Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

KOČIČÍ ZLATO 1 ANEB BEVERLY HILLS 2X91A20

21.01.2008, autor: pav

Na úvod pikosekunda geologie. Pyrit, jinak kočičí zlato, nebo zlato bláznů, nerost, tvářící se na první pohled jako jedna z nejcennějších komodit, zlato. Na ten druhý však spolu s kladivem a rychlým, přesným švihem měnící se na bezcenný černý prášek. Zvláštní shodou okolností, myšlenkových pochodů a životních zkušeností pubertální hlavní hrdinky příběhu, přenese se tento příměr na problém dospívání, randění a touze schoulit se do náruče vysněného prince, tedy ne-pyrita, ale toho pravého zlatíčka.
Kočičí zlato 1, obálka.Na první pohled oceňuji tento výtvor zvoláním jedné nejmenované robotí celebrity „bylo to tak strašné, že jsem z toho málem dostal rakovinu“. Na ten druhý, související s větší dávkou tolerance, s uznáním, že nejsem cílová skupina, s nutkavou potřebou jiného bílého prášku po přečtení, a s obdivem k tvůrčí práci, říkám... ano, budiž.

Ke konci minulého roku byla částečně vyslyšena dlouholetá touha komiksových čtenářů a zájmových skupin orientujících se na asijskou kulturu z internetových auditorií po vydání manga komiksu. Hned dvě nakladatelství Alpress a Talpress vrhla na trh několik titulů. Talpress vydal korejskou odnož mangy tzv. manhwu – romantickou fantasy Deník pána démonů 1-3 a Královnin rytíř 1-3. Ač korejské, tyto komiksy ve svém subžánru mohou trochu zaplnit mezeru na trhu i v duších mangachtivých čtenářů. Alpress vyrukoval s produkcí amerického vydavatelství Tokyopop, která vydává japonskou mangu, korejskou manhwu i vlastní mangoidní věci v angličtině. Tak se čtenáři dočkali komiksové podoby dnešního celosvětového fenoménu Warcraft (zatím dvou dílů) a prvního dílu americké autorky a kreslířky Amy Reeder Hadley jménem Kočičí zlato, kresleného ve stylu manga. A tak nezbývá než konstatovat, že na tu opravdovou mangu, pomineme-li v zapomnění zapadlého, ale perfektního a vtipného spratkovitého posledního dinosaura na zeměkouli Gona (Calibre), si budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

Kočičí zlato 1, ukázka.Nemá to ještě za sebou
Ale rychle zpátky ke Kočičímu zlatu. Autorka Amy Reeder Hadley vystudovala pedagogiku, a mezi její zájmy patří zpěv, návrhářství a kreslení. Nicméně se zatím nevrhla na výchovu americké mládeže, ale na vykreslení středoškolského života. Příběh jejího premiérového autorského dílka se tedy odehrává v prostředí, které dobře zná – ve škole. Nejoblíbenější koníček hlavní hrdinky, hned po odhalování pitomců mezi mužskou populací středoškoláků, je oděvní návrhářství – že by tak trochu autobiografie?

První díl ze tří plánovaných (druhý je teprve k nahlédnutí na internetových stránkách Tokyopopu, třetí visí kdesi v nedohlednu) nám představuje Penny jako neúnavnou bojovnici za práva svých zadaných kamarádek a spolužaček. Bojovnici za právo nedělat ze sebe pometlo a loutku ze strany pubertálních, nevyspělých, pokryteckých a falešných spolužáků. Přitom sama lehce osamělá, s hlavou plnou závažných problémů, touží po svém vysněném příteli. O ději se nemá cenu příliš rozepisovat, téměř žádný tu není.

Kočičí zlato 1, ukázka.Žánrové zařazení drama / humor / romance je v tomto případě stejně plytké jako celý příběh. Tyto tři škatulky jsou zde totiž vyjádřeny dohromady asi na třech stránkách a ve třech větách: drama – smrt matky „někdy kdysi“, humor – chlupaté podpaží učitelky, romance – nesmělý první polibek ke konci. Mezitím spousta blábolů o tom (a pardon, že se pořád opakuji), jací jsou ti kluci pitomci, jak nic nestíhám, jak je mi občas smutno, jaké šaty navrhnout atd. Ze všeho nejvíc mi příběh připomenul kdysi téměř kultovní americký seriál Beverly Hills, ovšem v komiksové podobě nutně ochuzený o ty největší dramatické špeky a zvraty. Je třeba však podotknout, že ač na tzv. Bé Háčko každý nadával, druhý den po odvysílání dalšího dílu si lidi klepali na čelo a zároveň citovali nejlepší hlášky.

Kresebně na tom autorka taky není zrovna nejlíp, veškerou svou tvůrčí sílu vyčerpala na obálku, zbytek, až na sem tam manga ksichtík, působí velmi odfláknutě.

Technické zpracování zcela odpovídá kvalitě a úrovní celého díla, občas nějaká chyba, nevyplněná bublina a opravdu halucinogenní rastrování. Jako bonus nám autorka představí tři opravdové, vlastním mozkem navrhnuté kostýmky. Ještě, že to má lord Versace za sebou, jinak by obrátil vlastní pletací jehlice však vy víte proti komu a čemu.

Přesto na závěr znovu podotýkám, přes veškerý cynismus zde vyjádřený, že nepatřím, jak už jsem zmínil, mezi cílovou skupinu, pro niž byla tahle publikace stvořena a vydána. A dokážu si i dokonce představit, že si Kočičí zlato (stejně jako svého času zmíněné Beverly Hills) své fanoušky najde.
Autor:


Autor článku: pav

Detaily o komiksu:

Titul: Kočičí zlato 1
Série: Kočičí zlato
Kresba: Amy Reeder Hadley
Překlad: Ondřej Duha
Žánr: Manga.
Rok vydání: 2007
Počet stran: 192
Formát: 125 x 188
Vydavatel: Alpress
Země vydání: Česká Republika
Související články:


manga
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizováno
04.03.2014 Slabý odvar z Bible neosloví ani nenadchne - 30 % - Aktualizováno
04.06.2013 Macbeth: Prokletí divadelní hry pokračuje i v komiksu - 60 %


    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!