Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ORIGAMI

25.02.2002, autor: Hibi, MaF

Bylo to v době laskavé hegemonie monopolního komiksového magazínu Crew. V roce 1998 se po dlouhé pauze opět objevil původní český comics (tedy „komiks“) – ostravské Origami. Jistě byla potřeba notná dávka odvahy a lásky k žánru, aby se někdo do podobného projektu – periodika postaveném čistě na domácí produkci – vůbec pustil. A je třeba to ocenit. Nelze však pominout ani dětské nemoci, kterými nový přírůstek na poli českého komiksu trpěl. Ano, trpěl, neboť Origami už není. I když…
Origami je označení pro japonské umění . papírových skládanek – vezmete papír a pomocí různých fíglů z něj uděláte prakticky cokoli. Možná pro tu potenciální pestrost si toto slovo vybrali i severomoravští autoři komiksů pro svůj magazín. Skutečně – vezmete komiks a uděláte sci-fi, fantasy, horror, historické dobrodružství, anekdotu…
Tři vyšlá čísla jsou obsahově opravdu pestrá a je nepochybně škoda, že jsou jen tři. Počáteční rozpačitost se pomalu vytrácela, tvůrčí tým se rozrůstal, hostovala („)zahraniční(“) hvězda… A pak – konec. Těžko říct, co bylo hlavní příčinou, ale řekl bych, že distribuce – stálý to problém českého komiksu dodnes (ve stotisícové Olomouci se Origami prodávalo, pokud vím, pouze v jediném knihkupectví, samozřejmě sci-fi speciálce). Od dob Komety až do objevení se Aargh!u a Potu tak jakákoli tribuna českému komiksu opět chyběla.
Co mají všechna čísla Origami společného? Na první pohled zaujme velmi kvalitní polygrafické zpracování, od druhého . čísla dokonce na hlazeném papíře. To u nás nebylo zdaleka obvyklé – mnohé jiné pokusy právě s touto stránkou věci často zápasily.
Další pozitivum bych viděl v ryze českém (v širokém slova smyslu) zpracování nejrůznějších motivů a podnětů, které mají původ spíše za oceánem než v naší kotlině. Ať už jde o přímou práci s nimi či jen o nejrůznější narážky, dochází tu k osobité symbióze, která není příliš obvyklá (většinou se u nás tvoří komiksy buďto ryze české, a nebo stylu ryze řekněme amerického).
Ač samotné náměty tedy většinou nebývají nejhorší, jejich komiksové vyjádření se někdy zadrhává – navrch má zjevně text, což vede ke strnulosti (u většiny komiksů byla předlohou pravděpodobně povídka či jiné literární dílo, nikoli komiksový scénář). Ovšem ani text není bezchybný – některé věty v bublinách působí nejasně, nejrůznějších jazykových zvláštností najdeme také požehnaně (a nemyslím teď . pouze „ostravskost“, kterou tvůrcům asi nemá cenu zazlívat, možná spíše naopak). Náplň bublin by si navíc zasloužila propracovanější lettering a rozvržení textu, aby se nemusela finální slova do prostoru bublin tak vtěsnávat.
Kreslířská stránka mnohdy trpí (pro českou scénu obvyklým) nedostatkem vlastního stylu – u většiny kreslířů je jasně patrný vliv Káji Saudka (koho také jiného), autorské rukopisy však prozrazují i jiné lásky tvůrců. Ale vzhledem k tomu, že šlo převážně o debutanty či začínající kreslíře, nelze se mnoho divit – předtím (a potom opět) chyběl prostor, kde by mohli nacházet vlastní tvář. Dá se najít množství zajímavých momentů, ale častou svízelí jsou tu menší, tu větší prohřešky proti anatomii, skřípe kompozice v rámci jednotlivých políček… To jsou však všechno nedostatky, které by právě samo Origami pravděpodobně změnilo, kdyby vycházelo dál.
Ale více už u konkrétních komiksů v dalších dílech skládačky o Origami.
Autor:


Autor článku: Hibi, MaF

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


Origami
23.02.2004 NEZLOMNÉ ZAKLÍNAČOVO ZAKLETÍ
06.06.2002 ZAKLETÝ ZAKLÍNAČ
03.06.2002 ORIGAMI SOUČASNÉ - INTERNETOVÉ


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!