Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

RAHAN NA FREUDOVĚ POHOVCE

26.02.2002, autor: Elves

Málokterá postava komiksových příběhů se může pyšnit tím, že vzbudí pozornost psychoanalýzy a dočká se vydání monografie, která podrobně zkoumá „nevědomé“ poselství příběhů s názvy jako Návrat šavlozubých tygrů, Tajemství úplňku či Netvor z jiných časů. Když však sešitů a alb s příběhy onoho hrdiny vyjde přes devět milionů výtisků, a to ještě výlučně ve frankofonní oblasti, není divu, že zbystří pozornost nejen konkurence, ale i odborníci z velmi vzdálených myšlenkových sfér.
V případě pravěkého lovce Rahana se neudržel jeho od dětství náruživý čtenář Pascal Hachet, graduovaný psycholog, a sepsal 180stránkovou studii Rahanova psychoanalýza s podtitulem Psychologie hrdiny kreslených seriálů. V analytickém hledí se mu octlo vskutku pole neorané – Hachet se snaží pochopit, jak je možné, že jindy racionální Rahan, opakovaně odmítající pověry (příběh V zemi stínů), tak tvrdošíjně důvěřuje svému tesáku ze slonoviny, který mu po roztočení a následném zastavení „ukazuje“ trasy příštích osamělých putování. „Má Rahan polyperverzní libido, uterální regres, anebo maskovanou infantilitu,“ mumlá si pro sebe Hachet.
Nebyl by to Francouz, aby jej nezačalo zajímat hlavně to libido: jak to, že atletický a fyzicky velmi zdatný hrdina nemůže asi tak ve 180 příbězích konzumovat fyzickou lásku. Inu, je to proto, že podobně jako u Sokratese zdrojem jeho hlavní rozkoše je poznání, namítl by asi scénárista Roger Lecureux, což v příběhu pro děti není ostatně nic neobvyklého – Rahan to dotáhne k desítkám vynálezů, ať je to kladka, plachta, střelný prach či vajíčka natvrdo.
.
Sexualita je ovšem v ději přítomna, pouze zašifrovaná: tesák je skrytým falickým symbolem, který „vede“ svého majitele, a v řadě příběhů, kdy o něj lovec (nakrátko!) přijde, je jeho ztráta předmětem nejhlubších Rahanových obav. Uf!
.
Sublimací orgasmu je výkřik lovce RAAHAAA, který se v ukázce z příběhu Netvor z jiných časů z července 1978 objevuje v boji s pumou jen krátce po nejtěsnějším náznaku erotické scény. André Chéret to navíc s asexualitou svého hrdiny psychicky nevydržel a na obrázku vlevo dole na obzoru zašifroval do keře, dvou pahorků a skal naznak ležící ženské tělo. Mám ještě pokračovat? Asi ne, protože po 183 příbězích a 30 letech se Rahan oženil a je po problému.
.
Hachet nalézá vysvětlení i pro výskyt potvor z časů (máme-li věřit Darwinovi) o stamiliony let starších než Rahan: „Druhohorní ještěři jsou klasickou projekcí Freudova „id“, neosobní síly, kterou je potřeba zkrotit,“ tvrdí. Suma sumárum: když vás v dětství bavil komiks, dá se na tom furt ještě udělat docela slušná akademická kariéra. Přesto je kniha přínosem, protože odvážně zkoumá hranice akčního komiksu pro děti, skrze které se postava hlavního hrdiny vlastními silami probourává.

Další díly:
Rahan žije
Rahanova smrt
Rahan v kresleném filmu

Autor:


Autor článku: Elves

Detaily o komiksu:

Titul: Rahan
Scénář: Roger Lecureux
Kresba: André Chéret
Překlad: Michal Lázňovský
Žánr: Dobrodružné a westerny (CZ).
Rok vydání: 2003
Počet stran: 184
Formát: A4
Vydavatel: Egmont
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Francie
Související články:


Rahan
20.11.2003 O ZMRŠENÍ RAHANOVY EVOLUCE ANEB CO NENÍ VELKÁ KNIHA
28.02.2002 RAHAN V KLIDU A POHYBU
27.02.2002 RAHANOVA SMRT


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!