu dalších otázek odpovídají Veselé příběhy Čtyřlístku 1982 až 1984 – nejnovější, již šestá velká kniha sebraných dobrodružství slavné zvířátkovské čtveřice.
Přečtěte si i o Báječných příbězích Čtyřlístku.
. Úpravou, uspořádáním ani knihařskými parametry se růžová publikace ani o píď neliší od svých pěti předchůdkyň. Redakční práce tedy i nadále zůstává omezena na nejmenší možnou míru; zužuje se na pouhý obrázkový obsah na začátku, klasický textový na závěr, obálku příslušného sešitu před každým příběhem, předmluvu (tentokráte vycucanou snad z Bobíkova ocásku) a tradiční rodinné foto Jaroslava Němečka na poslední straně obálky. Nezměnilo se bohužel ani zvětšování původního formátu na současných 215 x 305 mm. O tom všem jsme se ale už více či méně zmiňovali minule a proto se místo opakování věnujme raději vlastní náplni knihy.

Permutace a jiná repete
V první polovině osmdesátých let dosáhl Čtyřlístek svého vrcholu. Za předchozí roky si vybudoval kultovní status a generace, která vyrostla na jeho prvních číslech, začala pomalu přenášet a posilovat jeho výlučné postavení u svých vlastních dětí. Vzhledem k omezené škále námětů to zároveň ulehčilo práci scenáristce Ljubě Štíplové: mohla je začít opakovat, variovat a kombinovat.

. Podívejme se konkrétně na příběhy v této knize (přehledový článek o ročníku 1984 naleznete zde). Máme jich tu hned pět, v nichž hlavní úlohu hraje vodní živel, dva jsou strašidelné, dva fantastické, ve dvou se cestuje časem, tři jsou založeny na Myšpulínových vynálezech, tři jsou cestovatelské, tři, řekněme, mediálně-kulturní, ve třech fungují jako dobrodružná roznětka zvířata, tři jsou z běžného života a ve dvou má zásadní roli nějaký dopravní prostředek. Často se navíc jedná o překrytí dvou či více motivů, například ve futurologickém vykřičníku Bruchnička to zařídí se cestuje do budoucnosti a Hodina duchů je duchařskou historkou z kulturního střediska.

Nejen znalci Čtyřlístku by navíc dokázali vysypat jako z rukávu starší čísla, ve kterých se zde použitý motiv objevil poprvé. Typickou ukázkou je První cena Loskuták využívající dalšího živočicha, který se náhodou dostane do vlastnictví našich hrdinů, jenže jim přinese více problémů než užitku. Tentokráte to není zuřící myš (viz č. 58 Myš, která prochází zdí), nýbrž nadávající papoušek a jedná se o jednu z nejvtipnějších historek knihy.

. Čtyřlístek na 212 stranách zkrátka ukazuje, v čem byla jeho síla. Jednotlivé příběhy nepostrádají hutný nápad, akci, humor, napětí ani šťastné rozuzlení včetně morálního ponaučení. Za přímo dokonalé vzory slouží Mixle v pixle, za jehož záhadným názvem se ukrývá Myšpulínův vynález konzervující zvuky a vůně, či Cesta mořských vlků, kde naši přátelé vytrestají dva mladé náfuky. Ljuba Štíplová tvořila jednoduché a zároveň promyšlené kouzelné příběhy, které Jaroslav Němeček dokázal překrýt něžným hávem roztomilé a účelné kresby.

Veselé příběhy Čtyřlístku jsou dobrou investicí jak pro všechny pamětníky, tak i pro současné mladší fanoušky. Ti první opráší zašlé vzpomínky v jednom kompletu (jak si ostatně určitě kdysi marně přáli), ostatní dostanou příležitost se seznámit se Čtyřlístkem v dobách jeho největší slávy a kvality.
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: 6 - Veselé příběhy Čtyřlístku 1982 - 1984
Série: Čtyřlístek - souborné vydání
Scénář: Ljuba Štíplová
Kresba: Jaroslav Němeček
Žánr: Pro děti (CZ).
Rok vydání: 2007
Počet stran: 212
Formát: 215 x 305
Vydavatel: Čtyřlístek
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Čtyřlístek
20.11.2012 Velký přehled časopisů s komiksy (15) - Čtyřlístek Speciál
11.04.2008 ČTYŘLÍSTEK – ROČNÍK 1990
09.04.2008 KOMISAŘ DRÁBEK (ZE STARÝCH ČTYŘLÍSTKŮ 1)


    
Joachym


Články nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sr*čka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!