Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

CREW Č. 17

03.01.2002, autor: Vojta

Dnes nás nečeká další hluboký ponor do naší moderní komiksové historie, místo toho si zaplaveme v nehlubokých vodách, které ještě nejsou staré ani jeden rok. Podíváme se na Crew č.17. K tomu, aby jsme ale pochopili celé pozadí jejího vzniku, je nutno se vrátit až do září roku 2000. Tehdy totiž vyvrcholila hluboká krize Nakladatelství a vydavatelství CREW, zapříčiněná dlouhodobými neshodami mezi dvěma frakcemi vedení této společnosti. To, v čem spočívaly, zde nebudu rozpitvávat, protože dvě verze, které jsem slyšel, se od sebe dost odlišují a tím pádem…
Ať tak či tak, všechno bylo vyřešeno . rozchodem, při kterém společnost CREW připadla jejím redaktorům a část původních majitelů Crwe založilo vydavatelství Calibre. Tyto dva subjekty si pak rozdělily i celou plánovanou produkci Crwe a vydaly se každý svou vlastní cestou. S jediným problémem: na tom, co kdo v budoucnu vydá, se obě společnosti dohodly vcelku hl adce, ale na jeden titul se bohužel nedostalo. A to na samotnou vlajkovou loď, na magazín Crew, který Calibre odmítlo a vydavatelství Crew na ní již neměla dost sil a chuti (zkuste si takový časopis vydávat čtyři roky, to by vás taky přešel humor). Naštěstí se objevil jeden komiksový fanda, který organizoval komiksové soutěže a setkání již za komunistů a také stál při zrodu Crwe jako takové. Jmenoval se Vláďa Veverka a rozhodl se, že červenou Crew zase rozjede. Výsledkem tohoto kroku je vydání Crwe č. 17 (to se psal 25.leden 2001). A pak se nějak zasekl. A pak… no, to už přece víte. Crew č.18 přeci jenom nakonec vyšla. Teď však už k samotnému obsahu sedmnáctky.


Sin City – Jenom další sobotní noc. Tento kratší příběh z geniální série Sin City vám zase jednou ukáže Marva jako toho nejtvrdšího bouchače ve městě. Tentokrát si o jeho pozornost řeklo několik studentíků, kterým se zachtělo upálit si pár bezdomovců. A to byla VELKÁ chyba. Marv je totiž spravedlnost sama.
Hodnocení. O tomto příběhu (ve kterém se jen tak mimochodem mihne i John Hartigan – hlavní hrdina Toho žlutého parchanta) lze říci (už zase) jenom jedno. Pro všechny příznivce Sin City (a kvalitního komiksu vůbec), je koupě této Crwe absolutní povinnost.
Batman/Darkness. První část (ze tří) crossoveru, který byl v Crwi slibován již docela dlouho (původně dokonce jako Modrá Crew), nám úplně poprvé v našich zemích představil Darkness (Temnotu), jednu z nejúspěšnějších zahraničních sérií. Prostě a jednoduše, nositel Temnoty Jackie Estacado se objevil v Gothamu, aby pro svého šéfa ovládnul místní podsvětí. To se brání seč může, nicméně je mu to houby platné. Naštěstí je tu ještě Batman, vždy připravený chránit „nevinné“. Takže. Boj začíná? Uvidíme v další Crwi.
Hodnocení. Vzhledem k tomu, že se příběh teprve rozjíždí, vám toho o kvalitě scénáře zatím moc neřeknu. Akorát pochválím velmi pěknou kresbu Marca Silvestriho a Davea Finche.
Devlin Waugh – Krvavá lázeň. Podmořské vězení Aquatraz. Nejpřísněji střežené vězení na světě se díky své odlehlosti a nepřístupnosti stalo během několika hodin obrovskou pastí pro všechny ve svých útrobách. Stačil jediný upír a místo sedmi set nebezpečných vězňů tu najednou je sedm set upírů, bytostí proti kterým vypadá i Pikachu jako plyšový medvídek. A tak úkol postavit se této hordě zůstává na Devlinu Waughovi, homosexuálním vatikánském zabijáku všech nečistých stvoření. A jediný způsob jak to provést je zabíjení, zabíjení a… zabíjení. K čemuž se nejlépe hodí zbraně VĚTŠÍHO kalibru.
Hodnocení. Již třetí část (ze čtyř) příběhu ze světa Soudce Dredda. Ten se zde ale neobjevuje, protože kromě něj existují i jiní hrdinové, kteří si dokázali vydupat své vlastní příběhy. A jedním z těchto hrdinů je i Devlin Waugh. A je nutno říci, že oprávněně. Už i jen jeho samotná osobnost je natolik zvláštní, že si ihned přitáhne vaši pozornost (a to nejen tak, jak si myslíte vy buzíci), příběh je rychlý a akční a jsou v něm používány hned tři rozdílné kresební styly v závislosti na tom jaký typ děje mají zrovna vykreslit. Celkově se jedná o dosti kvalitní komiks, kterému vadí pouze postupné dávkování a to, že stále se ještě nedostalo na závěrečnou část.
Stratos 03. Planeta Země. Budoucnost. Bohužel i v této budoucnosti jsou přírodní národy považovány za méněcenné divochy a mocní tohoto světa stále neztratili nic ze své arogance k obyčejným lidem. Pak stačí být jedním takovým obyčejným človíčkem který se dostane v nesprávný čas na nesprávné místo a… znáte to. Takže až vám někdo nabídne rekreační pobyt zdarma, pokud se budete starat o chod toho rekreačního centra kde se to zrovna máte rekreovat, tak… doufám, že víte kam ho poslat. A to i kdyby to byl váš nadřízený.
Hodnocení: Tento komiks (který se do této Crwe dostal jako náhradník – za co, to nevím) je příjemně udělaným varováním před nástrahami, které by se mohly stát i vám. Nic víc, nic míň.
Kromě komiksů si v této Crwi můžete ještě přečíst kvalitně udělaný profil Darkness (od Jirky Pavlovského), reportáž z ComiCZ Conu 2000, aktuality ze zahraničí a dnes již známý úvodník Vládi Veverky.Překlad, tisk, papír, redakční práce jsou OK. Bohužel, nepřítomnost Calibre jakožto grafického studia způsobila po grafické stránce návrat k vzhledu Crwe 1 až 6, který k naší smůle není tak kvalitní jako ten používaný později. Stejný problém pak nastal i u leterringu Batman/Darkness a hlavně Sin City, kde jsou použity, do komiksu se příliš nehodící, strojové fonty. Doufejme, že se jedná pouze o potíže spojené s novým rozjetím Crwe a u dalších čísel to již bude lepší.No a na závěr? Spousta kvalitního čtení jenom za jednu stovku. Jenom blázen by to nebral. Takže jděte a… a vy už víte, co jsem tím chtěl říci.

Sin City – Jenom další sobotní nocScénář: Frank Miller, kresba: Frank Miller, překlad: Štěpán Kopřiva, 17 stran

Batman/Darkness (první část ze tří)Scénář: Scott Lobdell a Jeph Loeb, kresba: Marc Silvestri a Dave Finch, překlad: Jiří Pavlovský, 11 stran

Devlin Waugh – Krvavá lázeň (třetí část ze čtyř)Scénář: John Smith, kresba: Sean Phillips, překlad: Petr Litoš, 18 stran

Stratos 03Scénář: M. Prado, kresba: M. Prado, 8 stran

Autor:


Autor článku: Vojta

Detaily o komiksu:

Titul: Crew č.17
Série: Crew
Scénář: Scott Lobdell
Jeph Loeb
Frank Miller
M. Prado
John Smith
Kresba: Dave Finch
Clarence Lansang
Danny Miki
Frank Miller
Sean Phillips
M. Prado
Mark Silvestri
Joe Weems V
Překlad: Štěpán Kopřiva
Petr Litoš
Jiří Pavlovský
Vladimír Veverka
Žánr: Časopis (CZ).
Rok vydání: 2001
Počet stran: 64
Formát: A4
Vydavatel: Comics Art Publishers
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


CREW
29.08.2012 Kůstek 3: Čas zabíjet draky - 100 %
27.03.2012 USAGI YOJIMBO: BEZMĚSÍČNÁ NOC - 90 %
27.12.2011 VĚČNÁ VÁLKA - 100 %


    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!