Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

VELISLAVOVA OBRÁZKOVÁ BIBLE – PERLA ČESKÉHO „STŘEDOVĚKÉHO KOMIKSU“ (1. ÚVOD)

08.01.2008, autor: Tomáš Novák

Dovoluji si tvrdit, že svou poctivou troškou do mlýna přispěl k rozvoji současného komiksu i středověk, mj. svými obrázkovými biblemi a příběhy svatých. Rozvinuté komiksové cítění lze pozorovat i na příkladu tuzemské Velislavovy bible (Velislai Biblia picta) z poloviny 14. století. Je jednou z nejobsáhlejších středověkých obrazových knih ve střední Evropě. Podrobně vás s ní seznámím v následující trojici článků.
Pokud se o komiks zajímáte skutečně hlouběji, asi si říkáte, v které době přibližně vznikl. Pravděpodobně nejdříve řeknete, že někdy koncem 19. století v USA. Hloubavější podotknou, že něco podobného vznikalo už v 17. století v Anglii, v prostředí satirických komentářů tehdejší politické situace. Nebo prostě celou záležitost odbudete okřídleným „již staří Římané“. Dovoluji si tvrdit, že svou poctivou troškou do mlýna přispěl k rozvoji současného komiksu i středověk, mj. svými obrázkovými biblemi a příběhy svatých.

. Rozvinuté komiksové cítění lze pozorovat i na příkladu tuzemské Velislavovy bible (Velislai Biblia picta) z poloviny 14. století. Vzhledem k celkovému naskenování a nedávnému vydání na CD máme možnost zalistovat v tomto skvostném díle. Je to poprvé, co ho lze studovat a obdivovat v původní barevné verzi. CD společně s menší brožurou vydala Národní knihovna České republiky. Tento komplet lze stále ještě možno zakoupit přímo v knihkupectví Národní knihovny v budově Klementina. Cena CD s brožurou činí 95 Kč. Doporučená konfigurace počítače: Procesor Pentium a vyšší. RAM 64 MB. OS WIN 98 a vyšší (prostředí WINDOWS) nebo OS 9 (prostředí MAC). Zvuková karta.

Výjimečné dílo je možné shlédnout i na internetových stránkách Manuscriptorium. Aktuálně byla dokonce vydána v tištěné podobě pro úzký kruh vyvolených za obrovskou sumu 20 000 Kč v nákladu 199 kusů. V budoucnosti, za přispění předních českých umělců, kteří ji budou ručně kolorovat, vyjde znovu v nákladu 15 kusů a cena se vyšplhá do miliónů. Širší veřejnost snad dostane možnost ji v dalším vydání zakoupit za „příjemnější obnos“ 1500 Kč.

Velislavova bible je jednou z nejobsáhlejších středověkých obrazových knih ve střední Evropě. Neobsahuje ale jen biblické texty. Je rozdělena na následující úseky: Genesis; Exodus; Daniel; Soudců (historie Samsonova); Judit; Cyklus o Antikristovi (autor Hugo Ripelin ze Štrasburku); Obrazy z evangelií – působení Ježíše; Bůh otec, působení Ježíše, světci; Zjevení sv. Jana; Obrazy z evangelií a Skutků apoštolských se vztahem k apoštolům Petrovi, Pavlovi a Jakubovi; Svatováclavská legenda Crescente fide s určitými úpravami obsahu a dvěma stranami ze života sv. Klementa.

Parametry kodexu jsou úctyhodné. Má na šířku 25 cm a na výšku 31 cm. V současné podobě se skládá ze 188 listů se 747 vyobrazeními na 375 stranách. Původně bylo vyobrazení asi 800. Je zaznamenáno, že tento středověký kodex byl v roce 1725 majetkem křížovníků s červenou hvězdou, pak přešel do rukou Lobkoviců a byl uložen v pražské Lobkovické knihovně. Nyní jej vlastní Národní knihovna České republiky v Praze (sign. XXIII.C.24).

V následujících postřezích hodlám poukazovat na některé podobnosti a paralely se současným komiksem.

Rozvržení polí na stránce
Základním rozvržením polí na 375 stranách je ve většině případů horizontální dělení stránky na dvě stejné poloviny s doprovodnými texty. Nemysleme si, že středověk ve svých kodexech dokáže jednu stránku rozdělit na spoustu různorodých políček jako u moderního komiksu. Zároveň bychom neměli hned skepticky tvrdit, že příběhy se budou rozvíjet po jedné scéně na stránku, maximálně po dvou. Následující tabulka ukazuje všechny druhy rozložení scén a jejich počet.

.

Pokud se tedy vyjádřím staticky, autor se v 55 % případů nespokojil s předem narýsovaným schématem, tj. dvě scény na stránku, což ho z mého pohledu ctí. V pětině případů z celkového počtu dokonce zvládl poskládat na jednu stránku čtyři nebo dokonce pět scén!

. Pokud je v některých polovinách stránky více scén, v drtivé většině nejsou odděleny. Přesto existují výjimky. Ve třech případech malíř scény oddělil dvojitou svislou čarou. Pro druhý styl oddělování používal sloupoví s kulatou obloukovou klenbou. V jednom případě je to klenba s dvěma, ve druhém dokonce se třemi oblouky. Další styl je patrný na řešení kompozice snů faraóna, Josefa Egyptského, proroka Daniela nebo krále Nabukadnésara. V uzavřeném oválu po straně leží spící vypravěč a zbytek pole zabírá výjev ze snu. Existuje i jedno zvláštní rozvržení, kdy z jedné poloviny do druhé přesahuje velká socha nebo přes obě přelétají příšery. Z těchto poznatků vyplývá, že rozvržení polí nebyla pro tohoto umělce jenom banální formalita a že o něm pečlivě přemýšlel.

Příště: Krev a hrdinové.
Autor:


Autor článku: Tomáš Novák

Související články:


theoriá
12.06.2014 Yellow Kid: První komiks na světě otiskli v bulváru!
01.05.2014 Studia komiksu: Jak se čeští vědátoři vrtali v komiksech? - 50 %
08.06.2012 Komiksové publikum (12) - Závěr


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!