Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

NAUČTE SE KRESLIT MANGA - 90 %

01.05.2012, autor: Mrs. Rickman

Naučte se kreslit manga od Keitha Sparrowa, nadšeného kreslíře komiksů a ilustrací, je příručkou pro všechny, kterým už nestačí bavit se mangou pouze pasivně, ale chtěli by teď zapojit vlastní kreativitu a naučit se, jak tradiční manga postavičky správně kreslit.
Pestrobarevná obálka knihy by mohla naznačovat, že se snad jedná o dětskou publikaci, tak tomu ale v žádném případě není. Kniha Naučte se kreslit manga dobře poslouží každému, kdo má chuť naučit se manga styl kreslení. V úvodu se dozvídáme něco málo o historii mangy, jelikož se ale nejedná o dílo, které by nás mělo zahltit daty a jmény, není těchto údajů mnoho. Koho to mrzí, vždycky si může vyhledat příslušné informace v jiných zdrojích. Díky tomuto omezenému úvodu do tématu nebudou ani mladší kreslíři odrazováni pocitem, že si právě koupili další učebnici, kterou bude sakra těžké se prokousat.

Od úvodu autor přechází přímo ke kapitole o výběru vhodných pomůcek ke kreslení. Vše je pojato spíše formou doporučení, avšak je evidentní, že pokud chceme brát kreslení skutečně jako seriózní koníček, je třeba něco investovat i do materiálu, abychom získali co nejlepší výsledky svého úsilí. Druhy papíru, tužky, gumy i fixy a pomůcky k vybarvování jsou popsány velmi detailně, tudíž se zde každý velmi dobře obeznámí se vším, co je třeba nakoupit. Tato část knihy zároveň obsahuje i mnoho užitečných rad ohledně toho, jak pomůcky v budoucnu používat a proč je nutné kupovat právě tyto konkrétní druhy materiálu.

Dále již následují první lekce samotného kreslení a první zkouška vlastního uměleckého cítění čtenáře/kreslíře. Začínáme s alfou a omegou celého kreslení obecně, a to s anatomií lidského těla. Zde je postava samozřejmě stylizována méně realisticky – jako manga postavička – velmi hubená a drobná postava s velkýma očima a často netradičním účesem, to je nutné brát na vědomí – nelze se orientovat dle skutečných osob. Jelikož je celá kniha poměrně tenká na to, aby se dalo vše projít detailně, je i anatomie celkem stručnou kapitolou. Proto je zjevné, že pro člověka, který nemá žádné základy realistické kresby, může být docela tvrdým oříškem. Mám totiž za to, že aby kdokoli mohl začít tvořit kresby stylizované, musí nejprve zvládnout alespoň základy kresby realistické. Možná se pletu, ale pár stránek pro nácvik kreslení postavy v základní poloze se mi zdá poněkud málo. Hned z tohoto místa se totiž přesouváme k vytváření jednotlivých pozic a postojů těla, což není vůbec jednoduché. Máme tu některé typické pozice jak pro mužské, tak pro ženské postavy. Nalezneme zde klidnou chůzi, běh, sedící postavu i postavu bojovníka s mečem. Čtenář by při budoucím využívání těchto dovedností měl mít na mysli také to, že každý postoj vyjadřuje jinou náladu, situaci, povahu člověka – dobrá ilustrace těchto zákonitostí je nám poskytnuta na konci kapitoly.

Další kapitola knihy se blíže věnuje kresbě obličeje. Opět, stejně jako u postav, se začíná od jednoduchých kontur tváří bez specifického výrazu (zepředu a z profilu) a pokračuje se k mimice, která vyjadřuje různé druhy emocí. Opět, jako tomu je i v dalších částech knihy, je dodržováno dělení na ženské a mužské postavy. Co se týče rozmanitých výrazů a emocí, máme tu k dispozici skutečně rozsáhlý trénink. Co je lehce nelogické, je řazení – až na konci kapitoly se dostáváme ke kreslení detailů - uší a očí zvlášť. Stejně tak je sem zařazeno doporučení zkoušet rozmanité výrazy stále na stejných obličejích a až později na různých typech postav – standardně postupující čtenář tak tedy může být mírně překvapen.

Třetí část je celá zasvěcena ztvárnění vlasů – za to si publikace jistě zaslouží plusové body, neboť vlasy jsou něčím, co je v kreslení mangy neradno opomínat – často jejich barva a styl účesu vypovídá mnohé o samotné osobnosti hrdiny. Velice dobře je tento jev vysvětlen v závěru celé části, kde nám autor podává jakési shrnutí obsahu kapitoly. K tréninku kreslení vlasů snad nemám výhrad – najdeme zde všechny typické účesy manga postaviček i s jejich zářivými barvami a výrazným stínováním.

Další dvě části se zabývají kresbou rukou, paží a nohou a chodidel. Opět se vyskytují menší peripetie s řazením – v minulosti se již kreslila celá postava a teprve nyní autor přichází s takto obtížnými a zásadními prvky? Zvláštní. Rozhodně bych upřednostnila zařazení tohoto důležitého tréninku hned na počátek celé knihy, stejně jako celá řada čtenářů, kteří hodlají dle knihy postupovat a jsou zvyklí knihy procházet krok za krokem. Na druhou stranu jsou tyto kapitoly opět zpracovány velice dobře. Každá část elegantně zvládá projít kresbou těchto částí těla od samotných základů až po úchopy a velice specifické polohy rukou a nohou. Jsou zde rovněž obsaženy šikovné tipy, jak si celý postup rozplánovat a zjednodušit. Jsem přesvědčena, že dle tohoto návodu nakreslí po nějakém tom tréninku pěknou a proporční dlaň nebo chodidlo i člověk s minimem talentu.

Šestá kapitola nám objasní, jak správně kreslit oděvy. Naučí nás kreslit celý „outfit“, což je úkol poměrně obtížný, protože druhů a stylů oblečení je nepřeberná řada. Autor se těchto nástrah ale vůbec nezalekl a podává užitečný průřez všemožnými styly – od historie k současnosti, od fantazie k realitě. Zároveň čtenář snadno může začít vymýšlet své vlastní oblečení – jen co se prokouše touto lekcí. Velmi dobré je také vysvětlení textury a stínování oděvů – další obtížné součásti kreslířského umu. Stejně jako u vlasů je nutno zaznamenat, že oblečení má často svůj hlubší význam – dá se z něj vyčíst mnohé o postavě komiksu.

V neposlední řadě autor zařadil také část věnovanou doplňkům. Zde si může každý prověřit svou schopnost koncentrovat se na detaily a zároveň může dát prostor své fantazii a pro postavy vymyslet doplňky dle svého gusta – v knize je obsažena pouze jakási základní nabídka těch elementárních a pro mangu nejtypičtějších doplňků.

Tři krátké kapitoly o zvířatech, zbraních a dopravních prostředcích uzavírají celou knihu. Svým rozsahem dávají najevo, že se nejedná o nejzásadnější témata kresby, ale přesto jsou zpracovány pěkně a srozumitelně. Zejména oceňuji vystižení typické roztomilosti a nekonvenčnosti (jak v tvarech, tak v barvách a dalších aspektech) některých manga zvířátek a výuku jejich kreslení krok za krokem. Další dvě oblasti jsou také velice zdařile vysvětleny – užitečná ukázka toho, jak se dají zbraně a dopravní prostředky nakreslit přiměřeně realisticky, ale zároveň stylizovaně a kreativně.

Celkově vzato, tato publikace mne velmi oslovila a mile překvapila. Je evidentní, že autor je v dané oblasti skutečným odborníkem a na jeho kresbách a způsobu výuky manga kresby je to znát. Kniha je srozumitelná a zvládnutelná i pro začátečníky, pokud ovšem budou mít dostatek trpělivosti a budou pečliví. Umím si dobře představit, že po důkladném prostudování všech kapitol a po pár hodinách strávených nad kreslením se mezi námi může vynořit mnoho nových a nadějných tvůrců manga komiksů (kdoví, možná se díky této příručce pokusím o nějaký manga počin i já sama). A tím dle mého názoru splňuje kniha Naučte se kreslit manga svůj účel lépe než dobře a její koupi mohu vřele doporučit.
Autor:


Autor článku: Mrs. Rickman

Související články:


manga
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizováno
04.03.2014 Slabý odvar z Bible neosloví ani nenadchne - 30 % - Aktualizováno
04.06.2013 Macbeth: Prokletí divadelní hry pokračuje i v komiksu - 60 %


    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!