Upozornění: Text byl mírně zkrácen.
Aktualizace 31/1/2022: Text perexu a recenze byl upraven.
(

Z podobně zaměřených popularizačních knížek se poprvé poutavým způsobem dozvídají základní mýty a fakta o dějinách Českých zemí. Jako například to, že jméno Praha dostalo naše hlavní město po prahu, který tesař právě vysekal z klády. Nebo že císař Zikmund je liška ryšavá a také Kozinovo proroctví „Lomikare, do roka a do dne tě zvu na Boží soud.“ Dovolím si tvrdit, že právě z tohoto komiksu zlidověla vtipná Nosočistoplena.
Komiks začíná deseti pověstmi, pak pokračuje příběhem o knížeti Václavovi, dále zde nalezneme 16 meziúvodníků s celostránkovým obrázkem a 10 dalších pověstí prokládaných 39 historickými příběhy důležitých osobností a událostí českých dějin. Komiks je zpracován formou stripových řádků, pod kterými je text, občas se v okénku objeví bublina.
Jednotlivé příběhy jsou vždy pouze na dvě stránky knihy, pouze s jednou výjimkou, a tou je příběh O mírovém poselství Jiříka z Poděbrad, který je rozložen na čtyři strany. Zvolený způsob dvou stran komiksu o jedné osobnosti nebo o jednom tématu nutí autory vystihnout na malé ploše stručně to podstatné. Někdy není řečeno vše, jindy naopak je zmíněn zbytečný detail a jsou vidět stopy po natahování.
Vyprávět dějiny formou obrázků, kdy proti sobě stojí názory a argumenty soupeřících stran, dokumenty a fakta, je nelehký úkol. Pro někoho jsou některé detaily důležité, pro jiné nikoli.
Komiks se snaží zábavnou formou přiblížit základy historie a tento úkol se mu nadmíru daří, o čemž svědčí již osmé upravené a rozšířené vydání a stovky tisíc prodaných výtisků. Takový bestseller je pro každý národ požehnáním, takto se totiž samovolně formuje historické povědomí národa v současnosti.
Malíř Jiří Kalousek má kromě těchto Obrázků na svědomí také komiksy Čtyři jako pes, Honba za motorkou nebo Otazníky detektiva Štiky, které vycházely v tehdejších časopisech Sedmička pionýrů, Pionýr, Větrník a Filip nebo Ohníček. Rovněž ilustroval například knihu S malířem kolem světa. Je autorem animované podoby večerníčků O Dorotce, O Kubovi a Stázině a Huga z hor.
Doprovázející text psal zprvu spisovatel Zdeněk Adla a poté redaktoři Mateřídoušky Jiří Černý a Pavel Zátka. Text se nachází pod obrázky a není příliš dlouhý, maximálně na dva řádky, zbytečně neopakuje ani věci nakreslené, ani v bublinách, textu v bublinách je poskrovnu a neruší.
Komiks vznikl původně v nelehké době, avšak propaganda se na knize projevila jen v malé míře.
Komiksové zpracování dějin je vynikající začátek pro seznámení se složitou a bohatou historií našeho národa. Mělo by sloužit jako odrazový můstek pro hlubší studium slavné minulosti českých zemí.