Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

CREW Č. 3

27.02.2002, autor: OBR

Dnes nás čeká další ponor do počátků naší moderní komiksové historie. Společně se totiž podíváme na další ze základních stavebních kamenů tvořících odrazový můstek do světa toho opravdu dospělého komiksu – podíváme se na Crew č.3 (dvojku mi totiž ukrad nějakej zelenej opřísavkovanej emzák a mumlal přitom něco o dražbě).
Teď však už k samotným komiksům. Batman – Kameňák (první část ze tří) je klasickou, černobílou a velmi precizní linkou vykreslený příběh o tom jak se stát šíleným zločincem a přitom všem dokázat, že je to úplně normální věc. A také jak si získat chlapské přátelství Batmana, kterému je zjevně přednější jeden živý psychopat než pár stovek nevinných (a hlavně mrtvých) lidí. Jo, přátelé, Batman už dočista zblbnul (znáte to, pro čtenářovu přízeň, cokoliv).
Hodnocení: Ale pozor, ne abyste mě špatně pochopili, tohle je opravdu kvalitní, na retrospekci, metaforách a propracované (i když pokroucené) psychologii postav založené dílo s pochmurnou atmosférou. O kvalitní scénář se pak postaral jeden z nejlepších komiksových scénáristů všech dob, Alan Moore (autor kultovních Watchmen či V for vendetta).

.

Drsný pistolník Hombré se vrací (jak také jinak) ve stórce s přibližně stejným průběhem jako minule, ale to se už tak v takovýchto nepřívětivých světech stává: je tu další tlupa darebáků (tentokrát si dokonce hrajících na německou třetí říši a její „konečné řešení“), kteří potřebují trochu srovnat (nejlépe se zemí).
Hodnocení: Zase ta stejná písnička, nicméně stejně dobře podaná: krátká, rychlá a realistická. Plus naučíte se, jak rozřešit to staré známé dilema jestli zabít starou, bezmocnou stařenku, nebo si hrát na hrdinu a postavit se celému gangu…

.

Hned po Hombrém přichází na řadu Lobo, tentokrát dokonce s nostalgickou retrospekcí, ve které se dozvíte úplně všechno o jeho dětství, jinošství a dospělosti. Poznáte jeho cestu od malého Velkého spratka až po velkého Velkého šéfa. Uvidíte postupný vývoj všech jeho superschopností a poznáte ty nejdůležitější okamžiky jeho života. To vše samozřejmě na pozadí pořádné a krvavé holomajzny.
Hodnocení: Pro všechny fanoušky nejlepšího nájemného zabijáka galaxie absolutní povinnost.

.

A jako poslední komiks tohoto čísla tu máme závěrečnou třetí část Neffova Péráka, kde zatím vše spěje k závěrečnému rozuzlení. Venca vekslák shání lidské maso pro lidožravého psa Punťu, Pérák je topen, profesor Karas používá jeden ze svých vynálezů, veřejná bezpečnost má problémy s měřiči rychlosti a ve služebních mercedesech není voda. Jak tohle všechno jenom dopadne?! Dostane Punťa konečně nažrat?! A co na to Jan Tleskač?
Hodnocení: Stejně jako předchozí části se i dokončení tohoto komiksu odehrává v typickém undergroundově ulítlém duchu a rozhodně pobaví všemi možnými bizardními a ad absurdum dovedenými nápady. I když: za komunistů nebylo nic nemožné.

.

Tím máme za sebou komiksy, ale kromě nich tu na nás čeká podrobný profil Batmana, novinky ze světa komiksu, rozhovor s Ondřejem Neffem (o Pérákovi a komiksu, jak také jinak), listárnu a veverčí úvodník.
Překlad, tisk, papír, lettering a redakční práce stále OK.
Konečný verdikt. Klasika a kvalita. V dnešní době navíc za velmi rozumnou cenu. Což budete moci zjistit na vlastní kůži, protože shodou mnoha šťastných náhod je tento díl Crwe stále ještě sehnatelný. Takže. Co tady ještě děláte?! Ať už jste v obchodě!

PS: Pro ty z vás, kteří shodou nešťastných náhod nevědí v kterém že obchodě už to mají být, nechť se laskavě a bez obav (lidi žereme jen zcela vyjímečně) obrátí na naši redakci (nejlépe pak na mě, mňam).

Batman – Kameňák (první část ze tří)
Scénář: Alan Moore, kresba: Brian Bolland, překlad: Šimon Španihel, 10 stran

Hombre – Vůdce
Scénář: Antonio Segura, kresba: José Ortiz, překlad: Vláďa Veverka, 12 stran

Lobo – Gauneři
Scénář: Alan Grant, kresba: Val Semeiks, překlad: Šimon Španihel, 26 stran

Pérák – Toho dne byla mlha (třetí část ze tří)
Scénář: Ondřej Neff, kresba: Ondřej Neff, 8 stran

Autor:


Autor článku: OBR

Detaily o komiksu:

Titul: Crew č.03
Série: Crew
Scénář: Alan Grant
Alan Moore
Ondřej Neff
Antonio Segura
Kresba: Brian Bolland
Ondřej Neff
José Ortiz
Val Semeiks
Překlad: Šimon Španihel
Vladimír Veverka
Lettering: Studio Calibre s.r.o
Žánr: Časopis (CZ).
Rok vydání: 1997
Počet stran: 68
Formát: A4
Vydavatel: United fans
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


CREW
02.10.2012 Velký přehled časopisů s komiksy (9) - Crew 2 - Aktualizováno
29.08.2012 Kůstek 3: Čas zabíjet draky - 100 %
27.03.2012 USAGI YOJIMBO: BEZMĚSÍČNÁ NOC - 90 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!