Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Obrázky z českých dějin a pověstí (8. upr. vyd.) - 80 % - Aktualizováno

02.09.2012, autor: Já

Fenomén a legendární komiks o české historii? Ano máme. Povedený nebo brakový? To bude předmětem tří článků o komiksovém bestselleru, který zná skoro každý. V této první části najdete recenzi, za týden prozkoumáme podaná historická fakta a poslední článek opět v neděli bude o tom, co se naopak povedlo na výbornou a jak se na komiksu podepsala doba vzniku.
Upozornění: Text byl mírně zkrácen.

Původní Obrázky z českých dějin a pověstí začaly svoji kariéru v Mateřídoušce za minulého režimu a už tehdy vyvolaly takový ohlas čtenářů, že příběhy vyšly jako kniha. Autoři se v úvodu vyhýbají označení komiks, hovoří pouze o obrázcích. Jak také jinak, u moci byli komunisté a comics byl imperiální výmysl zaměřený proti pokojně pracujícímu lidu. Avšak vyhýbání se označení komiks je patrné i v nejnovějším vydání, bohužel i dnes není toto deváté umění ještě autory vnímáno tak "prestižně," aby se k němu přihlásili na titulní stránce.

Z podobně zaměřených popularizačních knížek se děti poprvé poutavým způsobem dozvídají základní mýty a fakta o dějinách Českých zemí. Jako například to, že jméno Praha dostalo naše hlavní město po prahu, který tesař právě vysekal z klády. Nebo že císař Zikmund je liška ryšavá a také Kozinovo proroctví „Lomikare, do roka a do dne tě zvu na Boží soud.“ Dovolím si tvrdit, že právě z tohoto komiksu zlidověla vtipná Nosočistoplena. Na druhou stranu si také dítko může mylně domyslet, že Vyšehrad byl osídlen dříve než Pražský hrad. Avšak to není chyba knihy, ale samotné pověsti.

Komiks začíná deseti pověstmi, pak pokračuje příběhem o knížeti Václavovi, dále zde nalezneme 16 meziúvodníků s celostránkovým obrázkem a 10 dalších pověstí prokládaných 39 historickými příběhy důležitých osobností a událostí českých dějin. Komiks je zpracován formou stripových řádků, pod kterými je text, občas se v okénku objeví bublina.

Jednotlivé příběhy jsou vždy pouze na dvě stránky knihy, pouze s jednou výjimkou, a tou je příběh O mírovém poselství Jiříka z Poděbrad, který je rozložen na čtyři strany. Zvolený způsob dvou stran komiksu o jedné osobnosti nebo o jednom tématu nutí autory vystihnout na malé ploše stručně to podstatné. Někdy není řečeno vše, jindy naopak je zmíněn zbytečný detail a jsou vidět stopy po natahování a vaření z vody. Konkrétní příklady pro jejich četnost uvedu v příštím článku.

Vyprávět dějiny formou obrázků, kdy proti sobě stojí názory a argumenty soupeřících stran, dokumenty a fakta, je nelehký úkol. Pro někoho jsou některé detaily důležité, pro jiné nikoli. Kritické analýze faktů a věcí, které v komiksu chybí, se budu věnovat příště.

Srovnání 8. upraveného a rozšířeného vydání (2011) s 2. vydáním (1982)

V novějším vydání je kresba ostřejší a jasnější, detaily jsou mnohem zřetelnější. Možná je to lepší technologií tisku, každopádně je to velké plus. V komiksu se mluví o Jagellovcích, bylo to tak i v minulém vydání, správnější název je přitom Jagellonci.

V novém vydání přibyly příběhy Prokop Diviš, Josef Božek, Josef Ressel, František Antonín Gerstner, Jan Perner, František Křižík a ČSR. Jejich autorem bude pravděpodobně ještě Jiří Kalousek. Zato kapitoly František Palacký, Bedřich Smetana a Antonín Dvořák se natolik odlišují od ostatních, že autorem tipuji Jakuba Kalouska, který je nakreslil dodatečně. V kapitole o Smetanovi překvapí letopočet 1868 na obrázku na straně 157, přitom v doprovodném textu je zmíněn rok 1866. Příběh nazvaný ČSR by se spíše měl jmenovat Průmyslová revoluce, protože o vzniku ČSR jsou pouze poslední dva stripové řádky. Naopak příběh Sjezd u Kaštanu se nachází pouze ve starším vydání z roku 1982, v aktuálním vydání chybí.

Celkově se jedná o počin velmi zdařilý, obrázky malíře Jiřího Kalouska jsou krásné a hřejivé, vystihují to, co nelze říci slovem. Nakreslené tváře Prokopa Velikého a Roháče z Dubé se nám nepletou mezi sebou, byť na první pohled vypadá Roháč podobně jako Žižka, nebýt pásky přes oko. Kresby Jakuba Kalouska jsou nevybroušené, tváře vypadají neforemně jako z nějaké gumy. Stejný člověk je na různých místech zobrazen dost odlišně, celkově je použito křiklavějších barev. Obsahově jsou nové příběhy nápadité a zachycují zajímavé okamžiky v životě osobností.

Komiks se snaží zábavnou formou přiblížit základy historie dětem a tento úkol se mu nadmíru daří, o čemž svědčí již osmé upravené a rozšířené vydání a stovky tisíc prodaných výtisků. Takový bestseller je pro každý národ požehnáním, takto se totiž samovolně formuje historické povědomí národa v současnosti.

Malíř Jiří Kalousek má kromě těchto Obrázků na svědomí také komiksy Čtyři jako pes, Honba za motorkou nebo Otazníky detektiva Štiky, které vycházely v tehdejších časopisech Sedmička pionýrů, Pionýr, Větrník a Filip nebo Ohníček. Rovněž ilustroval například knihu S malířem kolem světa. Je autorem animované podoby večerníčků O Dorotce, O Kubovi a Stázině a Huga z hor.

Doprovázející text psal zprvu spisovatel Zdeněk Adla a poté redaktoři Mateřídoušky Jiří Černý a Pavel Zátka. Text se nachází pod obrázky a není příliš dlouhý, maximálně na dva řádky, zbytečně neopakuje ani věci nakreslené, ani v bublinách, textu v bublinách je poskrovnu a neruší.

Komiks vznikl původně v nelehké době, avšak propaganda se na knize projevila jen v malé míře a spíše skrytě. Projevuje se tím, co zamlčuje, nikoli co překrucuje. O vlivu komunistické ideologie v tomto komiksu se rozepíšu v posledním pokračování této recenze.

Komiksové zpracování dějin je vynikající začátek pro seznámení dětí se složitou a bohatou historií našeho národa. Mělo by sloužit jako odrazový můstek pro hlubší studium slavné minulosti českých zemí.
Autor:


Autor článku: Já

Detaily o komiksu:

Titul: Obrázky z českých dějin a pověstí
Série: Obrázky
Scénář: Zdeněk Adla
Jiří Černý
Pavel Zátka
Kresba: Jiří Kalousek
Lettering: Jiří Kalousek
Žánr: Historický (CZ).
Rok vydání: 2011
Počet stran: 168
Formát: 170 x 245
Vydavatel: Albatros
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Originál: Obrázky z českých dějin a pověstí
Související články:


Česko
21.09.2019 Žebříček časopisů s komiksy: Čtyřlístek je v krizi, už i krade nápady! - Aktualizováno
20.09.2019 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (11): Nesrovnalosti
20.09.2019 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (12) ZdůvodněníKomiksová série Obrázky
20.09.2019 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (11): Nesrovnalosti
20.09.2019 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (12) Zdůvodnění
09.04.2019 Komiks Obrázky z dějin českých objevů a vynálezů - 80 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!