Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Hellboy 6: Podivný svět podivného hrdiny - 60 %

10.01.2013, autor: Drakeus

Jsou věci, které není třeba sáhodlouze představovat, Hellboy je jedna z těch věcí. Je to držák, co se nemění, skála v moři. Je ale taky pravda, že v poslední době mu krapet dochází dech. Možná stárne on, možná stárne jeho tvůrce, kdo ví. Nejlepší bude, když se přeneseme na podivná místa spolu s Hellboyem a uvidíme, jak na tom stařík je.
Podivná místa obsahují dva dvoudílné příběhy, prvním z nich je Třetí přání. Hellboy chvíli pokecá s místním šamanem v Africe a pak prásk, je pod vodou, v hlavě zaražený zlatý hřebík. Zlatý hřeb do jeho hlavy? Inu, tři mořské panny požádají mořskou čarodějnici Bog Rúšu, aby jim splnila tři přání. Ta souhlasí pod podmínkou že zarazí zlatý hřeb do hlavy svého nepřítele. Když je pak navíc Hellboy spoután a uvězněn v hlubinách, jako by mu pomalu docházel dech.

Druhým příběhem je Ostrov. Hellboy se osvobodí ze spárů, nebo spíš ploutví, čarodějky Bog Rúši a moře ho vyplaví u bezejmenného ostůvku. Ve vraku lodi se sejde u rumu se třemi námořníky. Trochu problém je, že jde o duchy tří námořníků. Jejich pitku ale překazí čarodějnice, která musí stůj co stůj odhalit Hellboyovi tajemný původ vzniku země, Bohů apod. Jako bonusek uvidíme náznak o původu Hellboyovy kamenné ruky.

Na posledních stranách nám ještě tvůrce Hellboye ukáže něco ze svého skicáře. Podivná místa jsou pravděpodobně na dlouhou dobu poslední výtvor, pod kterým je podepsán pouze Mike Mignola. Následující kniha Pražský upír má Mignolu pouze jako scénáristu. Škoda, od rozlučkového dílu Hellboye jsem čekal trochu víc. Po příběhové stránce je to tak půl na půl, protože Třetí přání je super. Jak celkovým vyzněním příběhu, tak super pointami samotných přání. Je to místy sice trochu zvrácené, ale nadmíru zábavné. Trochu mi neseděla linie vztahu otec dcera. Že by měl Mike nějaký osobní trable s potomky?

Příběh má všechno, co má správný Hellboyovský příběh mít. To znamená monstra, obří bitky, kde se nádherně filetuje. A hlavně pointu, která musí pobavit. No a přesně tohle všechno, navíc zabaleno do tradiční potemnělé kresby, Tři přání mají. Na rozdíl od Ostrova.

Neříkám, že úplně všechno je tady špatně, ale příběh trpí jistým syndromem vyhoření. Člověk si to čte a čte a najednou se ztratí, tak začne znova. A pak zase neví, o čem je řeč. A tak hledá a pátrá, co tím chtěl autor říct. Odvádí to pozornost, způsobuje pálení očí a následný spánek, což není dobře. V Ostrově mi chybí přímočařejší příběh, takový ten tah na branku. Pořád se o něčem plká, vše se balí do hávu tajemna a náznaků.

Ale já jsem blbej, nechci u toho hluboce hloubat jako děda Lebeda. Chci trochu tajemna, trochu historie, trochu mýtů, to všechno promíchat a podávat tak, jak to bylo dřív v dobách Sémě Zkázy, Probuzení ďábla či Spoutané rakve. K těmto klenotům se bohužel Podivná místa ani náznakem nepřibližují. Chybí mi tu pořádní protivníci, co něco vydrží. Monstra jsou fajn, ale jsou jen na jedno použití, to takový Rasputin nebo náckové, to je jiný kafe. Pořád je to dobře odvedená práce, ale chybí tomu prvotní nadšení.

Jinak, co se týká zpracovaní knihy, nejde Comics Centru nic vytknout. Vázaná, sběratelská verze knihy potěší fandy, co chtějí mít doma něco víc než obyčejní konzumenti, pro které je připravena klasická levnější brožovaná verze.

Co je uvnitř, to už je věc druhá a tentokrát se červený hromotluk zastavil tak na půli cesty.
Autor:


Autor článku: Drakeus

Detaily o sérii

Série: Hellboy
Země vydání: Česká Republika
  Země původu: USA
Související články:


superHRDINOVÉ
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 % - Aktualizace
20.08.2013 Pérák: Český supermuž skáče nacistům do zelí - 100 %
15.05.2013 Iron Man 3: Železomane, přestaň s tímhle vymýváním mozků! - 20 % - Aktualizace


    
Joachym


Články nebo blogposty a reakce

Upozornění: Nemám Facebook
(odešel jsem v roce 2020)
ani žádný jiný profily!Skandální reakce nakladatelství BBart.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Ze zk*rvené Vrány teče smůla

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Život našeho Pána     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2024 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!