Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Superman: Rudá hvězda - 100 %

14.06.2012, autor: Peter Garand

Ve chvíli, kdy jedna z nesčetných vesmírných civilizací dospěje ke svému zániku, uloží vědec Jor-L svého syna do záchranného modulu a zahájí odpočítávací sekvenci. Kdyby to udělal o dvanáct hodin dříve, dopadl by modul nedaleko amerického městečka Smallville ve státě Kansas. Namísto toho Kal-Lova loď minula americký kontinent a zřítila se nedaleko zemědělského družstva v samotném srdci Ukrajiny. V tu chvíli se Sovětský svaz stal jedinou opravdovou supervelmocí.
Blíží se konec 50. let 20. století. Politické vztahy dvou supervelmocí, Ameriky a Sovětského svazu, uvázly na bodu mrazu. Jednoho rána se objeví ve zprávách informace, ze které celé Spojené státy zachvátí panika. Sovětský svaz má novou zbraň. A ta zbraň se jmenuje Superman. Jeho pravé jméno je tajné. Ví se jenom to, že přišel z vesmíru, má nadlidskou sílu, dokonalý sluch, rentgenový zrak a umí létat. Po počátečním pocitu ohrožení se ale ukáže, že Superman je srdečný poctivý dělník usilující o dobro lidu, bez výjimky pomáhající každému, kdo je v nouzi. Zkrátka a dobře, správný komunista každým coulem.

Po smrti Josifa Stalina nastupuje na jeho místo s jediným cílem - odstranit bolest a hlad a přinést světu opravdový mír. Sovětský svaz vedený novým supervůdcem se topí v blahobytu a pod jeho rudou vlajkou s ním kráčí celý zbytek světa, zatímco osamocená zpátečnická Amerika, poslední bašta zahnívajícího kapitalismu, směřuje k všeobecnému ekonomickému úpadku. Po vraždě Richarda Nixona usedá v Bílém domě John Fitzgerald Kennedy, který má se svým alteregem z naší dimenze společné především to, že boj s komunismem mrší úplně stejně, a tak se obrací s prosbou o pomoc k jedinému člověku, který dokáže Spojené státy zachránit - k Lexu Luthorovi.

Dobrá, po zbytek recenze si tuhle propagandistickou hatmatilku odpustím. Superman: Rudá hvězda vzešel z kolébky DC Comics Elseworlds, edice, která se zabývá alternativními příběhy známých superhrdinů. Za všechny jmenuji Batman: Leatherwing (Batman pirátem), trilogie Batman and Dracula (Batman upírem) nebo Kingdom Come, který u nás vyšel pod názvem Království tvé. Okamžitě poté, co jsem si přečetl anotaci Rudé hvězdy a zjistil, že také patří do zmiňovaných Elseworlds, jsem si představil Supermana coby brutálního nezničitelného Superstalina. Muže, který drtí zrádné imperialisty jediným úderem své ocelové pěsti a slyší šustit buřičský pamflet přes půlku zeměkoule.

Nicméně jsem se mýlil. Mark Millar vzal nejlegendárnějšího amerického superhrdinu se všemi jeho povahovými rysy a k jeho nadlidským schopnostem přidal ještě mesiášský komplex. Protože drahý báťuška Stalin udělal při své vládě několik drobných chyb, rozhodl se Superman, že je napraví a vytvoří skutečný ráj - zemi opravdového komunismu, bez hladu, utrpení, kde každý bude mít práci, kde nezaprší, pokud není stoprocentní jistota, že mají všichni deštník. A komu se to nebude líbit, stačí drobná operace mozku, a z rebelujícího živlu je rázem poslušný hodný robot. Proč také ne, když je to v zájmu dobra? A kdo o něm může vědět víc, než právě Superman?

Bez vražd, bez válek a bez konfliktů se pomalu ale jistě jeho říše rozšiřuje do celého světa a stává se dalším děsuplným totalitním systémem, snad ještě horším, než za vlády paranoidního Josifa Stalina. Nicméně Stalin měl oproti Supermanovi jednu velmi zásadní nevýhodu. Byl to obyčejný člověk a mohl zemřít. Zato Superman v Millerově podání je génius v každém oboru, který dokáže přelouskat kompletní vydání Encyklopedie Britannicy rychleji než Johny Pětka, svým rentgenovým zrakem dohlédne i tam, kde nestačí štěnice a kamery tajné policie, a slavné „rychlejší než letící kulka“ nahradilo „rychlejší než myšlenka“. Vševědoucí, nestárnoucí, nesmrtelný. Dokud žije Superman, žije i teror.

Millar se nedistancoval ani od ostatních postav univerza DC Comics, takže se setkáme například i s Wonder Woman nebo Green Lanternem. Nicméně - na alternativních příbězích jsem vždycky miloval, že můžu pozorovat staré známé hrdiny, jak se dokážou vypořádat s novou, naprosto nečekanou situací nebo jak se hroutí jejich morální zásady pod tlakem nových okolností. A zatímco původ Wonder Woman nebo Green Lanterna Mark Millar v podstatě zachoval (nepočítáme-li Alana Scotta jako prvního a původního Green Lanterna), rozhodl se, že překope historii jednoho z největších komiksových hrdinů, které kdy země nosila.

Batman je Rus. Od okamžiku, co byli jeho rodiče zavražděni šéfem NKVD, nachází útočiště v moskevských kanálech, což jsou sice totožné okolnosti vzniku, nicméně problém je v tom, že to ani přesto NENÍ Batman! Není to Bruce Wayne kterého známe, je to dočista nová postava! Znamená to snad, že v Gothamu běhá druhý Batman? Nebo snad vinou krachující americké ekonomiky přišel Thomas Wayne o peníze a nemohl si dovolit lístky do divadla? Divné. Na druhou stranu nemůžu tvrdit, že Batman vyrůstající v totalitním režimu mi nepřipadá zajímavý. Naopak - je to natolik dobré téma, že si Millar mohl netopýřího muže v Rudé hvězdě odpustit a věnovat mu vlastní samostatný komiks.

Za sebe musím říct, že po přečtení komiksu Superman: Rudá hvězda se ve mně usadil neodbytný pocit nespokojenosti. Nikoli nespokojenosti nad dějem nebo vizuální stránkou. Nýbrž nespokojeností z toho, že toho bylo málo. Hrozně bych si přál, aby byl komiks delší. Abychom se dozvěděli, jak vypadalo Supermanovo dětství v zemědělském družstvu na Ukrajině, jak se rozvíjel jeho vztah s krásnou rusovlasou Lanou, zajímal by mne život ruského Batmana živořícího coby děcko v moskevských kanálech.

Třebaže moje recenze doposud vyznívala dost jednostranně, ani Amerika z toho nevyjde s čistým štítem. Superman: Rudá hvězda je praktickou ukázkou nesmyslné rivality mezi východem a západem za studené války. Hrou všehoschopných pitomců posedlých mocí, ochotných obětovat cokoli, jen aby mohli zvítězit. V Millarově podání se ze Supermana stává nezničitelný symbol komunistické diktatury, z Batmana zástupce anarchie a chaosu a z Lexe Luthora poslední naděje na přežití demokracie.

Superman: Rudá hvězda. Vynikající komiks. Není co dodat.
Autor:


Autor článku: Peter Garand

Detaily o komiksech:

Titul: Superman: Red Son
Série: Elseworlds
Scénář: Mark Millar
Kresba: Dave Johnson
Kilian Plunkett
Žánr: Akční, superhrdinové.
Vydavatel: DC Comics
Země vydání: USA
Země původu: USA

Titul: Superman: Rudá hvězda
Scénář: Mark Millar
Kresba: Dave Johnson
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2012
Počet stran: 168
Vydavatel: BB/art
Země vydání: Česká Republika
Související články:


SuperMan
01.09.2014 První Superman: Zničí auto a ztrapní se před svou holkou - 60 %
02.07.2014 Superman Action Comics 3: Zachraňte Supermana! Topí se v guláši nápadů - 40 % - Aktualizováno
16.06.2014 Superman Action Comics 2: Scénárista všechno naťukne, ale nic nedopoví - 80 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!