Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (3): Ať žije Kolumbus, hurá!

19.12.2016, autor: Jan

Gigarecenze začíná podrobným zkoumáním faktů z příběhů.
Na prvním panelu vidíme podobu světa podle starých Indů a hned jsem si vzpomněl na podobný obrázek z vesmíru Zeměplochy Terryho Pratchetta. V textu k obrázkům se tu mluví o malíři. Dílo vzniklo za komunistického režimu kdy se komiksům říkalo obrázky a komiksovému kreslíři tedy zastarale malíř.

Na protější mapě zarazí jak historik Herodotos z antického Řecka špatně určil africký veletok Nil.

Komiks pokračuje cestou mladého Marca Pola do Asie hedvábnou stezkou. Cesta do Pekingu mu trvala tři roky,dnes tam dojede vlak Transsibiřskou magistrálou přes Rusko za týden, anebo letadlo za deset hodin. Člověka úplně ohromí kam lidstvo svým vývojem pokročilo.

Dnes se většina nákladu mejd in Čajna dopravuje do Evropy lodí přes Suezský průliv. Čína, jako rozvíjející se světová velmoc, plánuje vybudovat konkurenční železnici se silnicí přes Teherán, Istanbul a Moskvu do nizozemského Rotterdamu. A také rozšířit kapacitu přístavů lodní dopravy do Benátek. Megalomanský plán má být hotov do 40 let.

Marco Polo o své cestě nadiktoval slavný cestopis "Milion". Po přečtení jeho pouti v komiksu zůstávají některé nezodpovězené otázky. Polo například tvrdí že zastával úřad místocísaře, jenže v čínských análech se o Italovi nikde nezmiňují.Komiks uvádí že se Milion hodně četl ale prý mu téměř nikdo nevěřil což pokládám za důležité zhodnocení právě skončeného příběhu.

Uvědomil jsem si že Marco byl přesvědčivý člověk co trpěl bájnou lhavostí. Většina toho co jsme právě dočetli si vymyslel přibájil a přibarvil.

Za příklad si vezmu báchorku pojednávající o lovu. Marco neříká co lovili ale barvitě lže o tom jak chán k lovu používal levharty, orly, rysy, cvičené lvy a pět tisíc psů. Když si to takhle znovu čtu můžu si ukroutit hlavu údivem.

Něco málo pravdy asi bude na tom, že je Kublajchán nechtěl pustit na cestu domů. Napovídá tomu konstatování že se Polové spřátelili s posly z ciziny. Mongolského hostitele tím zradili a podle "kam vítr, tam plášť" neloajálně politikařili, což se chánovi určitě nelíbilo. Rozpor vyvstává také z tvrzení že Marco Polo poté odjel po moři do Japonska. Nejdřív ho chán nechce pustit domů a najednou mu povolí cestu na ostrov ze kterého by se mu útěk určitě povedl. Polovo vyprávění dostává pádné logické trhliny a působí nedůvěryhodně.

Nedozvíme se čím konkrétně chána Polové přesvědčili, jen holý fakt že po dlouhém váhání svolil. Z cesty domů je Marco Polo unešen zeměmi s nezměrnými zásoby zlata. Nudně to opakuje u Sumatry, Cejlonu i Indie. Výklad občas prokládá pravdivými pozorováními, jakože všude ho vítali vřele, čemuž bych asi věřil a přičítal bych to nebezpečné přitažlivosti jeho charismatu. Tato jediná vlastnost mu dovolila přežít všude tam kde potkal lidi kteří jím byli omráčeni a zahrnovali ho dary a přízní. Včetně prý obávaných lidojedů, kteří se s ním, dle jeho slov, snadno spřátelili. Anebo ve skutečnosti žádnými lidojedy nebyli, taky možnost.

Skáčeme o několik století dopředu ke Kryštofu Kolumbovi který se také nechal očarovat tímhle lhářem z předešlé kapitoly. Kryštof Kolumbus byl osobnostně pravý opak Marca Pola. Byl to člověk s prostou duší. Charismatem bájného lháře se nechal zmanipulovat, takže si chtěl splnit sen o cestě do Indie. Na rozdíl od italského tajtrlíka neuměl přesvědčovat, se svými plány neuspěl v Portugalsku, Španělsko málem taky nevyšlo. Se sháněním námořníků měl problémy. Kryštof Kolumbus se sice "oficiálně" vydal hledat Indii opačným směrem ale námořníky verboval na zlato o kterém četl v Milionu Marca Pola.

Kapitola o Amerigovi Vespuccim chybí, ale nepovažuji to za nevýhodu komiksu, naopak. Kryštof Kolumbus celý život hlásal a věřil tomu že objevil Indii z druhé strany zeměkoule. Nebyl tedy potřeba nějaký nový název. Oproti tomu Vespucci ve svých cestopisech psal o novém kontinentu. Jeden německý vydavatel map pak přes plochu Jižní Ameriky nalepil nápis Amerika, zatímco tu Severní označil jako Indie. Vespuccimu nelze upřít že jeho noha došlápla na Jižní Ameriku jako první protože Kolumbus se dotkl jen Střední Ameriky a té jižní až rok po Vespuccim.

Přesto pokládám za nespravedlivé že se americký světadíl nejmenuje Kolumbie. USA by se měly správně nazývat Spojené státy kolumbijské. Dnešní Kolumbijská republika by se mohla přejmenovat na Simonii, podle Simona Bolivara, zakladatele státního útvaru na dnešním území Kolumbie. Jeho příjmení si jako název státu vypůjčila Bolívie a proto by jeho křestní jméno mohlo patřit současné Kolumbii. Aby se nepletl stát s celým kontinentem Kolumbií.

O pár stránek dále dochází k zajímavé příhodě. Námořníci směnili zboží s domorodci a jednoho plavčíka pozvali do vesnice. Najednou vidíme útěk lodníka pronásledovaného šípy. Dělá to dojem že domorodci zešíleli a stíhají nevinného. Myslím si že opak je pravdou. Dobrodruh asi ve vesnici provedl něco nepěkného, třeba si chtěl zašpásovat s domorodkyní, a vesničané ho vyhnali . Jelikož neměl svědky klidně mohl zpátky na palubě posádce zalhat pohádkou, že vesničané jsou primitivní a šílení. A my, čtenáři komiksu, jsme mu to málem zbaštili i s navijákem.

Velmi neuvěřitelné shledávám to že zadlužený Vasco Núněz de Balboa přesvědčil vylhanou řečí posádku aby ukradla zlato v Panamě o kterém zcela jistě ví že tam je. Přitom Kryštof Kolumbus taky lákal lidi na zlato ale oproti Balboovi neuspěl. Lež Balboy tkví v tom že kdyby o tom skutečně věděl tak by si ho dávno vzal a neměl by žádné dluhy. Zároveň musím odsoudit tohoto dlužníka že si vydělává na živobytí zlodějinami místo pořádné práce.

Balboa je pořádný alfamejl, o tom není pochyb. Ale není pán všeho tvorstva a vesmíru. On sám nad sebou uznává španělského krále do té míry, že cítí vinu za vyhnání králova velitele a chce ji odčinit objevem nového oceánu. Absurdní myšlenkový pochod chce se říct. Balboa nešel objevit nový oceán,prahnul po zlatu. Možná o oceánu mluvil ale byl to jen zastírací manévr, přetvářka a lež. V myšlenkách dychtil po drahém kovu. Byl to totiž darebák. Sice byl první Evropan na světě kdo poprvé spatřil Tichý oceán ale ten oceán se nejmenuje po něm. Pojmenoval ho Fernao de Magalhaes.

Musím kroutit hlavou nad následující situací. Španělé dostali od nejmocnějšího náčelníka darem zlato a a začali se o něj rvát mezi sebou. Náčelník indiánů to asi nemohl snést nebo co a tak řekl neuvěřitelnou větu. Místo aby je nechal se pobít navzájem, prohlásil že na druhé straně pevniny je moře a tam další zlato. Snad si chtěl zachránit svůj holý život a odloudit pozornost jinam. Roli mohlo hrát i to že indiáni prostě Evropany považovali za Bohy a tak jim snášeli modré z nebe i když je okrádali a zabíjeli.

Bublinu ze strany 44 uprostřed jsem nejdřív nechápal. Text prozrazuje že Padrarias přijel do Ameriky Balbou soudit. Když se král dozvěděl že Balboa objevil nový oceán, nepochopitelně příkaz změnil a nařídil aby se Pedrarias s Balbloou o všem radil. A do toho udeří zmatečná bublina: "Stejně ho dostanu". Pochopil jsem to tak že se Padrarias vzepřel královu příkazu a rozhodl se Balbou zničit. Pedrarias měl tedy více rozumu než král. Balboa v soudním procesu nachází smrt.

Pokračování příště

Zdroje: Wikipedie

Nerozuměli jste některým slovům? Vyhledejte si je ve slovníčku inglišové češtiny.
Autor:


Autor článku: Jan

Detaily o komiksu:

Titul: Obrázky z dějin zeměpisných objevů (a výletů)
Série: Obrázky
Scénář: Jiří Černý
Pavel Zátka
Kresba: Jiří Kalousek
Lettering: Jiří Kalousek
Žánr: Historický (CZ).
Rok vydání: 2016
Počet stran: 141
Formát: 170 x 245
Vydavatel: Albatros
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Česko
21.09.2019 Žebříček časopisů s komiksy: Čtyřlístek je v krizi, už i krade nápady! - Aktualizováno
20.09.2019 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (11): Nesrovnalosti
08.04.2019 Obrázky z dějin zeměpisných objevů - 10 % - AKTUALIZOVÁNOKomiksová série Obrázky
20.09.2019 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (11): Nesrovnalosti
08.04.2019 Obrázky z dějin zeměpisných objevů - 10 % - AKTUALIZOVÁNO
08.04.2019 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (10): Srovnání komiksů


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!